Patelnia stalowa – jak jej używać?

Porady 17.04.2021


Patelnia ze stali nierdzewnej

W pierwszej kolejności zmierzymy się z wątpliwościami, czy patelnia ze stali nierdzewnej jest zdrowa. Materiał ten jest bardzo higieniczny, a osoby wybierające patelnie stalowe chwalą je właśnie za łatwą pielęgnację (również w zmywarce). Dzięki swojej wytrzymałości bardzo dobrze znosi wysoką temperaturę i wielogodzinne podgrzewanie, dlatego można być również spokojnym o to, że toksyczne związki nie przedostaną się w takich chwilach do potraw. Jedyny punkt, który może wzbudzić twoje wątpliwości to ilość tłuszczu potrzebna zwykle do smażenia. Patelnia ze stali węglowej bez powłoki non-stick tylko dzięki dużej ilości oliwy, masła lub oleju zapobiega przywieraniu składników. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć jak smażyć bez tłuszczu, wybierz raczej model aluminiowy. Coraz częściej patelnie stalowe dostają jednak powłoki antyadhezyjne różnego typu, więc twoje zdrowie nie jest uzależnione od materiału, z którego wykonano produkt, ale od świadomej decyzji zakupowej. Powłoka non-stick minimalizuje dodatek tłuszczu w diecie… jednak z drugiej strony nie powinno się już takiej patelni myć w zmywarce. Nie przeszkadza to jednak w podjęciu odpowiedniej decyzji, jaka patelnia na indukcję będzie najlepsza.
 


Patelnia stalowa – jak używać?

Zacznijmy od końca łańcucha użytkowania, czyli od tego jak wyczyścić patelnię ze stali nierdzewnej. Zawsze podczas zakupu zwracaj w takim wypadku uwagę na sugestie dotyczące pielęgnacji, które producent umieszcza na opakowaniu. W takich wypadkach, jeśli tylko zachodzi prawdopodobieństwo, że mycie w zmywarce może uszkodzić produkt, znajdziesz odpowiedni piktogram na kartonie lub etykiecie. Przypalone resztki możesz usunąć solą, wrzątkiem i połówką ziemniaka. Jeśli twoja patelnia stalowa nie ma powłoki zapobiegającej przywieraniu, możesz też odważniej szorować ją kuchennymi czyścikami. Ważne jest jednak, by zapewnić jej po umyciu odpowiednie warunki suszenia lub od razu pozbyć się z niej wilgoci zbierając ją ściereczką – pozwoli to uniknąć ognisk korozji.
 
Z naszego bloga dowiesz się nie tylko tego, jak smażyć na patelni grillowej lub jaka patelnia do jajecznicy będzie najlepsza. Modele ze stali nierdzewnej bez powłoki zdecydowanie nie radzą sobie zbyt dobrze ze smażeniem naleśników i jajecznicy na małej ilości tłuszczu, przez co lekkie śniadanie lub obiad w ciepły dzień może zamienić się w ciężkostrawny posiłek. Jeśli natomiast twój model został wyposażony we wnętrze pokryte powłoką non-stick, możesz stworzyć na niej dosłownie każde danie. Dzięki wysokiej odporności termicznej dasz radę także bezpiecznie dusić składniki pod przykryciem przez kilka godzin na wolnym ogniu. Wystarczy o tym pamiętać i nic nie powinno się przypalić!
 
Niektóre patelnie stalowe wymagają odpowiedniego przygotowania przed pierwszym użyciem. O tym jak to zrobić można bardzo często dowiedzieć się z opakowania produktu. Proces ten nazywa się często hartowaniem, wypalaniem lub wygrzewaniem. Jak zahartować patelnię stalową? Jak wygrzać zakupiona patelnię nierdzewną? W jaki sposób ją wypalić? Proces ten jest bardzo prosty. Wystarczy krok po kroku:
 
  • Zalać dwukrotnie wyjętą z opakowania patelnię nierdzewną wrzątkiem (za pierwszym razem zostaw ją na pół godziny, za drugim do przestygnięcia wody; pozbędziesz się dzięki temu fabrycznego oleju, który pozostał w niewielkiej ilości na jej powierzchni)
  • Wyszorować wnętrze patelni gąbką i spłukać ciepłą wodą, a następnie wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (tak, bez użycia detergentów!)
  • Zasypać dno patelni gruboziarnistą solą i prażyć ją, aż zbrązowieje (na koniec sól wysypać, a hartowaną patelnie przetrzeć po raz kolejny suchym ręcznikiem papierowym)
  • Usmażyć na niej (na głębokim oleju) 4 porcje talarków z ziemniaków – nie są one przeznaczone do jedzenia – a na koniec zlać gorący olej i wytrzeć do sucha naczynie (po takim wygrzewaniu musi ono postać minimum 24 godziny, aby było w pełni gotowe do smażenia)
 
Jeśli zastanawiasz się, jaką patelnię kupić do swojej kuchni, zapoznaj się także z innymi wpisami na naszym blogu. Polecamy między innymi obszerny artykuł pt. „Patelnia ceramiczna – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć”.