Stir-fry – co to i co smażyć w ten sposób?

Porady 9.02.2022

Stir fry – co to właściwie jest?

Bardzo często pojawiającym się pojęciem przy okazji przyrządzania prostych, zwykle jednogarnkowych albo wykonywanych na patelni lub w woku dań jest określenie „stir-fry”. Czym jest ta metoda i co oznacza po polsku? To technika polegająca na podsmażaniu składników i ich jednoczesnym mieszaniu. Ze względu na to, że produkty poddawane są krótkiemu, ale intensywnemu smażeniu, nie tracą swoich wartości odżywczych. Jedzenie nie powinno być przypalone ani przesmażone. Najlepiej, by cechowało się chrupkością oraz soczystością.

Tradycyjnie do wykonywania takich potraw wykorzystuje się naczynie o nazwie wok. Idealnym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku jest patelnia WOK Konighoffer Kenji 30 cm na indukcję. Do przyrządzania dań stir fry można zastosować również inne patelnie, np. patelnie granitowe, które mają dość grube dno, przez co są bardziej odporne na przypalenia. Zanim zaczniesz smażyć, pamiętaj o tym, by najpierw mocno rozgrzać patelnię czy wok. Tłuszcz nie powinien być wlewany do zimnego naczynia.

Ewidentną zaletą tego typu potraw jest nie tylko ich prostota, ale również możliwość dowolnego łączenia smaków. Tak naprawdę to od indywidualnych preferencji konkretnej osoby zależy, co znajdzie się w potrawie. Danie stir-fry trudno zepsuć, chyba że przesadzisz z przyprawami. Jednakże, gdy będziesz je kontrolować i od czasu do czasu sprawdzać smak jedzenia, z pewnością wyjdzie ono bardzo apetyczne.

Czytaj także:

Stir fry – przepisy na pyszne dania

Dania przyrządzone metodą stir fry to często połączenie warzyw z mięsem, np. z wołowiną. Przepisy opierają się też na takich składnikach, jak kasza czy ryż. Wśród potraw tego rodzaju dominują smaki azjatyckie. I rzeczywiście stir fry jest techniką bardzo popularną w krajach Dalekiego Wschodu, zwłaszcza w Chinach.

Jako że cały proces przygotowania dania jest dość spontaniczny, nie należy zastanawiać się zbytnio nad tym, w jakiej kolejności dodawać poszczególne składniki. Dzięki temu możesz samodzielnie komponować swoje mieszanki.

Zgodnie z dalekowschodnią tradycją, dania powinny opierać się na takich elementach, jak białko (tu można wykorzystać zarówno mięso, jak i tofu), dodatek makaronowy lub ryżowy, warzywa, sosy (zazwyczaj jest to ostrygowy, rybny lub sojowy), woda albo wywar z bulionu.

Nie można oczywiście zapomnieć również o oleju, który powinien być mocno rozgrzany, nawet do temperatury powyżej 200 st. Celsjusza. Najlepiej użyć oleju słonecznikowego, rzepakowego albo sojowego. Zrezygnuj z oliwy z oliwek czy olejów, które są tłoczone na zimno. Zbyt wysokie temperatury sprawią, że oliwa czy oleje tłoczone na zimno mogą zacząć się przypalać.

Sprawdź poniżej, jak zrobić stir fry i cieszyć się niezwykłym smakiem ciekawych dań z różnych zakątków świata. Oto krótki przegląd potraw w stylu stir fry, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Czytaj także:

Stir fry z kurczakiem

Aby przyrządzić stir fry z kurczakiem, potrzebna Ci będzie odpowiednia porcja mięsa z kurczaka. Możesz sięgnąć tu po 0,5 kg piersi – mięsa bez kości, dzięki temu dalszy proces przygotowywania dania będzie bardzo łatwy. Wystarczy, że na desce do krojenia podzielisz mięso na drobniejsze kawałki. Zanim wrzucisz je na patelnię, możesz je przyprawić np. przyprawami z przyprawnika – solą, pieprzem, oregano, kminkiem czy papryką słodką oraz ostrą. Następnie przykryj całość folią aluminiową i włóż na 1 godzinę do lodówki.

Teraz wystarczy podsmażyć mięso na patelni. W trakcie smażenia stir fry chicken możesz dorzucać ulubione dodatki. Do kurczaka stir fry warto dołączyć warzywa – cebulę, pieczarki, paprykę. Tu wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji smakowych.

Nie zapominaj o tym, by potrawa chicken stir fry była ciągle mieszana. Możesz wykorzystać do tego akcesoria z kompletu przyborów kuchennych. Od czasu do czasu skontroluj smak dania. Gdy jedzenie będzie gotowe, rozłóż je dla siebie i bliskich na zestawie talerzy. Taką potrawę warto serwować z dodatkiem ryżu, makaronu, kaszy czy ziemniaków.

Czytaj także:

Stir fry tofu

Do przyrządzenia dania w stylu stir fry zamiast mięsa możesz użyć tofu. To także wartościowe źródło białka, które jest polecane zwłaszcza wegetarianom. Gdy zauważysz, że tofu nabrało koloru, odłóż je widelcem do innego naczynia. Natomiast w głębokiej patelni lub woku możesz podsmażyć teraz marchewkę, por czy paprykę. Na koniec dorzuć kawałki imbiru i grzybów.

Stir fry z tofu jest gotowy.

Stir fry z warzywami

Zanim dodasz do woka lub na patelnię ulubione warzywa, pokrój je za pomocą noża pojedynczego. Pamiętaj, by składniki były pokrojone na równe kawałki. Dzięki temu podgrzeją się równomiernie. Co więcej, w ten sposób będzie Ci łatwiej je dodawać i mieszać podczas całego procesu smażenia. Za pomocą wybranych akcesoriów kuchennych ciągle mieszaj swoje danie.

Przysmak typu stir fry najlepiej zrobić z takimi warzywami, jak marchewka, pietruszka, seler, papryka żółta, czerwona czy zielona, a także z grzybami. Możesz sprawdzić, czy są wystarczająco ugotowane, przecinając je delikatnie sztućcem.

Czytaj także:

Stir fry z kaszą gryczaną

Potrawa wykonana w technice stir fry świetnie smakuje również z kaszą gryczaną. Aby ją przygotować, wystarczy zebrać smaczne składniki, np. kiełbaskę chorizo, czosnek, paprykę, pietruszkę i ulubiony sos. Po kilku minutach podgrzewania tych składników, dodaj kaszę. Mieszaj intensywnie i gotuj przez następne minuty.

Pamiętaj, by wcześniej do dania stir fry ugotować kaszę gryczaną.

Czytaj także:

Makaron stir fry

Makaron do stir fry – podobnie jak kaszę gryczaną – musisz uprzednio ugotować zgodnie z opisem na opakowaniu. Inaczej danie będzie surowe i nie nada się do spożycia. Gdy makaron będzie już gotowy, możesz go wymieszać w woku lub na patelni z ulubionymi sosami i dodatkami warzywnymi.

Potrawa w stylu stir fry znakomicie komponuje się z makaronem ryżowym, typowym dla kuchni orientalnej.

Czytaj także:

  • Saute – co to znaczy i co smaży się w ten sposób?