Wszystkie rodzaje kasz i ich właściwości

Rodzaje kaszy – kasze popularne w Polsce i na świecie
Już wieki temu kasze gościły na polskich stołach. Gryka, żyto, jęczmień, owies czy soczewica były składnikami, z których wyrabiano ten produkt, istotny składnik diety staropolskiej. Nic dziwnego, że nasi przodkowie sięgali po kaszę – jest sycąca i pożywna. Z kuchni tamtych wieków zachowały się przepisy pokazujące, że kaszę chętnie podawano zarówno na słodko, jak i na słono, z mięsem, serem, skwarkami czy dodatkiem kwaśnego mleka. Niektóre tego typu tradycje przetrwały do dziś, a kasza, sos pieczeniowy z mięsem i ogórek kiszony to w wielu domach często pojawiająca się propozycja obiadowa.
Choć z reguły każdy z nas ma jedną lub maksymalnie kilka ulubionych typów tego przysmaku, to jednak warto urozmaicać swoje codzienne menu o inne, mniej popularne rodzaje kaszy. Niezależnie od tego, po jaką kaszę sięgasz, masz pewność, że Twój posiłek będzie sycący. Co więcej, konkretne typy tego produktu polecane są cukrzykom, a inne np. osobom intensywnie uprawiającym sport.
W Polsce jedną z najpopularniejszych kasz jest kasza gryczana, jednakże warto też stawiać na inne typy tego produktu. Każda kasza ma swoje tajemnice. Przykładowo równie chętnie jedzona w Polsce kasza jęczmienna, stanowiąca podstawę krupniku, występuje w kilku odmianach: pęczaku, kaszy perłowej oraz łamanej.
Okazuje się, że inne rodzaje kasz są popularne na świecie, a inne w Polsce. Przykładowo w kuchni tureckiej i bliskowschodniej popularna jest kasza bulgur. W Afryce Północnej znana jest kasza kuskus, gdzie symbolizuje bogactwo i szczęście.
Poznaj, jakie są rodzaje kaszy i wybierz typ idealny dla Ciebie. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju kaszy, warto zadbać o odpowiednie pojemniki do przechowywania produktów sypkich. Te dostępne w sklepie Tadar.pl zabezpieczą kaszę np. przed wilgocią.
Czytaj także: W czym przechowywać produkty sypkie? 12 pomysłów
Wszystkie rodzaje kasz i jakie dania z nich przygotować
Poniżej prezentujemy niemal wszystkie popularne rodzaje kasz w Polsce. Która jest Twoją ulubioną?
- Kasza jaglana – to kasza, po którą warto sięgać będąc na diecie lekkostrawnej, dobrze oczyszcza jelita. Zawiera mnóstwo magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B.
Co można z niej przyrządzić? Kasza jaglana ma lekko gorzki posmak. Wystarczy jednak przelać ją zimną, a potem ciepłą wodą przez dobrej jakości durszlak. Wówczas powinna nieco złagodnieć. Świetnie smakuje jako składnik słodkich dań, np. puddingów czy kleików dla dzieci, ale też tych wytrawnych, np. zup czy drugich dań.
- Kasza manna – kasza ta powstaje w procesie mielenia na drobno ziaren pszenicy, dobrze sprawdza się w przypadku stanów zapalnych układu pokarmowego, problemów z wątrobą i trzustką czy przy dolegliwościach pęcherza żółciowego.
Co można z niej przyrządzić? Nie wiesz, jak zagęścić sos czy zupę? Za pomocą dostępnego w sklepie zestawu przyborów kuchennych dodaj kaszę do gotowanego dania. Efekt gwarantowany.
Czytaj także: Placuszki bananowo-brzoskwiniowe – przepis na zdrowe pancakes z kaszki manny!
- Kasza bulgur – uzyskuje się ją na bazie pszenicy durum, która według opinii dietetyków jest znacznie zdrowsza niż klasyczna pszenica. To źródło witamin z grupy B, fosforu, wapnia, żelaza oraz magnezu.
Co można z niej przyrządzić? To kasza idealna dla diabetyków, osób odchudzających się, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak zmniejszyć swoją ochotę na słodycze, postaw na kaszę bulgur. Dobrze stosować ją jako zamiennik dla ziemniaków czy ryżu, a także dodawać do sałatek.
- Kasza gryczana – przez wielu uważana za królową kasz ze względu na właściwości prozdrowotne. Brak glutenu sprawia, że mogą po nią sięgać również osoby, które wyeliminowały ten składnik z diety, np. chorzy na celiakię. Kasza gryczana, dzięki obecności krzemu, wzmacnia włosy, skórę, paznokcie, a także układ kostny, stawy czy układ moczowy.
Co można z niej przyrządzić? Jeżeli cenisz sobie łagodniejszy aromat i smak, sięgnij po kaszę gryczaną nieprażoną, inaczej białą. Miłośnikom ostrzejszych smaków polecamy z kolei kaszę gryczaną prażoną. To idealny zamiennik ziemniaków, a także składnik różnych farszów. Świetnie smakuje z sosem, mięsem czy sałatkami.
Czytaj także: Przepis na bezglutenowy pasztet wegetariański z kaszy gryczanej, pieczonych warzyw i pieczarek
- Kasza jęczmienna – doskonałe źródło błonnika, węglowodanów oraz witaminy K; występuje w kilku odmianach wskazanych ze względu na stopień rozdrobnienia: w formie kaszy pęczaku, czyli całego, oczyszczanego ziarna jęczmienia, w formie pociętego pęczaku (jest to tzw. kasza jęczmienna łamana) oraz pociętego pęczaku poddanego następnie obtoczeniu i polerowaniu, czyli jęczmienna kasza perłowa.
Co można z niej przyrządzić? Ze względu na zawartość witaminy K polecana osobom ze skłonnościami do żylaków. Z jej zastosowaniem przyrządzisz garnek ulubionego krupniku (sprawdzi się tu np. garnek nierdzewny Tadar Bahama Strong 20 cm), smaczne zapiekanki czy sałatki z warzywami.
- Kasza kuskus – ma znacznie więcej niż inne odmiany kasz białka, a przy tym ma niewielką ilość tłuszczu. To źródło błonnika, przez co warto po nią sięgać przy problemach trawiennych.
Co można z niej przyrządzić? Taka kasza jest prawdopodobnie najszybszą w przygotowaniu. Wystarczy, że przelejesz ją wrzątkiem. Świetnie komponuje się ze słodkimi dodatkami, np. owocami czy jogurtem, ale też można podawać ją jako składnik farszu czy dodatek do ryb i mięs.
- Kasza kukurydziana – mimo swojej wysokiej kaloryczności jest lekkostrawna. Zawiera dużo błonnika i jest polecana osobom na diecie bezglutenowej.
Co można z niej przyrządzić? Na Półwyspie Bałkańskim popularną potrawą z użyciem tej kaszy jest polenta. Gotuje się ją na bulionie, wodzie lub mleku, a następnie doprawia warzywami, serem oraz sosami.
- Kasza orkiszowa – św. Hildegarda z Bingen uważała, że orkisz to najcenniejsze ze wszystkich zbóż. I rzeczywiście, taka kasza posiada wiele wartościowych składników. Kasza orkiszowa to bogate źródło błonnika, przez co usprawnia przemianę materii. Chroni przed infekcjami, a także ma właściwości antydepresyjne.
Co można z niej przyrządzić? Kasza orkiszowa świetnie smakuje na słodko. Można przyrządzić z nią pieczone jabłka. Wystarczy wydrążyć ich wnętrza, a do środka za pomocą łyżki marki Tadar, odpornej na wysokie temperatury, włożyć podgrzaną uprzednio w rondelku kaszę orkiszową z dodatkiem cynamonu, kardamonu i innych przypraw.
Oczywiście, istnieje wiele innych rodzajów kasz, np. kasza owsiana otrzymywana z owsa będąca źródłem błonnika i witaminy E oraz witamin z grupy B czy też kasza z samopszy, zmniejszająca ryzyko anemii. My skupiliśmy się na tych najpopularniejszych.
Czytaj także: Typy mąki – spis i charakterystyka wszystkich rodzajów mąki
Która kasza jest najzdrowsza?
Dyskusje na temat tego, która kasza jest najzdrowsza trwają. W powszechnym mniemaniu, kasza gryczana uchodzi za najzdrowszą z kasz. Nie zawiera glutenu, dlatego mogą sięgać po nią nawet osoby, które nie mają tego składnika w diecie. Dzięki zawartości dużej ilości błonnika oraz białka, można polecić ją osobom z problemami jelitowymi. Co więcej, obecność rutyny powoduje, że kasza gryczana działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, chroni przed obrzękami oraz ma właściwości przeciwnowotworowe. To także kompleksowe źródło witamin z grupy B i minerałów: wapnia, żelaza, cynku oraz magnezu.
Chcesz poprawić sobie humor? Danie z dodatkiem kaszy orkiszowej sprawdzi się znakomicie. Dodatkowo taka kasza pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pobudza do detoksykacji oraz obniża tzw. zły cholesterol.
Warto każdorazowo oceniać wybierane kasze, ich rodzaje i właściwości, być może kryją one w sobie wiele zalet, o których nawet nie miałeś pojęcia. Tak naprawdę to, która kasza jest najlepsza, można wywnioskować na podstawie indywidualnych potrzeb Twojego organizmu.
Cukrzyca, problemy trawienne, wysoki cholesterol – każdy z nas może mieć inne dolegliwości. Sztuką jest dobór takiej kaszy, która najlepiej wesprze w walce o zdrowie. Kasza to produkt w wielu osłonach, ma wiele rodzajów i właściwości i warto dobierać ją zgodnie z potrzebami organizmu.
Osobom na diecie wegetariańskiej poleca się jedzenie komosy ryżowej. Z powodu wysokiej zawartości białka taka kasza może stanowić odpowiedni zamiennik dla białka zwierzęcego.
Czytaj także: Rodzaje makaronów – 9 najpopularniejszych rodzajów, które warto znać
Kaloryczność kasz
Na temat kaloryczności kasz krąży wiele opinii. Jedni twierdzą, że ma niską kaloryczność, inni natomiast obawiają się jej jako produktu, który ma mnóstwo kalorii. Najlepiej jednak każdą kaszę i jej kalorie oceniać odrębnie.
Poniżej prezentujemy zestawienie kaloryczności poszczególnych rodzajów kasz. Zobacz, ile kalorii ma kasza jęczmienna, gryczana czy inna ulubiona kasza w 100 g.
- kasza manna - 360 kcal;
- kasza jaglana - 378 kcal;
- kasza pęczak (jęczmienna) - 354 kcal;
-
- kasza pęczak obtaczany (jęczmienna) – 352 kcal;
- kasza gryczana – 346 kcal.
Wynika z niego, że z tego zestawienia najmniej kaloryczna kasza to kasza jęczmienna.
Rodzaje kasz – indeks glikemiczny
Nie tylko kaloryczność, ale również indeks glikemiczny to coś, na co wiele osób zwraca uwagę. To istotny parametr zwłaszcza dla diabetyków. Oto zestawienie popularnych kasz i ich indeks glikemiczny:
- kasza gryczana – indeks glikemiczny: 54;
- kasza bulgur – indeks glikemiczny: 45;
- kasza pęczak jęczmienna – indeks glikemiczny: 25;
- kasza orkiszowa – indeks glikemiczny: 45;
- kasza jaglana – indeks glikemiczny: 71.
Na uwagę zasługuje również kuskus. Niestety, kasza ma wysoki indeks glikemiczny, przez co nie powinni zbyt często sięgać po nią cukrzycy. Pamiętaj, że na wartość indeksu glikemicznego ma też wpływ sposób przyrządzenia potrawy. Niższy indeks glikemiczny mają kasze ugotowane al dente.
Czytaj także: Wszystkie odmiany ryżu - jaki ryż do danego dania wybrać?
Warto przeczytać

Sałatka z kurczakiem - najlepszy przepis!
Szukasz pomysłu na lekki, a jednocześnie sycący posiłek, który dostarczy energii na cały dzień? Sałatka z kurczakiem to idealne rozwiązanie! Jest nie tylko pyszna i kolorowa, ale również pełna wartości odżywczych. To doskonała propozycja na drugie śniadanie, lunch do pracy czy lekką kolację. W tym artykule podzielimy się przepisem na najlepszą sałatkę z kurczakiem, która z pewnością podbije serca wszystkich domowników. Poznaj sekret idealnego połączenia chrupiących warzyw, soczystego kurczaka i aromatycznego dressingu!
czytaj więcej
Sałatka grecka - najlepszy przepis!
Marzysz o wakacjach nad Morzem Śródziemnym? Chcesz poczuć smak Grecji bez wychodzenia z domu? Sałatka grecka to doskonały sposób, by choć na chwilę przenieść się na słoneczne wyspy Hellady! To proste, ale też niezwykle smaczne danie cieszy się popularnością na całym świecie nie bez powodu - łączy w sobie świeżość warzyw, słoność sera feta i czarnych oliwek oraz aromatyczność ziół i oliwy z oliwek. W tym artykule podzielimy się sprawdzonym przepisem na autentyczną sałatkę grecką, która podbije serca i podniebienia Twoich bliskich. Poznasz także różne warianty tego klasycznego dania i odkryjesz, dlaczego warto włączyć je do swojego kulinarnego repertuaru. Gotowy na małą podróż do Grecji? Zaczynajmy!
czytaj więcej
Sałatka z makaronem ryżowym - najlepszy przepis!
Szukasz pomysłu na proste, ale efektowne danie, które możesz przygotować na kolację, lunch do pracy czy jako dodatek na grilla? Sałatka z makaronem ryżowym będzie strzałem w dziesiątkę! Jest nie tylko pyszna i sycąca, ale także niezwykle wszechstronna. W tym artykule przedstawiamy sprawdzony przepis na sałatkę z makaronem ryżowym, która zachwyci każdego. Dowiedz się, jak ją przygotować krok po kroku, jakie korzyści płyną z jej spożywania oraz jak można wzbogacić podstawowy przepis o dodatkowe składniki. Przygotuj się na kulinarną przygodę, która odmieni Twoje spojrzenie na sałatki!
czytaj więcej
Sałatka z brokułem - jak zrobić najlepszą?
Szukasz pomysłu na pyszne, zdrowe i sycące danie, które możesz zabrać ze sobą do pracy lub podać jako dodatek lub przekąskę podczas spotkania z przyjaciółmi? Sałatka z brokułem będzie idealnym wyborem! W tym artykule pokażemy, jak przygotować najlepszą sałatkę z brokułem, która zachwyci wszystkich swoim smakiem. Poznasz klasyczny przepis, dowiedziesz się o zdrowotnych korzyściach płynących z jej spożywania oraz odkryjesz ciekawe modyfikacje, które pozwolą Ci eksperymentować w kuchni. Gotowy na kulinarną przygodę? Zaczynajmy!
czytaj więcej
Sałatka z selera naciowego
Sałatka z selera naciowego to doskonała propozycja na lekki, a jednocześnie sycący posiłek, który może urozmaicić zarówno codzienny jadłospis, jak i menu podczas przyjęć. Chrupiący seler naciowy w połączeniu z innymi składnikami tworzy harmonijną kompozycję smaków, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone przepisy na sałatkę z selerem naciowym w różnych wariantach.
czytaj więcej
Sałatka na imprezę
Sałatki to doskonałe rozwiązanie na każdą imprezę - są proste w przygotowaniu, można je zrobić wcześniej, a goście zawsze chętnie po nie sięgają. Niezależnie od tego, czy planujesz kameralną kolację, czy duże przyjęcie, dobra sałatka zawsze się sprawdzi jako dodatek do dań głównych lub samodzielna przekąska. W artykule znajdziesz sprawdzony przepis na pyszną sałatkę makaronową, która zachwyci wszystkich gości.
czytaj więcej
Sałatka z zielonych pomidorów
Sałatka z zielonych pomidorów to doskonała propozycja na wykorzystanie niedojrzałych owoców, które często pozostają w ogrodzie pod koniec sezonu. Ten orzeźwiający przysmak może być podawany zarówno jako dodatek do obiadów, jak i samodzielna przekąska. Poznaj prosty sposób na przygotowanie kolorowej sałatki, która zaskoczy Cię swoim niepowtarzalnym smakiem.
czytaj więcej
Sałatka szwedzka
Sałatka szwedzka to klasyczne danie, które zachwyca swoim słodko-kwaśnym smakiem i chrupiącą konsystencją. Poznaj oryginalny przepis na sałatkę szwedzką, która będzie idealnym dodatkiem do obiadu lub przekąską sama w sobie.
czytaj więcej
Sałatka z pora
Sałatka z pora to klasyczne danie, które zawdzięcza swoją popularność prostocie przygotowania i wyjątkowym walorom smakowym. Połączenie lekko ostrego pora z dodatkami tworzy zbalansowany smak, który sprawdza się zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji. W poniższym artykule znajdziesz sprawdzony przepis na tradycyjną sałatkę z pora oraz różne warianty tego przysmaku.
czytaj więcej