Kminek w kuchni – do czego go wykorzystać?

Porady 13.04.2020


Wartość i właściwości – kminek

Kminek to przyprawa pełna niespodzianek. Pod tą aromatyczną postacią kryją się bogate pokłady błonnika, żelaza, wapnia, witaminy C oraz A. Warto również wspomnieć o jego ponadprzeciętnej zawartości kwasów fenylowych (przeciwutleniaczy) oraz flawonoidów o działaniu przeciwzapalnym. Używając go w kuchni, możesz między innymi osiągnąć złagodzenie problemów trawiennych oraz dolegliwości menstruacyjnych. Znane jest też zastosowanie kminku w przypadku wystąpienia mdłości oraz jako metody zwalczania przykrego zapachu z ust. Jeśli bliżej przyjrzysz się składowi syropu na kaszel, to prawdopodobnie również znajdziesz tam odrobinę tej przyprawy, która całkiem dobrze radzi sobie jako czynnik wykrztuśny. Co więcej, wprowadzając kminek do diety, ochronisz swoich bliskich przed dermatologicznymi problemami o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Czas jednak przejść do inspiracji kulinarnych, które dadzą ci te wszystkie korzyści i odpowiednio urozmaicą codzienną dietę.


Do jakich potraw pasuje kminek?

Najpopularniejszym sposobem użycia kminku jest doprawianie potraw mięsnych. Tłusta gęsina, kaczka, baranina, dziczyzna lub wieprzowina zyskują dzięki niemu niezwykle wytrawny smak oraz zapach. Warto również sprawdzić jego walory, dodając odrobinę do:
- słonych lub słodkich wypieków (ciasta na pizzę, chleba z mąki żytniej, a nawet ciastek),
- dań warzywnych, którym chce się nadać charakteru (np. swojski bigos, tradycyjny kapuśniak, a nawet świąteczny barszcz),
- niektórych likierów, którymi chcesz podkreślić smak deserów lub zwieńczyć ciężkostrawny posiłek (kminek sprawnie podnosi intensywność procesów trawiennych, a więc może wesprzeć cię w walce z cholesterolem),
- zup grzybowych i gulaszów (ciekawym pomysłem jest przygotowanie tzw. zupy kminkowej),
- pieczonych ziemniaków,
- domowych wędlin przygotowywanych w szynkowarze,
- serów (świetne uzupełnienie smaku twarożku, czy też żółtych serów).


Jak zrobić zupę kminkową?

Wiesz jak zrobić rosół z kurczaka? Wspaniale! Od tego już tylko kilka prostych kroków dzieli cię od zaserwowania zupy aromatyzowanej kminkiem. W naszej wersji podaje się ją z grzankami. Wystarczy ci patelnia i jeden garnek, wybierz więc taki, który będzie dobrze prezentował się na stole. Wówczas wyjątkowy posiłek zyska także odpowiednią oprawę i jeszcze bardziej pobudzi apetyt innych domowników. Wszystko, co musisz zrobić to:
 
  • Stworzyć bulion, gotując kurczaka i włoszczyznę z dodatkiem liści laurowych, ząbka czosnku i 2-3 łyżek mielonego kminku.
  • Gotową zupę warto odcedzić (jeśli pokroisz składniki włoszczyzny w zapałki, zyskasz apetyczny dodatek do zupy).
  • Na patelni połącz mąkę i masło (po jednej łyżce), tworząc tzw. zasmażkę. Następnie dodaj ją do odcedzonego bulionu, aby nieco go zagęścić.
Kromkę chleba pokrój na małe kawałki i z pomocą suchej patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu stwórz nieco grzanek. Wrzuć je do zupy bezpośrednio przed podaniem.