Wykrawacz do pierogów – co to i jak go używać?

Porady 21.10.2022

Wykrawacz do pierogów — najważniejsze informacje

Wykrawacz do pierogów to narzędzie, które jest w stanie znacznie ułatwić pracę każdej osoby, która przygotowuje pierogi nie tylko na Wigilię, ale także na co dzień. Zresztą nawet na ten jeden dzień w roku, kiedy lepimy rekordowe liczby pierożków, warto zaopatrzyć się w ten produkt.

Wykrawacz do ciasta na pierogi może różnić się wyglądem, a także wykonaniem. Dlatego warto zastanowić się, czy szukasz produktu wytrzymałego, na długie lata, czy raczej czegoś nieskomplikowanego i taniego, co można łatwo zastąpić. Na wstępie warto zaznaczyć, że wykrawacze do pierogów zwykle produkowane są z plastiku lub stali nierdzewnej. Na rynku znajdziesz proste foremki, które ułatwiają wykrawanie i lepienie, ale też wykrawacze, które tylko nadają ciastu pożądany kształt.

Oprócz nich możesz wybrać też tak zwane pierożnice, które zajmują trochę więcej miejsca. Opowiemy o nich przy okazji tematu uszek. Najważniejsze jest jednak to, że każde z tych narzędzi pozwala Ci zaoszczędzić czas w kuchni. A w trakcie przygotowywania pierogów jest to niezwykle istotne. Pracochłonne zajęcie obecnie jest dużo łatwiejsze.

Czytaj także:

Wykrawacz do uszek — czym jest i który wybrać?

Na rynku znajdziesz nie tylko wykrawacze do pierogów, ale także te, które przeznaczone są do wykrawania ciasta na uszka i lepienie ich. Jeśli nie przepadasz za tym zadaniem – a może ono być problematyczne ze względu na niewielkie rozmiary uszek – takie narzędzie z pewnością Ci się przyda. Wykrawacz do uszek bardzo często stanowi element wykrawacza do pierogów.

To narzędzie o dwóch stronach, które pozwala na tworzenie większych i mniejszych krążków z ciasta. Na rynku znajdziesz także tak zwane pierożnice, również te, które pozwalają na robienie małych pierożków, czyli uszek. To fantastyczne narzędzie w kuchni każdej osoby, która kocha zajadać pierogi, jednak niekoniecznie lubi je lepić.

Jak używać pierożnicy do formowania pierogów? Najczęściej jest to plastikowa lub aluminiowa czy też metalowa tacka z wyciętymi otworami. Instrukcja obsługi jest prosta, chociaż początkowo może Ci się taka nie wydawać. Zacznij od posypania pierożnicy mąką, by ciasto (idealnie rozwałkowane) nie przykleiło się do tacki. Stolnica w domu bardzo przydaje się do tego zadania – możesz bowiem z łatwością umieścić na niej ciasto i pierożnicę bez obaw o zniszczenie czy zabrudzenie blatu. Odciśnij delikatnie ciasto na pierożnicy – zobaczysz, że na cieście pojawią się miejsca, w których możesz nałożyć farsz. Zrób to. Przykryj farsz drugim płatem rozwałkowanego ciasta – trzymaj jednak wałek w pogotowiu, bo za chwilę znów się przyda.

Po przykryciu farszu drugim kawałkiem ciasta, zacznij wałkować. Dwa płaty ciasta połączą się, a uszka wypadną już sklejone. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy z lepieniem nie są za pan brat. W ten sposób możesz zrobić w kilka chwil około 40 uszek. W przypadku pierogów jest ich oczywiście mniej, jednak nadal za jednym zamachem możesz przygotować ich kilka zamiast jednego.
 

Czytaj także:

Czym wykrawać pierogi?

No dobrze, ale czym wykrawać pierogi, jeśli nie korzystasz z pierożnicy i polegasz wyłącznie na niewielkich urządzeniach, które łatwo zmieszczą się w szufladzie? Wyborów masz wiele i to ogromna zaleta istniejących na rynku rozwiązań. Znajdziesz tu zarówno plastikowe wykrawacze, które są zwykle tańsze, jak i te metalowe, które będą służyć Ci przez długie lata. To wygodne, ale także praktyczne – głównie przez niewielkie rozmiary, dzięki którym możesz szybko umyć wykrawacz do pierogów metalowy czy też plastikowy, a następnie od razu schować go do szuflady.

Do wyboru masz również wykrawacz do pierogów obrotowy, który działa trochę inaczej. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na jeszcze szybszej pracy w kuchni. Taka wykrawarka w formie radełka jest prosta w obsłudze – wystarczy przejechać po cieście, by wyciąć wiele kółek o tym samym kształcie. I to tyle. Okręgi zostały zrobione, teraz wystarczy włożyć je do zaciskarki.

Wykrawanie pierogów — dostępne akcesoria

Miska z ciastem już leży na stolnicy, mąka jest pod ręką, by w razie potrzeby posypać nią ciasto. Czas zabrać się za wykrawanie pierogów. Ale jak? Do tego możesz użyć kilku różnych akcesoriów. Oto one:

  • Foremka do lepienia pierogów – w wielu domach ten gadżet jest już obecny. I zrobił ogromną furorę, czemu nie można się dziwić. Ratuje życie! Za pomocą spodu wytniesz piękne kółka, natomiast sama foremka pomoże Ci ulepić idealny pieróg, z którego nie wyleci farsz. Bardzo wygodne i praktyczne. Foremki zwykle wykonane są z plastiku, jednak na rynku znaleźć można także wersję metalową. Dodatkowo, jeśli chcesz zrobić trochę inne pierogi, możesz kupić również foremkę do pierogów w kształcie serca. W sam raz na romantyczną kolację.
  • Lejek do wycinania pierogów – wygodne, poręczne, bardzo lekkie narzędzie, które umożliwia wycinanie kółek o dwóch różnych średnicach. Większe sprawdzą się do pierogów, mniejsze do uszek. Sprytne, prawda? Kółka wycięte za pomocą lejka mają lekko pokarbowane krawędzie, dzięki czemu same pierogi wyglądają bardziej elegancko. Lejek najczęściej wykonany jest z plastiku.
  • Wykrawacz do pierogów – podobny do lejka, jednak nie posiada elementu umożliwiającego wykrawanie uszek. Zamiast tego ma wygodny uchwyt. Najczęściej w wersji plastikowej, jednak z łatwością znajdziesz też metalowe. Świetnie nadaje się do robienia idealnych pierogów.
  • Wykrawarka radełko – jak już wspomnieliśmy, za pomocą wykrawarki w formie radełka zrobisz wiele kółek o takim samym kształcie. Wystarczy rozwałkować ciasto i przejechać po nim. Bajecznie proste!

Wykrawacz do pierogów – jak używać?

No dobrze, masz już idealny wykrawacz do pierogów. Jak używać go, by mieć pewność, że pierogi wyjdą idealnie? Przede wszystkim musisz mieć dobrze rozwałkowane ciasto, które będzie nadawać się już do lepienia pierogów. Pamiętaj, że gotowego kółka nie powinno się już rozciągać. Na rozwałkowanym płacie ciasta zacznij ciasno wykrawać kółka – przy sobie, by nie marnować ciasta. Rób to zdecydowanym ruchem, mocno, by ciasto ładnie odeszło. Możesz też posypać wykrawacz mąką.

Wykrawacz kółek do pierogów

Wykrawacz kółek do pierogów może wydawać Ci się zbędnym narzędziem. A jednak umożliwia szybkie wytworzenie kształtów na pierogi, wszystkie takie same. Wykrawacze do ciasta pierogów ułatwiają pracę i przyspieszają ją. A to ma ogromne znaczenie, gdy robisz pierogi w ogromnych ilościach.

Przygotuj się na Wigilię i spraw sobie niewielki wykrawacz, lejek lub foremkę. Coś, co pozwoli Ci szybko i dokładnie wyciąć kółka na pierogi, a następnie zlepić ciasto, by stworzyć idealne danie, którym wszyscy będą się zajadać.