Jak przechowywać przyprawy? 9 zasad


Jak przechowywać przyprawy w torebkach?

Wiele przypraw, które możesz dziś kupić, pakowana jest w mniejsze lub większe torebki. Taka forma opakowania gwarantuje dwie rzeczy. Po pierwsze, nie zajmuje dużo miejsca i łatwo znaleźć dla niej trochę przestrzeni w kuchennych szafkach. Po drugie, zamknięta torebka bardzo dobrze chroni zawartość przez zwietrzeniem i utratą świeżości. Jak więc przechowywać takie przyprawy po otwarciu torebki? Jest kilka sposobów oraz zasad:
 
  • stosuj specjalne klipsy spożywcze, które pozwalają wielokrotnie zamknąć raz otwartą torebkę z przyprawą,
  • zadbaj o to, by otwarte przyprawy były przechowywane w suchym miejscu, co pozwoli ci uniknąć zbrylenia oraz utraty części wyjątkowego smaku,
  • większy zapas ulubionych przypraw warto dodatkowo zabezpieczyć przed zwietrzeniem lub po prostu przesypać do specjalnego pojemnika, czy też słoika na przyprawy,
  • zaopatrz swoją kuchnię w prosty organizer (nie tylko zadbasz o właściwe przechowywanie, ale i ułatwisz sobie dostęp do najczęściej używanych przypraw).


Przyprawy w… – pojemniki na przyprawy

Bardziej ekologiczną formą przechowywania przypraw są dedykowane pojemniki, przyprawniki i słoiczki. Dlaczego? Produkty tego typu zapewniają zawartości trzy podstawowe warunki, które musisz spełnić, by dobrze zabezpieczyć każdy rodzaj przypraw. Są szczelne, więc zachowują aromat zawartości. Są szklane lub ze stali węglowej, a więc czas nie wpływa na zmianę smaku lub zapachu przyprawy. Są też higieniczne. Od ciebie tylko zależy, jaką będą miały pojemność oraz jakie barwy znajdą się w ich wnętrzu. Słoiczki na przyprawy dzięki swojej transparentnej budowie podkreślają apetyczny wygląd zawartości i ułatwiają identyfikacje. Zestaw przyprawników (np. w postaci niewielkich fiolek) na stojaku jest wygodny w użyciu i sprawia, że dobrze przechowywane przyprawy są zawsze pod ręką.


Przyprawy podstawowe i te płynne – jak przechowywać?

Przyprawy możesz przechowywać na półce, blacie kuchennym, w szufladzie, a nawet szafce. Solniczka i pieprzniczka mogą nawet stanąć na stole w jadalni podczas posiłku. W końcu to najbardziej podstawowe przyprawy w niejednej kuchni, a ich dopuszczalna ilość w posiłku jest bardzo indywidualna. W takim wypadku dobre przechowywanie, to także łatwe dozowanie. Czasem wystarczy kilka otworów, innym razem potrzebna jest niewielka zakrętka. Trzy sekundy i gotowe. Tak właśnie przechowuje się podstawowe przyprawy. Do tych płynnych – ocet, oliwa itp. – są specjalne butelki. Wiele z nich dba nie tylko o higienę i szczelność przechowywania, ale również atrakcyjny wygląd. Praktyczne i dekoracyjne. Dziś jest to jeden z ważniejszych wymogów, z którym producenci słoiczków, organizera i pojemników na przyprawy muszą się liczyć. Nawet jeśli chodzi o podręczny zapas soli i pieprzu!