Jak zrobić sok w sokowniku krok po kroku?

Porady 21.04.2021


Jak zrobić sok w sokowniku?

Cały proces przygotowywania soków nie jest zbyt skomplikowany, podobnie jak budowa samego sokownika. Do jego wydobycia wykorzystuje się metodę parową, która oprócz esencji smaku pozwala zachować również naturalny aromat owoców. Po wszystkim zostaje natomiast owocowa pulpa – jak wykorzystać owoce z sokownika radzimy na naszym blogu. Jak się robi sok z sokownika? Przede wszystkim należy przygotować sobie odpowiednią ilość słoików i butelek, aby w trakcie robienia móc na bieżąco zlewać i zabezpieczać smak i apetyczny kolor efektu pracy. Warto też zadbać o to, by owoce zostały dokładnie umyte przed wykorzystaniem, gdyż po rozpoczęciu procesu każde przeoczenie będzie miało wpływ na rezultat twojej pracy. Tego typu przetwory niemal zawsze potrzebują dodatku cukru. Najpierw więc rozkładasz wybrane owoce na odpowiednim poziomie (można mieszać), a potem posypujesz je cukrem. Sokowniki parowe na indukcję, gaz oraz płyty ceramiczne i elektryczne potrafią zająć się całą resztą zadania. Jeśli masz zamiar zrobić z owocowej pulpy dżemy wiśniowe, pozbądź się pestek jeszcze przed rozpoczęciem gotowania – pomogą ci w tym sprytne i znacznie przyspieszające pracę drylownice.
 


Budowa sokownika

Chcąc zrozumieć, jak działa sokownik, warto poznać, z czego składa się taki produkt. Rozróżnia się w jego przypadku cztery elementy. Taka budowa sokownika parowego sprawia, że w trakcie gotowania nie musisz właściwie nic robić poza śledzeniem postępów w produkcji soku oraz regulacją mocy palnika, na którym ustawione jest to naczynie. Jak zrobić w takim razie pyszny sok z sokownika? Wykorzystaj to, że efekt będzie esencją aromatu i smaku, i zacznij od wyboru najlepszych owoców. Jakich? Dojrzałych, soczystych i świeżych. Spróbuj ich, zanim zdecydujesz się na gotowanie. Możesz wykorzystać nasze przepisy na pyszne soki z jabłek z sokownika. Tymczasem zapamiętaj, że budowa sokownika parowego powinna składać się zawsze z:
 
  • Garnka na wodę (układa się go na samym dole, więc powinien mieć dno dostosowane do użytku na twojej kuchence)
  • Naczynia do zbierania soku wydobytego dzięki parze (układa się je na garnku z wodą, posiada w podstawie specjalną tuleję, przez którą para dostaje się wyżej i która zmusza uzyskany sok do gromadzenia się w odpowiednim miejscu przed zlaniem do butelek i słoików)
  • Wężyka z zaciskiem (dzięki niemu zlejesz sok z naczynia umieszczonego nad garnkiem z wodą bez rozkładania konstrukcji w trakcie gotowania)
  • Górnego naczynia na owoce (jego dno posiada otwory, przez które dociera para, która wydobywa sok i umożliwia ściekanie go do środkowego zbiornika razem z rozpuszczonym cukrem)
  • Pokrywki ze szkła żaroodpornego (zapewnia zamknięty obieg pary i pozwala śledzić postępy gotowania soku i mięknięcia owoców)
 


Sokownik – jak używać?

Zawsze dbaj o jego czystość. Zdecydowanie całemu procesowi przygotowania przetworów domowych trzeba poświęcić sporo czasu, ale dla ich naturalnego smaku warto. Żadne dary natury z przydomowego ogrodu się nie zmarnują. Jesienna lub zimowa herbata będzie smakować jak wakacyjne popołudnie w ciepły dzień. Chcąc zrozumieć jak używać taki produkt, musisz po prostu poznać jego budowę i wiedzieć jak zrobić sok w sokowniku parowym. Działa to następująco:
 
  • Woda podgrzana w dolnym naczyniu zaczyna wrzeć i parować
  • Tuleja środkowego poziomu pozwala parze przedostawać się wyżej i precyzyjnie kieruje ją ku górze
  • Spód górnego naczynia dopuszcza gorącą parę do kontaktu z owocami zasypanymi cukrem
  • Pokrywka gwarantuje obieg zamknięty, a więc podgrzane owoce puszczają sok, który skrapla się do naczynia poniżej i jest ciągle podgrzewany przez gotująca się wodę w dolnym garnku
  • Wężyk sokownika zapobiega wyciekaniu gorącego soku (pamiętaj, by był zabezpieczony dołączoną do zestawu klamrą)
  • Pierwszą partię soku można zlać ze zbiornika już po 30 minutach od rozpoczęcia gotowania się wody
  • Całość powinna gotować się przynajmniej godzinę, a następnie stygnąć we własnym tempie, do momentu aż sok przestanie płynąć (wtedy ekstrakcja naturalnie dobiegnie końca)
 


Sokownik – jakie owoce?

Twoje ulubione i każdego rodzaju. Małe, duże, twarde miękkie, słodkie, kwaśne oraz we wszystkich kolorach tęczy. Sokownik najczęściej wykorzystuje się do robienia soków z wiśni, malin i jabłek. Większe owoce trzeba wcześniej pokroić, a więc przygotuj sobie duże deski kuchenne. Z czego zrobić soki w sokowniku? Potrzebujesz jedynie owoców i odpowiedniej ilości cukru. Soki z sokownika mogą łączyć smaki lub być gotowane na bazie tylko jednego ich rodzaju. Popularne są soki z aronii, porzeczek, gruszek, a nawet winogron, które świetnie łączą się np. z brzoskwiniami i truskawkami. To, czego użyjesz, zależy więc od twoich upodobań oraz kreatywności w łączeniu smaków. Czasem tylko pomocne mogą być zestawy noży kuchennych – pokrojone twarde i duże owoce szybciej puszczą soki.
 



Sok z sokownika – ile cukru?

Nie ma jednej reguły dotyczącej ilości cukru, którą należy dodać do owoców, aby uzyskać dobry sok. Dla jednych będzie to ilość, którą ktoś inny uzna już za prostą drogę do ekstrakcji… słodkiego syropu. Są też takie osoby, które soki – niezależnie od rodzaju owoców – wola przygotowywać bez cukru. Ogólna zasada, której się trzymamy to: im bardziej cierpkie owoce, tym więcej cukru. Co to znaczy? Ile cukru do sokownika będzie odpowiednią ilością? W jaki sposób zrobić sok malinowy z sokownika i ile cukru do niego dać? Przelicznik jest tu raczej prosty. W przypadku soku z malin, które są średnio kwaśnym owocem, dodaj 250 g na każdy kg owoców. Przy słodkich owocach może to być tylko 150g/kg lub wcale. Syrop owocowy otrzymasz podwajając tę ilość.
 



Ile wody do sokownika?

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, gdyż ilość wody wlanej do sokownika, zależy od jego pojemności. Jeśli wiesz, że twoje potrzeby nie są duże i zamierzasz przygotowywać soki tylko z jednego lub dwóch rodzajów owoców, możesz spokojnie wybrać sokownik 4 lub 5 litrowy. W przeciwnym wypadku nie warto ograniczać się do niewielkiego naczynia i od razu zaprosić do swojej kuchni model 8-litrowy. Natomiast ile wody wlać do sokownika? Jeśli dobrze pamiętasz z wcześniejszych akapitów, wodę wlewa się do dolnego poziomu sokownika. Zasada jest taka, że zawsze powinna to być 1/3 pojemności garnka, który jest podstawą takiego produktu. Dzięki temu zapewnisz najbardziej efektywną cyrkulację pary wodnej i odpowiednią sprawność ekstrakcji soku.
 



Czy pasteryzować sok z sokownika?

To zależy. Ogólna zasada mówi, że soki z sokownika nie wymagają pasteryzacji. Dlaczego? Ich temperatura jest cały czas utrzymana na wysokim poziomie, więc wystarczy zlać je do butelek i ustawić naczynia do góry dnem na blacie, by po ostygnięciu wek sam się szczelnie domknął. Jeśli jednak masz zamiar dosładzać sok dopiero po jego spuszczeniu ze zbiornika domowego sokownika parowego, będzie on wymagał ponownego zagotowania przed umieszczeniem w szkle. Ile pasteryzować sok z malin z sokownika? Wystarczy chwila. Upewnij się tylko, że cukier i sok są dobrze wymieszane, butelki wyparzone, zakrętki nie uszkodzone, a napój gorący.