Jak przechowywać herbatę?


Jak długo można przechowywać herbatę?

Susz herbaciany ulega z czasem utlenieniu. Wiele zależy też od jego rodzaju i jakości. Najkrócej można przechować herbaty zielone i białe. Ich wrażliwość pozwala na ok. roczne utrzymanie świeżości i głębi smaku. Później znacznie traci na jakości. Okres ten wydłuża się niemal pięciokrotnie, jeśli chodzi o herbaty czerwone i czarne. Mówimy tu jednak o sytuacji idealnej, gdy susz przechowywany jest w odpowiedni sposób oraz w odpowiednim pojemniku.


Jak przechowywać herbatę sypaną?

Przedłużenie terminu przydatności herbat liściastych zależy od trzech podstawowych czynników przechowywania. Po pierwsze, miejsce, gdzie chowamy susz, musi być suche. Pozwoli to utrzymać smak i aromat herbaty oraz oczywiście zapobiegnie jej szybkiemu zepsuciu. Po drugie, w takim wypadku należy odseparować światło, które może być źródłem ciepła. Rozgrzany susz traci swój aromat. Jeśli dzieje się tak często i przez dłuższy czas zepsuje się również jego smak. Trzecim elementem jest wybór odpowiedniego pojemnika na herbatę. Dlaczego to takie ważne? Puszki, pudełka i organizery na herbatę zapewniają szczelność. Zawartość produktu nie chłonie więc zapachów z zewnątrz i jest chroniona przed wilgocią.


Herbata w torebkach – jak przechowywać?

Do przechowywania herbaty w torebkach najlepiej nadają się specjalne organizery lub puszki. Te pierwsze najczęściej mają kilka przegródek. Dzięki nim po otwarciu można szybko znaleźć ulubiony gatunek herbaty i oddzielić jego aromat od innych torebek preferowanych przez resztę członków rodziny. Taka puszka ma również wiele elegancji i łączy funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi. W ten sposób można np. proponować najciekawsze smaki herbaty gościom. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać klasyczny pojemnik na herbatę – taki sam jak w przypadku wersji na susz. Należy jednak pamiętać, by przechowywać w nim jeden rodzaj torebek. W ten sposób uniknie się niekontrowanego  zmieszania różnych aromatów.


W czym przechowywać domową herbatę?

Pojemniki do przechowywania herbaty muszą mieć odpowiednie oznaczenie informujące, że są przeznaczone do bezpiecznego kontaktu z żywnością. Tylko w ten sposób unikniesz sytuacji, gdy metalowa puszka na herbatę zepsuje zapach ulubionego suszu. Pudełko tego typu może być również szklane, ceramiczne lub drewniane. Walory ozdobne powinno oceniać się indywidualnie. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie kilka różnych wariantów pojemników na herbatę.