Co zrobić, żeby patelnia nie przywierała?

Porady 22.11.2021

Przywierająca patelnia – koszmar kucharza

Patelnia przywiera z jednego, konkretnego powodu. Gdy jej powierzchnia nie jest odizolowana od znajdujących się na niej produktów spożywczych. Dochodzi zatem do adhezji, a zatem szczepienia. Tak dzieje się w przypadku, gdy rondle czy patelnie są wykonane z tradycyjnych materiałów, na przykład ze stali. Patelnia ze stali nierdzewnej przywiera właśnie dlatego, iż nie posiada żadnej naturalnej warstwy ochronnej. Przywierająca patelnia to jednak melodia przeszłości – przynajmniej w teorii. Patelnie sprzedawane obecnie w sklepach są bowiem powlekane powłokami o charakterze antyadhezyjnym, które nie pozwalają przywierać do nich żadnym substancjom. Zestawy patelni z takimi właściwościami są coraz tańsze i to jeden z najlepszych sposobów na to, by uniknąć przywierania podczas gotowania.

Czytaj także:

Co zrobić, żeby patelnia nie przywierała?

Kiedy patelnia przywiera, co zrobić, by uratować nasze jedzenie? Najprostszym sposobem na zniwelowanie przywierania jest oczywiście dodanie tłuszczu. To on stanowi izolację pomiędzy patelnią a produktem spożywczym, dzięki któremu nie dochodzi do scalenia obu powierzchni. Jednak olej należy wlewać przed smażeniem, nie w trakcie. Gdy dolewamy olej, zanim zdąży się on nagrzać, jedzenie znajdujące się na patelni może już wypić sporą jego część. Przez to jest dużo bardziej niezdrowe i kaloryczne. Co zrobić, żeby patelnia nie przywierała, jeśli nie chcesz używać tłuszczu? Warto sięgnąć wówczas po papier do smażenia, który można rozłożyć na patelni. To on chroni produkty spożywcze przed przyklejaniem się do powierzchni patelni. Oczywiście zamiast papieru możesz wykorzystać do smażenia patelnie beztłuszczowe, które posiadają nieprzywierającą powłokę umożliwiającą smażenie bez dodatku tłuszczu.

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie przywierały do patelni?

Placki ziemniaczane to jedne z najczęściej przywierających potraw – wszystko ze względu na ich konsystencję, która ma tendencję do rozpadania się. Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie przywierały do patelni? Najlepszym sposobem jest oczywiście wykorzystanie tłuszczu do smażenia. I to niemałej jego ilości. Placki smaży się na tłuszczu, którego warstwa jest dwukrotnie grubsza od grubości samego placka. Dzięki temu ziemniak smaży się szybko i nie dotyka bezpośrednio powierzchni patelni. To jednak nie wystarczy. Jeśli smażysz kilka porcji placków, z czasem ich niewielkie kawałki zaczną zostawać na patelni, a to spowoduje dalsze przywieranie większych części potrawy. Dlatego zaopatrz się w dobre akcesoria, np. cienką łopatkę z drewna bądź silikonu, którą możesz podważyć placek.

Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały do patelni?

Nasze babcie znały doskonały sposób na przywierające naleśniki. Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały do patelni? Ponoć wystarczy rozgrzaną patelnię posypać solą, a gdy kryształki lekko ściemnieją, należy pozbyć się ich za pomocą ręcznika kuchennego i posmarować powierzchnię patelni skórką słoniny. Jeśli nie chcemy sięgać po babcine sposoby, po prostu weźmy do ręki dobrej jakości patelnię, na której smażymy dopiero wtedy, gdy jest mocno nagrzana. Naleśniki przywierają wtedy, gdy powierzchnia naczynia jest zbyt zimna. Zdejmując ciasto, nierzadko nie czyścimy patelni, a to powoduje przyklejanie się kolejnych partii. Pamiętaj też, że nie potrzebujesz do smażenia dużej ilości oleju. Wystarczy rozsmarować odrobinę.

Co zrobić, żeby jajka nie przywierały do patelni?

Co zrobić, żeby jajka nie przywierały do patelni? To proste – wystarczy najpierw posypać powłokę odrobiną mąki. To kolejny sposób naszych babć, który świetnie sprawdza się w kuchni. Pamiętaj także, że tłuszcz, którego używasz do smażenia, musi być równo rozprowadzony i rozgrzany.

Możesz zapomnieć o problemach z przywierającą patelnią. O ile oczywiście będziesz pamiętać o tych kilku kulinarnych trikach.