Jakie jedzenie zabrać w góry? 5 propozycji dla dzieci i dorosłych

Porady 9.05.2022

Jakie jedzenie zabrać w góry? Kilka wskazówek

Co zabrać ze sobą do jedzenia w góry? Wybierając się na wycieczkę w góry, powinieneś zabrać ze sobą sporo lekkiego jedzenia, które ma sporą wartość kaloryczną. Dobrym rozwiązaniem poza klasycznymi kanapkami, które nie ważą zbyt dużo, są lekkie owoce (jabłka i gruszki), a także batoniki energetyczne. Gdy wyprawa ma obejmować kilka dni wraz z noclegami, przydatne mogą okazać się zupki i dania instant, które zalejesz gorącą wodą. Ciepły posiłek pozwoli ci rozgrzać się od środka i doładować energetycznie. 

Niezależnie od długości trasy, tak wyczerpująca podróż z pustym brzuchem może się skończyć zawrotami głowy, dlatego koniecznie spakuj do swojego ekwipunku kilka przekąsek. Pamiętaj jednak, że prowiant w góry powinien przede wszystkim być lekki! Opakowania szklane czy spore konserwy kompletnie ci się nie przydadzą. Chcesz dowiedzieć się co dokładnie zabrać do jedzenia w góry? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym akapicie.

Jakie jedzenie zabrać na wyprawę w góry? 

Co zabrać do jedzenia na wycieczkę w góry, by dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii? Zanim zdradzimy Ci, jakie jedzenie na wyprawę w góry należy zapakować do swojego plecaka warto, żebyś wiedział, że sposób zapakowania również ma tu znaczenie. Na wyprawy górskie pakuj jedzenie w lekkie naczynia (idealnie sprawdzą się tu plastikowe lunchboxy). 

Jeśli planujesz nieco dłuższą trasę, warto wyposażyć się w menażki na pełnowartościowe obiady, ponieważ same przekąski w postaci batonów i owoców nie dostarczą Ci odpowiedniej ilości energii potrzebnej do wspinaczki. Żeby uniknąć nadprogramowych kilogramów, możesz drobne przekąski przygotowane własnoręcznie owijać folią aluminiową – to lekki materiał, który praktycznie nic nie waży. Ważne jest zapakowanie jedzenia na wyprawy górskie tak, żeby łatwo je było wyjąć z plecaka. Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu się – zapomnij o wielkich butelkowanych wodach. Na wycieczkę zabierz ze sobą butelkę na wodę z filtrem, dzięki której napełnisz ją wodą w schroniskach.

Skoro już wiesz, jak zapakować jedzenie, to czas, żebyś dowiedział się co najlepiej zabrać ze sobą na szlak. Sprawdzą się przede wszystkim kanapki – taki suchy prowiant w góry to chyba jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ są lekkie i mają w sobie dużo witamin. Zadbaj o to, żeby kanapki były zrobione z pełnoziarnistego pieczywa i miały w sobie odpowiednią ilość białka, tłuszczy i węglowodanów. Polecamy przygotowanie kanapek z żółtym lub białym serem, wędliną oraz warzywami. 

Pamiętaj, że jeśli wybierasz się na kilkudniową wyprawę, takie kanapki mogą się zepsuć – jeśli wycieczka trwa więcej niż dwa dni, jako obkład do chleba wybierz pasztet, serek topiony lub dżem. Możesz również przyrządzić proste i szybkie dania – zupy z dodatkiem płatków owsianych, proste musli z masłem orzechowym, czy purée ziemniaczane z cebulą i odrobiną oliwy.

Kolejną przekąską, jaką możesz zabrać ze sobą, są podsuszone mięsa – sprawdzą się tu zarówno kabanosy, jak i beef jerky (suszona wołowina). Są łatwe w odpakowaniu, jedzeniu i mogą przetrwać naprawdę długie podróże w stanie nienaruszonym. Polecamy również zapakowanie do ekwipunku batonów energetycznych, które możesz spokojnie zjeść w trakcie marszu, gdy dopadnie cię głód i wycieńczenie. 

Dodatkowo przyda się jakiś zastrzyk świeżego prowiantu w postaci pokrojonych warzyw i owoców odpornych na zmiany temperatury – marchew, papryka, jabłko czy seler naciowy sprawdzą się tu idealnie. Uzupełnić swoje menu możesz również bakaliami – dostarczysz w ten sposób organizmowi niezbędne tłuszcze.

Ostatnią deską ratunku na wyjątkowo długie i wymagające wyprawy są dania i zupki instant. Jeśli zamierzasz zatrzymać się po drodze w jakimś schronisku czy na polu namiotowym, z łatwością przygotujesz je, zalewając odrobiną wrzątku. Ogrzewanie zziębniętego żołądka na pewno pomoże Ci szybko stanąć na nogi i zregenerować siły do dalszego marszu.

Jedzenie w góry latem

Gdy wybierasz się w góry latem, jedzenie powinno przetrwać wysoką temperaturę i późniejszą jej zmianę na niższą. Do swojego ekwipunku spakuj żywność, która wolno się psuje – batony energetyczne bez polewy, podsuszane owoce, warzywa i orzechy, a także zupki instant. Świeże produkty wybieraj rozsądnie i dobrze zapakuj, żeby nie okazało się, że z pysznego banana została tylko plama.

Jedzenie w góry zimą

Co do jedzenia zabrać w góry zimą? Zimą zapotrzebowanie energetyczne jeszcze bardziej się zwiększa, gdyż organizm potrzebuje energii do ogrzania się. Na dłuższą trasę na szlaku zimą zabierz ze sobą koniecznie termos z ciepłym napojem oraz zupki instant, a także sporą ilość suszonych owoców, warzyw i bakalie. Nie zapomnij również o dodatkowym zastrzyku energetycznym w postaci batonów!

Jedzenie wysokokaloryczne w góry

Wysokokaloryczne jedzenie w góry sprawdzi się przy dłuższych i bardziej wymagających trasach, w których bardzo szybko może dojść do wycieńczenia organizmu. Jakie jedzenie jest wysokoenergetyczne? Rzecz jasna wszelkie batony energetyczne, przekąski dla sportowców oraz czekolada (zarówno ta gorzka, jak i mleczna).  Żywność wysokaloryczna to również wiele produktów mięsnych, takich jak mielonki i szynki z dużą ilością tłuszczu, kabanosy i podsuszane wędliny oraz orzechy z bakaliami.

Znakomitym rozwiązaniem, które zaoszczędzi Ci sporo czasu i miejsca w plecaku, jest zakup racji żywnościowych, takich, jakie stosuje się w wojsku. Torebki z jedzeniem ważą naprawdę mało, a jedna potrafi mieć w sobie wartość kaloryczną równą kilku sporym obiadokolacjom! Takie racje żywnościowe z pewnością zakupisz w specjalistycznych sklepach survivalowych oraz w Internecie. Jeszcze większym ułatwieniem będzie zakup żywności liofilizowanej, czyli takiej pozbawionej wody. Wycieczka w góry z takim prowiantem może przedłużyć się do kilku miesięcy, a jedzenie wciąż będzie zdatne do zjedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że liofilizowane racje żywnościowe są dość drogie.

Żeby organizm mógł przyswoić taką liczbę kalorii, potrzebuje również sporej ilości płynów – tutaj sprawdzi się nie tylko woda, ale również kawa, herbata oraz dodająca energii yerba mate. Zaparzenie tego rodzaju napoju pozwoli Ci szybko odzyskać wigor i siły do dalszej wyprawy. Zamiast yerba mate możesz również zabrać ze sobą sproszkowaną guaranę, która również działa pobudzająco.

Jedzenie w góry na kilka dni – co spakować, żeby najeść się podczas długiej podróży?

Jakie jedzenie zabrać w góry na kilka dni? Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż w góry, powinieneś zadbać o to, żeby zabrać ze sobą jak najwięcej suchego prowiantu – podsuszane owoce, warzywa, bakalie i wszelkie przekąski przeznaczone dla sportowców (np. batony z muesli i liofilizowanymi owocami). 

Suchy prowiant na wyjazd w góry powinien być lekki i mieć w sobie sporą wartość kaloryczną, aby szybko i łatwo dostarczyć ci energii. Tutaj w szczególności polecamy zaopatrzenie się we wszelkie kabanosy i konserwy, a także wojskowe racje żywnościowe. Jaki suchy prowiant na wycieczkę zabrać dla dziecka? Jeśli zabieramy ze sobą w podróż malucha, warto jest przyrządzić mu posiłek samodzielnie, by mieć pewność, że jedzenie jest jak najmniej przetworzone i zdrowe. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na danie, które sprawdzi się doskonale w dłuższej podróży z dzieckiem. Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 1 l bulionu (może być warzywny lub drobiowy)
  • Puszkę pomidorów pelati
  • 200 g gotowanej marchewki
  • 150 g płatków owsianych
  • Garnek
  • Lekki termos 

Przygotowanie:

Do garnka wlej bulion i pozwól mu się delikatnie podgotować przez 10 minut, następnie dodaj pomidory oraz marchewkę. Całość gotuj ok. 30 minut, a następnie zblenduj w blenderze na gładką masę. Gdy zupa już będzie odpowiedniej konsystencji, dodaj do niej płatki owsiane i przelej do termosu. Taka zupa będzie doskonałym posiłkiem dla malucha, a przelanie jej do termosu pozwoli jej zachować odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas. Jeżeli wystygnie – nic nie szkodzi! Można ją zjeść również zimną albo dolać do niej trochę wrzątku, jeśli takowy masz pod ręką.

Czytaj także:

Przekąski na plażę - 3 propozycje dla dzieci i dorosłych 

Jedzenie na wycieczkę – przepisy na łatwe i szybkie przekąski 

Co jeść i pić na rowerze? X pomysłów na jedzenie na rower dla całej rodziny 

Co zabrać na piknik? 13 niezbędnych gadżetów

Przekąski na piknik – 14 prostych przepisów na przekąski.

Zdrowe przekąski w podróży – 13 prostych przepisów na przekąski.