Garnek do mikrofali – jak wybrać?


Czy można włożyć garnek do mikrofali?

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to wykorzystuje mikrofale, które przenikając do struktury naczyń i posiłków powodują jej drgania. Tym samym wytwarza się ciepło. Zwykły garnek wykonany z metalu – stali nierdzewnej, aluminium, z powłoką lub bez, a nawet emaliowany – nie chłonie jednak takich fal, tylko je odbija. W efekcie pojawiają się iskry, a cały proces może prowadzić do uszkodzenia kuchenki mikrofalowej, a nawet spięcia w instalacji elektrycznej. Tradycyjnych garnków nie można zatem włożyć do mikrofali. Nie warto się jednak poddawać, gdyż na rynku pojawiły się produkty, które na to pozwalają. Najprostszym wyjściem z sytuacji jest zakup plastikowych garnków do mikrofali. Jeśli jednak stawiasz na wyposażenie kuchni przyjazne naturze, to lepszym wyborem będzie niewielki garnek wykonany w całości ze szkła żaroodpornego.


Jak gotować – garnki do mikrofali

Przygotowywanie dań w kuchence mikrofalowej ma swoje specjalne zasady. Po pierwsze, podgrzewanie składników jest przyspieszone, więc trzeba wziąć na to poprawkę przy tworzeniu posiłków. Po drugie, nie da się mieszać zawartości w trakcie podgrzewania, więc gotując, trzeba planować krótkie przerwy na wyjęcie naczynia z urządzenia i zamieszanie zawartości. Trzecim elementem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia dań. Podobnie jak w przypadku duszenia na patelni i gotowania na tradycyjnej kuchence, garnki do mikrofalówki powinny mieć szczelną pokrywkę. Dzięki niej cały proces nie umniejszy soczystości potrawy. Niektóre modele garnków do mikrofali mają nawet pokrywki z regulowanym odpowietrznikiem pary.


Garnek do podgrzewania w mikrofali – jak wybrać?

Wiele zależy od tego, jakie przeznaczenie ma mieć taki garnek w twoim domu. Z całą pewnością jest to świetna alternatywa dla osób, które zwykle podgrzewają w mikrofalówce posiłki na talerzu obiadowym. Dlaczego? Zamknięty garnek do mikrofali bardzo skutecznie pomaga w utrzymaniu czystości wnętrza urządzenia. Jeśli więc jest to dla ciebie ważne, koniecznie wybierz tego typu naczynie do mikrofalówki z pokrywką. Chcąc mieć pewność, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i nie zmieni smaku żywności, upewnij się, że ma odpowiednie oznaczenia potwierdzające jakość materiału (zwłaszcza gdy chcesz kupić garnek do mikrofali z tworzywa sztucznego). Do naprawdę poważnych wyzwań kulinarnych i gotowania w kuchence mikrofalowej lepszy będzie jednak niewielki szklany garnek żaroodporny (można go również stosować w piekarniku i na kuchenkach elektrycznych, ceramicznych lub gazowych).