Jak przechowywać kawę, by była długo świeża i aromatyczna?


Słoik czy puszki na kawę?

Zastanówmy się przez chwilę, co tak naprawdę jest najważniejsze w przypadku odpowiedzi na pytanie, jak przechowywać kawę ziarnistą lub mieloną. Wskazówki możemy znaleźć, między innymi analizując to, jak te produkty są zapakowane. Przechowywanie kawy po otwarciu stawia przed nami przede wszystkim dwa wyzwania. Po pierwsze, konieczne jest zatrzymanie jej aromatu niezależnie od tego, jak dużo czasu upłynie do opróżnienia zapasu ziaren. Po drugie, kawa nie bez powodu jest suszona i palona. Ten brak wilgoci pozwala nie tylko sprawić, że smak i zapach jest intensywniejszy. Ziarna nie psują się też dzięki temu, co jest ważne dla utrzymania niezmiennych doznań z porannej filiżanki kawy. Na pytanie, w czym ją przechowywać  można zatem podpowiedzieć na wiele sposobów. Szklany słoik może być równie dobrym pomysłem co puszki na kawę.


Jaki pojemnik na kawę wybrać?

Chcąc wybrać odpowiednią puszkę na kawę ziarnistą i mieloną lub kupić słoik spełniający wszystkie warunki przechowywania ziaren, zdecyduj się na to, co gwarantuje większą szczelność. Pojemnik z uszczelką. Taki, który po zamknięciu zatrzyma cały aromat wewnątrz. Puszkę na kawę, dzięki której zapach otoczenia nie przedostanie się do środka. Co więcej, warto się również upewnić, że:
- ziarna nie przenikną zapachem samego pojemnika (przed wsypaniem do niego kawy dokładnie go umyj i sprawdź, że ma atest dopuszczający produkt do kontaktu z żywnością),
- słoik, puszka lub inne rozwiązanie jest suche w środku,
- puszka na kawę stoi stabilnie, a jeśli przypadkowo ją przewrócisz, nie rozsypie swojej zawartości,
- rozwiązanie zapewnia wygodny i łatwy dostęp do kawy.
Dobrze byłoby również, gdyby wybrany produkt ładnie prezentował się w kuchni. Puszki, słoiki i pojemniki na kawę są przecież współcześnie również idealnym kandydatem na funkcjonalną ozdobę przestrzeni do gotowania.


Przechowywanie kawy w lodówce – czy warto?

Kawa w lodówce wydaje się dobrym pomysłem. Niska temperatura pomaga przecież utrzymać świeżość wielu składników spożywczych. Ziarna kawy nie należą jednak do takich produktów. Po pierwsze w lodówce panuje duża wilgotność, która szybko zaszkodzi kawie. Po drugie, ziarna chłoną inne zapachy jak gąbka. Efekt? Kawa o płytkim zapachu i ciekawym aromacie wczorajszego obiadu, łososia, czy sera. Jest tylko jedno uzasadnienie wkładania kawy do lodówki. Z jej pomocą pozbędziecie się z urządzenia nieprzyjemnego zapachu. Tylko później nie próbujcie jej pić!