Co można zrobić z żurawiny? 5 pomysłów!

Sok, nalewka, wino, a może smaczny dżem lub sos? Pomysłów na wykorzystanie żurawiny w kuchni jest bardzo wiele. Warto sięgać po te owoce, zwłaszcza okresie jesienno-zimowym, ponieważ dostarczają wartościowych składników odżywczych, a przy tym są bardzo smaczne. Przypadną do gustu zwłaszcza wielbicielom słodko-kwaśnych dań.
Co zrobić z żurawiny?
Właśnie zebrałeś te owoce prosto z krzaczka i zastanawiasz się, co można zrobić z żurawiną? Oto kilka propozycji:
- sok – to zdrowy sposób na urozmaicenie sobie herbaty, smoothie czy wody. Sok z żurawiny to napój zawierający witaminę C, witaminę A, witaminę E, które można wykorzystać w leczeniu przeziębień i osłabienia organizmu;
- nalewka – to rozwiązanie dla koneserów rozgrzewających alkoholi. Mało kto wie, że nalewkę można przygotować nie tylko na bazie spirytusu do nalewek i wódki, ale też na miodzie czy z dodatkiem bimbru. Ta ostatnia opcja jest jednak bardziej odważną wersją tego napoju alkoholowego;
- wino – tradycyjnie już z owoców żurawiny przyrządza się smaczne wina. Podczas domowego przyrządzania wina z żurawiny należy postępować tak, jak w przypadku innych owoców. Ilość użytych owoców, wody czy cukru trzeba dostosować do oczekiwań związanych z procentową zawartością alkoholu. Chcąc uzyskać mocniejsze wino, należy m.in. użyć większej ilości owoców i cukru, a mniej wody;
- dżem – sprawdzi się jako dodatek do kanapek, naleśników, ale także do mięs czy ciasta. Dżem żurawinowy możesz przygotować z dodatkiem innych owoców sezonowych rosnących w naszym kraju, takich jak śliwki, jabłka czy gruszki;
- sos – wspaniałe urozmaicenie dla rolad mięsnych i dań na bazie mięsa. Indyk, kaczka czy gęś świetnie smakują w jego obecności.
Pamiętaj, że bez względu na to, na jaki rodzaj przetworów się decydujesz, najpierw musisz odrzucić niedojrzałe czy podgniłe owoce żurawiny, a także wypłukać je wykorzystując do tego durszlak.
Możesz także nie decydować się na przetwory i po prostu dodać żurawinę bezpośrednio do ulubionych naleśników czy sałatki. Z pewnością wzbogaci ona smak niejednego dania.
Czytaj także: Co leczy żurawina? Właściwości i zastosowanie w kuchni
Co zrobić ze świeżej żurawiny?
Zastanawiasz się, co zrobić ze świeżej żurawiny? Wykorzystaj ją jako składnik soku lub nalewki. Owoce żurawiny prosto z krzaczka można zastosować także do przyrządzenia sosu, a także wszystkich wymienionych powyżej przysmaków.
Jeżeli zastanawiasz się, co można zrobić z żurawiny świeżej na szybko, wrzuć jej owoce do blendera, dodaj nieco wody, cukru i np. kilka kawałków obranych jabłek. Cukier możesz zastąpić miodem. W ten sposób uzyskasz słodko-kwaśny sok, który będzie źródłem wielu witamin i minerałów.
Czytaj także: Nalewka z żurawiny — jak ją zrobić?
Co zrobić z suszonej żurawiny?
Okazuje się, że suszona żurawina również może być składnikiem wielu przetworów. Warto jednak dobrze ją namoczyć, nawet przez kilka godzin w wodzie, zanim wykorzystasz ją do przyrządzenia dżemu, nalewki czy soku.
Co jeszcze można zrobić z suszonej żurawiny? Dobrym pomysłem jest dodanie jej do ciasta. Suszone owoce żurawiny możesz też dosypać do miski z owsianką wraz z garścią orzechów i łyżeczką miodu. Będzie to naprawdę zdrowe śniadanie.
Co zrobić z żurawiny – przepisy
Wiesz już, co zrobić z żurawiny na zimę. Mogą to być soki, dżemy, konfitury i szereg innych przetworów. Jeśli jesteś miłośnikiem zamykania takich owoców w słoje, z pewnością z naszą pomocą uzupełnisz swoją spiżarnię. Poniżej przedstawiamy przepisy na to, co zrobić z żurawiny.
Przepis 1 – konfitura żurawinowa z dodatkiem śliwek
Włóż woreczek ze świeżą żurawiną do zamrażarki na kilka godzin. Następnie lekko podmrożone owoce wsyp do rondelka. Dosyp taką samą ilość cukru, np. na 100 g owoców zastosuj 100 g cukru. Możesz też zastąpić cukier ksylitolem lub erytrytolem. Gotuj przez kilkadziesiąt minut, aż całość zgęstnieje. Następnie dodaj pokrojone i obrane śliwki. Wymieszaj całość. Gotuj przez następne 20 minut. Przełóż dżem do słoiczków.
Czytaj także: Konfitura i dżem z żurawiny – 3 przepisy
Przepis 2 – sos z żurawiny
Przygotuj suszoną żurawinę. Na 4 łyżki owoców będą Ci potrzebne: ½ łyżeczki cukru, ½ szklanki wody, ½ łyżeczki cynamonu i sok z wyciśniętej połówki cytryny lub całej limonki. Najpierw zagotuj wodę z cukrem, potem dodaj żurawinę i doprowadź całość do wrzenia. Gotuj około 10 minut. Na koniec dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Przestudź sos i umieść w lodówce. Gdy go wyjmiesz, będzie jeszcze gęstszy.
Czytaj także: Jak zrobić sos żurawinowy i do czego pasuje?
Pamiętaj, że decydując się na jakiekolwiek przetwory, musisz dokładnie wyparzyć słoiki, a następnie po nałożeniu tych przysmaków do wnętrza naczynia, poddać je procesowi pasteryzacji. W sklepie Tadar znajdziesz dwa podstawowe modele słoików: z metalową nakrętką oraz słoiki typu weck, z plastikową uszczelką. Tych drugich nie należy wykorzystywać do pasteryzowania na sucho w piekarniku, ze względu na ryzyko uszkodzenia plastiku.
Przepis 3 – wykorzystanie owoców z nalewki
Zrobiłeś właśnie alkohol z tych owoców i nie wiesz, co zrobić z żurawiną z nalewki? Nie musisz ich wyrzucać. Możesz wykorzystać je do przygotowania sosu, który potem dodasz do herbaty lub ciasta. Wystarczy, że odsączone owoce zmiksujesz lub zblendujesz.
Innym rozwiązaniem jest zasypanie takich owoców z nalewki cukrem lub innym słodzikiem. Następnie można je delikatnie zamrozić, by nie puszczały soków, a potem zjadać z dodatkiem rozpuszczonej czekolady.
Czytaj także: Sok z żurawiny — prosty przepis na zdrowy sok
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej