Jak ugotować ryż do sushi?

Porady 2.09.2022

Sushi to jedno z tych dań, na które wybieramy się do restauracji by poświętować. Rodowicie japońska przekąska zdobyła niezwykłą popularność i wielu sympatyków. Jakość sushi wiąże się nie tylko ze świeżością składników, ale również techniką ugotowania ryżu, który z łatwością przygotujesz w domowych warunkach. Jeśli masz ochotę zrobić sushi w zaciszu swojej kuchni i szukasz wskazówek, jak ugotować idealny, klejący ryż, koniecznie sprawdź nasz artykuł.

Jak ugotować ryż do sushi – wprowadzenie

Ryż jest jedną z podstaw sushi – źle przyrządzony sprawi, że rolki będą się rozpadać, a farsz wypadać ze środka. Nieumiejętne gotowanie ryżu może skończyć się przypalonym garnkiem, a brak odpowiedniej zaprawy sprawi, że będzie mdły w smaku. Jak dobrze ugotować ryż do sushi w domowych warunkach?

Istotną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest sam rodzaj ryżu – nie każdy nadaje się do sushi. Odpowiedni rodzaj powinien być krótkoziarnisty, a ziarna w kolorze mlecznym (ta barwa świadczy o tym, że w ryżu jest wystarczająca ilość skrobi potrzebnej do sklejenia go z resztą składników). Najlepszym rodzajem ryżu do sushi jest odmiana perłowa o nieco zaokrąglonych, równych ziarnach. Skoro już wiesz, jakie ziarna wybrać, czas żebyś dowiedział się, jak ugotować ryż na sushi.

Zanim przejdziesz do gotowania, oceń ile ryżu potrzebujesz – proporcje wody, ryżu oraz składników zaprawy są tu bardzo istotne. Według większości źródeł z 1 szklanki ryżu wyjdą trzy rolki sushi. Sam proces przyrządzania ryżu zacznij od jego dokładnego wypłukania. Ziarna zalej zimną wodą i przemieszaj – gdy woda zmętnieje, trzeba ją wylać i napełnić garnek świeżą. Tę czynność należy powtarzać tak długo, aż woda z ryżu będzie zupełnie czysta. Ryż do sushi można zostawić na jakiś czas w czystej wodzie, by uzyskać jeszcze lepszą jego kleistość, ale krok ten nie jest konieczny.

Sposobów na gotowanie ryżu jest co najmniej kilka, a do jego zaprawiania zazwyczaj używa się octu ryżowego i cukru (białego lub kokosowego). Jak dokładnie gotuje się ryż? Dowiesz się tego z kolejnego akapitu.

Jak ugotować ryż do sushi w garnku?

Ryż wypłukany - czas na gotowanie! Jak ugotować ryż w garnku, by się nie przypalił i był idealnie kleisty? Już tłumaczymy.

Do ryżu używaj garnka o grubym dnie, by jak najmniej się nagrzał. Jeśli obawiasz się przypalenia dna, możesz włożyć do garnka kulę do gotowania ryżu. Do naczynia wsyp ryż, wlej wodę (w proporcji 1:1,4), a następnie przykryj pokrywką. Gotuj ryż do woda zawrze, potem zmniejsz płomień i gotuj ok. 8 minut, by ryż wchłonął płyn. Gdy obawiasz się o czas gotowania, polecamy nastawienie minutnika, by mieć pewność, że ryż się nie przypali. Pod żadnym pozorem nie podnoś pokrywki, może to popsuć jakość ryżu. 

Masz w domu garnek elektryczny do ryżu i chcesz przygotować w nim ryż? Żaden problem, to jest jeszcze prostsze! Zdradzimy Ci, jak ugotować ryż do sushi w garnku elektrycznym. Wystarczy, że wsypiesz odmierzoną wcześniej, wypłukaną ilość ryżu, zalejesz wodą i włączysz garnek na odpowiedni tryb. Nowoczesne naczynia same się wyłączają, jeśli Twoje nie ma takiej funkcji, zalecamy wyłączenie go po ok. 15 minutach.

Jak długo gotować ryż do sushi?

Zastanawiasz się, jak długo gotować ryż do sushi, by uczynić go idealnie klejącym? Żeby przygotować ryż, który będzie nadawał się do sushi, trzeba kontrolować czas jego gotowania. W standardowych garnkach czas gotowania nie powinien przekraczać 15 minut, w garnkach elektrycznych można wydłużyć go do 20 minut. Pamiętaj, że podczas gotowania nie można podnosić pokrywki i sprawdzać miękkości ryżu. Jeśli nie wiesz, jak ugotować zwykły ryż do sushi, koniecznie przeczytaj wskazówki zawarte na etykiecie.

Jak dobrze ugotować ryż do sushi? Podsumowanie

Jak dobrze ugotować ryż do sushi, by smakował tak samo jak w restauracji? Najważniejsze jest to, żebyś pilnował wszystkich kroków i szczegółowo przeczytał instrukcję z opakowania. Odmierz odpowiednią ilość ryżu i wody, wypłucz go dokładnie, ugotuj zgodnie z naszymi wskazówkami. Ostatni krok, którego nie należy pomijać, to zaprawa do ryżu. Przyrządzaj ją według proporcji: 2 łyżki octu ryżowego, 2 łyżki cukru i 1 łyżeczka soli (możesz ją również pominąć) na 250 g ryżu. Taką zaprawę wymieszaj z przestudzonym ryżem i przystąp do komponowania swojej rolki sushi. Życzymy smacznego!

Czytaj także:

Jak zrobić ramen? 3 przepisy na japońską zupę

Jak zrobić domowe sushi - co kupić i 3 przepisy

Jak zrobić bibimbap? 3 przepisy

Stir-fry – co to i co smażyć w ten sposób?