Co można zrobić z żurawiny? 5 pomysłów!

Porady 6.09.2022

Sok, nalewka, wino, a może smaczny dżem lub sos? Pomysłów na wykorzystanie żurawiny w kuchni jest bardzo wiele. Warto sięgać po te owoce, zwłaszcza okresie jesienno-zimowym, ponieważ dostarczają wartościowych składników odżywczych, a przy tym są bardzo smaczne. Przypadną do gustu zwłaszcza wielbicielom słodko-kwaśnych dań.

Co zrobić z żurawiny?

Właśnie zebrałeś te owoce prosto z krzaczka i zastanawiasz się, co można zrobić z żurawiną? Oto kilka propozycji:

  • sok – to zdrowy sposób na urozmaicenie sobie herbaty, smoothie czy wody. Sok z żurawiny to napój zawierający witaminę C, witaminę A, witaminę E, które można wykorzystać w leczeniu przeziębień i osłabienia organizmu;
  • nalewka – to rozwiązanie dla koneserów rozgrzewających alkoholi. Mało kto wie, że nalewkę można przygotować nie tylko na bazie spirytusu do nalewek i wódki, ale też na miodzie czy z dodatkiem bimbru. Ta ostatnia opcja jest jednak bardziej odważną wersją tego napoju alkoholowego;
  • wino – tradycyjnie już z owoców żurawiny przyrządza się smaczne wina. Podczas domowego przyrządzania wina z żurawiny należy postępować tak, jak w przypadku innych owoców. Ilość użytych owoców, wody czy cukru trzeba dostosować do oczekiwań związanych z procentową zawartością alkoholu. Chcąc uzyskać mocniejsze wino, należy m.in. użyć większej ilości owoców i cukru, a mniej wody;
  • dżem – sprawdzi się jako dodatek do kanapek, naleśników, ale także do mięs czy ciasta. Dżem żurawinowy możesz przygotować z dodatkiem innych owoców sezonowych rosnących w naszym kraju, takich jak śliwki, jabłka czy gruszki;
  • sos – wspaniałe urozmaicenie dla rolad mięsnych i dań na bazie mięsa. Indyk, kaczka czy gęś świetnie smakują w jego obecności.

Pamiętaj, że bez względu na to, na jaki rodzaj przetworów się decydujesz, najpierw musisz odrzucić niedojrzałe czy podgniłe owoce żurawiny, a także wypłukać je wykorzystując do tego durszlak.

Możesz także nie decydować się na przetwory i po prostu dodać żurawinę bezpośrednio do ulubionych naleśników czy sałatki. Z pewnością wzbogaci ona smak niejednego dania.

Czytaj także: Co leczy żurawina? Właściwości i zastosowanie w kuchni

Co zrobić ze świeżej żurawiny?

Zastanawiasz się, co zrobić ze świeżej żurawiny? Wykorzystaj ją jako składnik soku lub nalewki. Owoce żurawiny prosto z krzaczka można zastosować także do przyrządzenia sosu, a także wszystkich wymienionych powyżej przysmaków.

Jeżeli zastanawiasz się, co można zrobić z żurawiny świeżej na szybko, wrzuć jej owoce do blendera, dodaj nieco wody, cukru i np. kilka kawałków obranych jabłek. Cukier możesz zastąpić miodem. W ten sposób uzyskasz słodko-kwaśny sok, który będzie źródłem wielu witamin i minerałów.

Czytaj także: Nalewka z żurawiny — jak ją zrobić?

Co zrobić z suszonej żurawiny?

Okazuje się, że suszona żurawina również może być składnikiem wielu przetworów. Warto jednak dobrze ją namoczyć, nawet przez kilka godzin w wodzie, zanim wykorzystasz ją do przyrządzenia dżemu, nalewki czy soku.

Co jeszcze można zrobić z suszonej żurawiny? Dobrym pomysłem jest dodanie jej do ciasta. Suszone owoce żurawiny możesz też dosypać do miski z owsianką wraz z garścią orzechów i łyżeczką miodu. Będzie to naprawdę zdrowe śniadanie.

Co zrobić z żurawiny – przepisy

Wiesz już, co zrobić z żurawiny na zimę. Mogą to być soki, dżemy, konfitury i szereg innych przetworów. Jeśli jesteś miłośnikiem zamykania takich owoców w słoje, z pewnością z naszą pomocą uzupełnisz swoją spiżarnię. Poniżej przedstawiamy przepisy na to, co zrobić z żurawiny.

Przepis 1 – konfitura żurawinowa z dodatkiem śliwek

Włóż woreczek ze świeżą żurawiną do zamrażarki na kilka godzin. Następnie lekko podmrożone owoce wsyp do rondelka. Dosyp taką samą ilość cukru, np. na 100 g owoców zastosuj 100 g cukru. Możesz też zastąpić cukier ksylitolem lub erytrytolem. Gotuj przez kilkadziesiąt minut, aż całość zgęstnieje. Następnie dodaj pokrojone i obrane śliwki. Wymieszaj całość. Gotuj przez następne 20 minut. Przełóż dżem do słoiczków.

Czytaj także: Konfitura i dżem z żurawiny – 3 przepisy

Przepis 2 – sos z żurawiny

Przygotuj suszoną żurawinę. Na 4 łyżki owoców będą Ci potrzebne: ½ łyżeczki cukru, ½ szklanki wody, ½ łyżeczki cynamonu i sok z wyciśniętej połówki cytryny lub całej limonki. Najpierw zagotuj wodę z cukrem, potem dodaj żurawinę i doprowadź całość do wrzenia. Gotuj około 10 minut. Na koniec dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Przestudź sos i umieść w lodówce. Gdy go wyjmiesz, będzie jeszcze gęstszy.

Czytaj także: Jak zrobić sos żurawinowy i do czego pasuje?

Pamiętaj, że decydując się na jakiekolwiek przetwory, musisz dokładnie wyparzyć słoiki, a następnie po nałożeniu tych przysmaków do wnętrza naczynia, poddać je procesowi pasteryzacji. W sklepie Tadar znajdziesz dwa podstawowe modele słoików: z metalową nakrętką oraz słoiki typu weck, z plastikową uszczelką. Tych drugich nie należy wykorzystywać do pasteryzowania na sucho w piekarniku, ze względu na ryzyko uszkodzenia plastiku.

Przepis 3 – wykorzystanie owoców z nalewki

Zrobiłeś właśnie alkohol z tych owoców i nie wiesz, co zrobić z żurawiną z nalewki? Nie musisz ich wyrzucać. Możesz wykorzystać je do przygotowania sosu, który potem dodasz do herbaty lub ciasta. Wystarczy, że odsączone owoce zmiksujesz lub zblendujesz.

Innym rozwiązaniem jest zasypanie takich owoców z nalewki cukrem lub innym słodzikiem. Następnie można je delikatnie zamrozić, by nie puszczały soków, a potem zjadać z dodatkiem rozpuszczonej czekolady.

Czytaj także: Sok z żurawiny — prosty przepis na zdrowy sok