Jak przechowywać rzodkiewki?

Porady 8.04.2021


Jak przechowywać rzodkiewkę?

O tym, co to są nowalijki, pisaliśmy już jakiś czas temu. Temat ten powraca zresztą w naszych kuchniach każdego roku, zwłaszcza pod koniec maja lub na początku czerwca, gdy uprawy nowalijek są już zbierane i trafiają do działu warzywnego w wielu sklepach, a także do koszy na rynku. Tak na marginesie, dieta roślinna jest bardzo ważna dla zdrowia, co podkreślamy między innymi w artykule pt. „Zielone warzywa – dlaczego powinniśmy je jeść?”. Jeśli natomiast chodzi o odpowiednie zadbanie o świeżość rzodkiewek, to sprawa wydaje się bardzo prosta – niska temperatura i optymalna wilgotność. Bez tego szybko zmiękną, a nawet zaczną gnić. Nawet wówczas, gdy odpowiednio je zabezpieczysz, rzodkiewki będą miały krótki termin przydatności. Jak długo przechowywać rzodkiewkę? Poza lodówką trzeba zjeść ją najpóźniej kolejnego dnia. W chłodziarce jej jędrność wytrzyma ok. 3-5 dni. Odpowiedź na pytanie „gdzie trzymać rzodkiewkę?” jest więc według nas oczywista.


Jak przechowywać rzodkiewki w lodówce?

Tylko na tym zyskasz. Z rzodkiewką zrobisz dla swojej rodziny niejedno szybkie i zdrowe śniadanie. Natomiast przechowywanie żywności to wyzwanie znane nie od dziś, dlatego tak istotne jest dbanie o higienę sprzętu AGD, jakim jest lodówka. Jak przechowywać rzodkiewkę w lodówce? Znamy dobry sposób, który maksymalnie wydłuży czas, gdy pozostanie jędrna i twarda. Folia aluminiowa nie będzie ci potrzebna. Zamiast tego:
 
  • Pozbądź się liści rzodkiewki (jeśli nie są gorzkie, umyj je i wykorzystaj do zrobienia pesto lub zamroź)
  • Dokładnie umyj wszystkie rzodkiewki i osusz
  • Nawilż ściereczkę lub kilka arkuszy papierowego ręcznika i zawiń tym rzodkiewkę
  • Każdego dnia sprawdzaj, czy ręcznik lub ściereczka nie są suche i w razie czego nawilżaj je z pomocą spryskiwacza
 


Przechowywanie rzodkiewki w wodzie

Jest też inny sposób na przechowywanie rzodkiewki w lodówce. Potrzebny będzie ci do tego… słoik. Miski, półmiski i salaterki też się nadają, choć lepiej zachować je na sałatkę z rzodkiewką, która dzięki temu patentowi będzie świeża nawet po 7 dniach! Jak przechowywać rzodkiewki w wodzie? Pierwsze dwa kroki są tu takie same jak w przypadku sposobu z wilgotną ściereczką – najpierw usuwasz liście, a następnie dokładnie myjesz nowalijki. Rzodkiewka powinna być przechowywana w zimnej wodzie, więc:
 
  • Najpierw umieść czyste rzodkiewki w słoiku (niezbyt ciasno)
  • Następnie zalej je zimną wodą (do pełna!)
  • Zamknij słoik (nakrętkę delikatnie dokręć, natomiast klips na naciągaj)
  • Codziennie zmieniaj wodę w słoiku (w przeciwnym razie rzodkiewki w zimnej wodzie się popsują!)

     


Przechowywanie rzodkiewki na zimę

Oto jak przechowywać rzodkiewki w słoiku, aby nawet po kilku dniach były jędrne i gotowe do spożycia. Co jednak, gdy chcesz, by dotrwały w twoim domu, aż do zimy? O tej porze roku możesz kupić rzodkiewki w sklepie, jednak zwykle są to produkty z importu lub o mocno podkręconym wzroście przez dodawanie związków azotowych do ich uprawy. Gdzie więc trzymać rzodkiewkę na zimę? Jak ja zabezpieczyć, aby można było w tym czasie cieszyć się jej chrupkością i lekko pikantnym smakiem? Polecamy skorzystać z zamrażalnika i wybrać do mrożenia późne odmiany rzodkiewki:
 
  • Najpierw umyj i osusz rzodkiewki (bez liści)
  • Następnie zapakuj je w szczelne woreczki strunowe w ilości, w jakiej będą jednorazowo potrzebne
  • Mroź w temperaturze nie wyższej niż -15℃ (może być niższa)
  • Tak zabezpieczoną rzodkiewkę przechowuj od 9 miesięcy do maksymalnie 1 roku