Co zrobić z ciasta na pierogi? 4 pomysły

Porady 19.10.2022

Czy można coś zrobić z ciasta na pierogi?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić z ciasta na pierogi, jeśli zostało Ci go trochę za dużo. Być może nie chcesz już lepić pierogów, bo masz ich wystarczającą ilość lub po prostu ze skrawów zostało Ci tyle ciasta, że szkoda go wyrzucać. To świetne nastawienie w stylu less waste, które pozwala na danie drugiego życia produktowi i stworzenie z niego czegoś innego. Co zrobić z resztą ciasta na pierogi?

Zanim o tym opowiemy, warto przypomnieć sobie, z czego składa się samo ciasto. Znajdziesz w nim mąkę pszenną, gorącą wodę i odrobinę soli – to wszystko. Te składniki umożliwiają stworzenie idealnego ciasta, elastycznego i lekkiego, które wałek później rozwałkowuje na cienkie placki, z których wykrawa się kółka do pierogów. Jak możesz się domyślić, ciasto na pierogi – nawet pomimo różnych wersji tego dania – jest raczej wytrawne. Wszystko dzięki dodatkowi soli, a także niewielkiej liczby  składników.

Ma smak dość uniwersalny, można nadziać je słodkim farszem, jednak samo ciasto jest mączne, delikatne i kojarzy się raczej z daniami na słono. To oczywiście da się odczarować. Dzisiaj pokażemy Ci przepis na ciastka z ciasta na pierogi. Ale nie tylko.

Czytaj także:

Co można zrobić z ciasta na pierogi?

Co można zrobić z ciasta na pierogi? Całe mnóstwo rzeczy. My mamy dla Ciebie cztery pomysły, które z pewnością Ci się spodobają. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ciasto dobrze sprawdzi się do tych dań. Dlaczego? Odpowiedzią jest stolnica i znajdująca się na niej mąka. Jeśli mąki jest za dużo, dania z ciasta na pierogi mogą wyjść twarde, niezbyt apetyczne. To oczywiście zależy od Twojego stylu pracy z pierogami. Jeśli nie posypujesz go nadmiernie mąką, wszystko wyjdzie idealnie. Co z ciasta na pierogi? Zacznijmy od pizzy.
 

Czytaj także:

Pizza i inne placki z ciasta na pierogi

Pizza z ciasta na pierogi to pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy mamy za dużo ciasta i chcemy je jakoś spożytkować. Możesz jednak przygotować także placki z ciasta na pierogi – mniejsze, bardziej przypominające podpłomyki. Smaży się je na rozgrzanej patelni bez tłuszczu. Idealnie smakują same lub z dodatkami.

Pizza będzie jednak pieczona w piecu. Co możesz do niej dodać? Wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Pamiętaj, że jeśli cienko rozwałkujesz ciasto, ono nie urośnie tak, jak to drożdżowe i placek będzie raczej niewielkich rozmiarów. Nadal jednak będzie doskonale chrupiący, jak maca z ciasta na pierogi.

Ciasto rozwałkuj tak, jak chcesz, dodaj sos pomidorowy, szpinak, szynkę, startą mozzarellę bądź inne składniki, które zawsze kładziesz na pizzy. Następnie rozgrzej piekarnik do 220 stopni i piecz pizzę przez 8 minut. Może być mniej, jeśli ciasta nie było zbyt dużo, a pizze są niewielkie. Najlepiej podawać danie z oliwą.

Kluski z ciasta na pierogi

Kluski z ciasta na pierogi to kolejny pomysł, który możesz wykorzystać w domu, gdy po lepieniu pierogów zostało Ci zbyt dużo ciasta. Takie kluseczki świetnie smakują z cebulą i białym serem, jednak podanie to już kwestia indywidualna. Do zrobienia klusek potrzebujesz tylko gotowego ciasta, przyda Ci się stolnica, a także garnek i cedzak. To wszystko.

Z ciasta uformuj kulkę, którą następnie rozwałkujesz na dowolną grubość. To, jak bardzo ciasto będzie rozwałkowane, zależy od Ciebie i od tego, jakie kluski chcesz osiągnąć. Zawiń placek w rulon i pokrój w plasterki – dokładnie tak, jak makaron. Następnie kluski wrzuć do wrzącej osolonej wody, zamieszaj i wyławiaj dopiero po 4 minutach od wypłynięcia. Tak przygotowane kluski możesz podawać ze wszystkim, co znajduje się w Twojej lodówce. To świetny sposób na pozbycie się resztek i niemarnowanie półproduktów. 

Ciastka z ciasta na pierogi

A teraz przyszedł czas na ciastka z ciasta na pierogi. Zrobisz je szybko, a będą naprawdę pięknie wyglądać. Zacznij od rozwałkowania ciasta na cienki prostokąt. Posmaruj je olejem kokosowym i posyp skrobią kukurydzianą (dzięki temu ciasto się rozwarstwi podczas smażenia na głębokim oleju). Zawiń ciasto w rulon i pokrój na kawałki – około 2 centymetrów. Każdy z kawałków delikatnie rozwałkuj, jednak uważając na to, by warstwy się nie skleiły.

Teraz weź garnek lub wok i rozgrzej olej do temperatury 170 stopni. Wrzuć do niego kilka kawałków ciasta i trzymaj tam aż do momentu, w którym zauważysz, że ciastka się rozwarstwiają. Wyciągnij ciasteczka i połóż je na ręczniku papierowym, by pozbyć się nadmiaru oleju. Posyp je cukrem pudrem i połóż na talerzu przed gośćmi. Takie faworki z ciasta pierogowego będą zachwycające i z pewnością zrobią wrażenie.

Makaron z ciasta na pierogi

Jak się z pewnością domyślasz, możesz również zrobić makaron z ciasta na pierogi. Przepis jest bardzo podobny do tego, o którym pisaliśmy przy kluskach. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, czy ciasto nie jest zbyt mocno obtoczone w mące. Jeśli tak, mogło przyjąć jej sporo, a sam makaron będzie twardy i nieapetyczny.

Ciasto rozwałkuj i zawiń w cieniutki rulon, a następnie pokrój na niewielkie kawałeczki. Im mniejsze, tym cieńsze będą nitki. Następnie rozsyp je na stolnicy. Może przydać Ci się również miska, w której kilka razy podrzucisz makaron, by pięknie się rozdzielił. Następnie makaron wrzuć do gotującej się wody (osolonej) i gotuj trzy, cztery minuty od momentu wypłynięcia. Jeśli makaron jest cieniutki, mogą mu wystarczyć nawet dwie. Warto to sprawdzać. Tak przygotowany makaron możesz dodać do rosołu bądź zajadać z ulubionym sosem lub pesto.

Nikt nie powiedział, że ciasto na pierogi, które zostało po lepieniu, musi koniecznie trafić do śmietnika. Można zrobić z niego wiele pysznych dań, które z całą pewnością zasmakują Ci i rodzinie. Warto eksperymentować, by osiągać kolejne sukcesy w kuchni.