Jak i co mrozić? Nie trać smaku i wartości produktów spożywczych!


Zalety mrożenia produktów spożywczych

Mrożonki przygotowane w domu to przede wszystkim prosty sposób na oszczędność czasu w trakcie przygotowywania posiłków. Odczujesz to zwłaszcza w momentach, gdy stworzenie dania wymaga dużego wysiłku i cierpliwości. Do tej grupy potraw należą np. zupy – często uzyskanie pełnego efektu i głębokiego smaku bulionu wiąże się z koniecznością spędzenia kilku godzin w kuchni. Wystarczy jednak, że ugotujesz takie ulubione danie w większej ilości – w dużym garnku – i część zamrozisz. Potem wystarczy tylko wyjąć gotowy posiłek, rozmrozić i podgrzać. Korzystanie z funkcji zamrażalnika to także ograniczenia strat energii oraz pieniędzy na rachunku za prąd. Zawartość oddaje sobie wzajemnie swoją temperaturę, a więc lodówka nie musi tak często regulować poziomu chłodu i tym samym rzadziej zwiększa swój pobór mocy.


Podstawowe zasady mrożenia – jak mrozić i rozmrażać?

Jeśli nie chcesz martwić się o smak i bogactwo składników odżywczych w mrożonym jedzeniu przygotowanym samodzielnie w domu, trzymaj się kilku zasad. Pierwszą z nich jest nieprzekraczanie miesięcznego terminu pobytu produktów w zamrażalniku. Warto także odpowiednio zadbać o to, by:
 
  • Przed włożeniem jedzenia do zamrażalnika schłodzić je (np. w lodówce)
  • Wystrzegać się mrożenia składników, które już raz były mrożone (np. warzywa we wspomnianej zupie – lepiej zrobić ją ze świeżych składników)
  • Każde mrożone danie miało swoje szczelne opakowanie (najlepiej, jeśli pozwala ono na oznaczenie daty umieszczenia w zamrażalniku)
  • Dobrze zaplanować ilość miejsca i ułożenie zawartości, aby w trakcie wyjmowania nie narażać zbyt długo pozostałego jedzenia na niewielkie odmrożenie (oszczędzisz przestrzeń, wykorzystując np. specjalne woreczki do mrożenia lub przystosowane do tego pojemniki o regularnym kształcie)
  • Mrożąc zupę w szklanym słoiku nie napełniać go po brzegi (unikniesz rozsadzenia szkła i będziesz mrozić w bardziej ekologiczny sposób, bo unikając tworzyw sztucznych)
  • Mrożonki dzielić na porcje (unikasz dzięki temu rozmrażania zbyt dużej ilości jedzenia, którego i tak potem nie powinno się przecież ponownie wkładać do zamrażalnika)
  • Pod żadnym pozorem nie zamrażać nieświeżych składników (to w niczym nie pomoże, a po wyjęciu z zamrażalnika nadal będą mało apetyczne)
  • Jeśli zauważysz przerwę w dostawie prądu, nie otwieraj zamrażalnika (szczelne zamknięcie jest tu w stanie uratować zawartość, przez wiele godzin utrzymując jej stałą temperaturę)
  • Wszystko poza warzywami zostało całkowicie rozmrożone przed przystąpieniem do gotowania (nie rób tego jednak w mikrofalówce lub pod ciepłą wodą, gdyż zaburzasz w ten sposób naturalny proces, psujesz smak jedzenia i zabijasz jego wartościowe składniki)

     

Czego nie mrozimy?

Są składniki i dania, które nie lubią mrożenia. Staja się przez nie nieapetyczne, tracą swój wyjątkowy smak lub mogą się nawet zepsuć. Wśród nich są przede wszystkim:
- jajka surowe (skorupka nie wytrzyma zmiany stanu skupienia zawartości) i te ugotowane na twardo (staną się gumowe po rozmrożeniu),
- warzywa o dużej zawartości wody, np. pomidory, ogórki, rzodkiewki (gwarantowana utrata świeżego wyglądu i sprężystości),
- pietruszka, bazylia i inne zioła (zachowają aromat, ale nie wygląd, więc zapomnij o dekorowaniu nimi dań),
- sosy z dodatkiem jajka, jogurty, serki twarogowe, śmietana (rozwarstwią się na skutek oddzielenia się wody od reszty składników),
- ryb, które spędziły w lodówce kilka dni (wyłącznie świeże),
- soczyste owoce (cytrusy, jabłka, winogrona, arbuz itd.).