Konfitura i dżem z żurawiny – 3 pomysły!

Aktualności 8.09.2022

Idealnym dodatkiem do mięs, serów czy kanapek jest konfitura żurawinowa. Nie tylko stanowi prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów, ale też to niezwykle smaczna przekąska, która urozmaici smak wielu dań. Tradycyjna, z innymi owocami czy z dodatkiem soli – sprawdź, jaka konfitura przypadnie Ci do gustu. Zobacz, jak je zrobić.

Dżem z żurawiny – właściwości 

Tak jak wiele przetworów, również dżem z żurawiny cieszy się dużą popularnością. Wynika ona z walorów zdrowotnych, ale też smakowych tego przysmaku. Witamina A, witamina C, witamina E, cynk, magnez to tylko niektóre składniki odżywcze, które można znaleźć w takiej konfiturze.

Wbrew pozorom przepis na dżem z żurawiny jest niezwykle prosty, a samo przyrządzenie nie powinno sprawić większych problemów nawet osobie początkującej.

Czytaj także: Nalewka z żurawiny – jak ją zrobić?

Dżem z żurawiny – jak zrobić?

Chcąc przygotować konfiturę z żurawiny, zgromadź następujące składniki:

  • 0,5 kg świeżej / mrożonej żurawiny,
  • 0,5 kg cukru.

Dżem z żurawiny – jak zrobić? Dokładnie umyj żurawinę. Odrzuć niedojrzałe lub nadgnite owoce. Jeżeli dysponujesz świeżą żurawiną, wrzuć ją do woreczka i umieść w zamrażalniku na około 6 godzin. Do garnka wsyp owoce i dodaj do nich cukier. Zamieszaj wszystko za pomocą drewnianej łyżki. Gdy żurawina zacznie puszczać sok, zmniejsz moc palnika do minimum. Gotuj całość maksymalnie 40 minut.

Kolejnym ważnym etapem przygotowywania dżemu jest jego pasteryzacja. Pozwoli ona na wydłużenie czasu przydatności konfitury do spożycia. Z myślą o tym procesie dobierz odpowiednio swoje słoiki. W ofercie sklepu Tadar znajdziesz różne typy słoików. Dwa podstawowe rodzaje to: słoje z metalową nakrętką i słoje z gumową uszczelką. Ten pierwszy model słoika może być stosowany do każdego typu pasteryzacji: na sucho w piekarniku i na mokro w garnku lub w zmywarce. Natomiast słoiki z silikonową uszczelką nie powinny być umieszczane w piekarniku, ze względu na ryzyko zepsucia plastikowego elementu.

Przed przełożeniem dżemu do słoików, zadbaj o to, by dokładnie je wyparzyć. Możesz zagotować je wraz z pokrywkami przez 10 minut w garnku lub nastawić zmywarkę i umyć w tym urządzeniu. Na koniec możesz przelać naczynia i przykrywki wrzątkiem z czajnika. Konfiturę nakładaj do suchych słojów.

Gdy masz już nałożone do tych naczyń przetwory z żurawiny, sprawdź jak zrobić ich pasteryzację. Wystarczy, że wnętrze garnka wyłożysz ściereczką. Następnie poukładasz na niej słoiki i wlejesz wodę tak, by nie zakrywała pokrywek. Gotuj całość przez około 20 minut. Potem ostrożnie, przy pomocy rękawic kuchennych, wyjmij słoiki z garnka i poukładaj do góry dnem na materiale.

Czytaj także: Co można zrobić z żurawiny? 5 pomysłów

Przetwory z żurawiny leśnej

Chcąc przygotować niezwykle smaczną konfiturę, możesz połączyć ją z innymi dodatkami owocowymi. Ciekawym zestawieniem jest np. konfitura z żurawiny i gruszki, ale też dżem z żurawiny i jabłek. Są to połączenia, w których widać echa jesieni. Takie przetwory bazują na typowo polskich składnikach, które można znaleźć w naszych sadach i ogrodach. Warto korzystać z tego bogactwa owoców.

Jeżeli chcesz nieco urozmaicić smak takiego przetworu i zastanawiasz się, jak zrobić dżem z żurawiny z innymi dodatkami, np. z jabłkiem, podpowiadamy. Po upływie ok. 40 minut możesz dorzucić obrane, pokrojone w kostkę jabłka. Całość smaż jeszcze przez pół godziny, mieszając od czasu do czasu.

W inny niż powyżej omówiony sposób powstaje konfitura z suszonej żurawiny na szybko. Najpierw musisz namoczyć owoce i zagotować je. Do gotującej się konfitury wlej sok z cytryny bądź limonki i gotuj przez 20 minut. Na koniec dodaj mieszankę z mąki ziemniaczanej i wody. Gotuj jeszcze chwilę. Przetwory gotowe.

Czytaj także: Jak zrobić sos żurawinowy i do czego pasuje?

Konfitura z żurawiny bez cukru

Jeżeli nie chcesz przesadzać z ilością cukru, możesz zdecydować się na przygotowanie dżemu bez tego składnika. Takie przetwory powinny być znacznie zdrowsze. Co więcej, konfitura z żurawiny bez cukru wcale nie musi być kwaśna. Co zatem można zrobić, by wydobyć słodycz z jej owoców? Mamy na to patent! Postaw na janginizowanie owoców. Dzięki temu przygotujesz smaczne przetwory z żurawiny bez cukru.

Dodanie do owoców soli powoduje, że z owoców wyciągany jest naturalny sok. Janginizowanie sprawdza się najbardziej wśród owoców słodkich z natury, np. truskawek, ale warto spróbować tej metody również w przypadku dość kwaskowatej żurawiny.

Sposób przyrządzenia jest tu niezwykle prosty. Po oczyszczeniu owoców należy włożyć je do garnka z grubym dnem i podgrzewać z dodatkiem około ¼ łyżeczki soli na każdy kilogram. Duś przez około 20 minut, mieszając co jakiś czas. Gotowanie trzeba zakończyć wówczas, gdy owoce całkowicie się rozpadną.

Jeżeli zależy Ci na bardziej żelowej konsystencji dżemu, możesz go podgotować ponownie po ostudzeniu. Czas ten powinien wynosić około 30 minut. Pamiętaj jednak, że im dłużej będziesz poddawać obróbce cieplnej konfiturę, tym straci ona więcej składników odżywczych.

Gdy nie przekonuje Cię ten sposób i żurawina nie jest na tyle słodka, jak oczekiwałeś, możesz wykorzystać do słodzenia np. erytrytol. Nie dostarcza on praktycznie żadnych kalorii. Innym zamiennikiem jest ksylitol. Jednak w 100 g tej substancji znajduje się aż 240 kcal.

Czytaj także: Co leczy żurawina? Właściwości i zastosowanie w kuchni

Konfitura z żurawiny do herbaty – do czego?

Czy wiesz, że konfitura z żurawiny nadaje się nie tylko do mięs, ale także można ją serwować jako dodatek do innych dań czy napojów. Ogromną popularnością cieszy się np. w polskich górach serek owczy, oscypek, podawany z dodatkiem dżemu żurawinowego.

Jeżeli lubisz napoje owocowe, z pewnością do gustu przypadnie Ci także konfitura z żurawiny podana do herbaty. Taki dżem może stanowić też znakomity składnik ciast. Możesz zastosować go także jako nadzienie do naleśników.

Czytaj także: Sok z żurawiny — prosty przepis na zdrowy sok