Jak zrobić ramen? 3 przepisy na japońską zupę
Klasyczna japońska zupa, tradycyjnie tworzona na bazie wieprzowiny, to ramen. Jeżeli jesteś na diecie wegetariańskiej, nie musisz rezygnować z tego przysmaku. Możesz przygotować go w nowej, bezmięsnej wersji. Oto kilka wskazówek, jak zrobić tę niezwykłą zupę, by w pełni cieszyć się jej smakiem i aromatem.
Jak zrobić ramen? Podstawowe informacje
Ramen to tradycyjna zupa japońska, która do Kraju Kwitnącej Wiśni trafiła z Chin. Popularność zdobyła po II wojnie światowej. Od tego czasu jest serwowana w całym kraju.
Aby w pełni wydobyć walory smakowe tej niezwykłej zupy, musisz gotować ją przez kilka godzin. Chcąc wiedzieć, jak zrobić ramen, warto lepiej przyjrzeć się jej klasycznym składnikom. Tradycyjnie danie zawiera bulion, makaron, sos sojowy, plasterki wieprzowiny, cebulę, jajko.
Chcąc zrobić ramen, swoje działania podziel na dwa etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie dodatków, a drugi to przyrządzenie bulionu.
Czytaj także: Makaron — jak gotować? 5 potrzebnych przyborów!
Dzień wcześniej przystąp do przyrządzenia grzybów. Do miski wsyp grzyby shitake. Następnie zalej je wodą. Odstaw na kilka godzin do czasu aż nabiorą wody. Tak namoczone dodatki możesz pokroić na desce do krojenia. Jako że są to dość wilgotne składniki, wybierz taką deskę, która nie ulegnie zepsuciu pod wpływem wody. Sięgnij np. po deskę kuchenną do krojenia z bezpiecznego plastiku.
Grzyby podsmaż na patelni do uzyskania miękkości. Sprawdzą się tu patelnie nieprzywierające, z powłoką non-stick, która nie wymaga użycia tłuszczu, np. patelnie marmurkowe non-stick. Tuż przed podaniem zupy, przekrój ugotowane jajko na twardonożem w ćwiartki. Ugotuj też makaron ramen zgodnie ze wskazówkami z opakowania.
Czytaj także: Sycące dania jednogarnkowe – 5 propozycji
Jak zrobić ramen w domu?
Byłeś w Japonii lub po prostu w azjatyckiej restauracji i chcesz jeszcze raz poczuć tradycyjny smak tej zupy we własnej kuchni? Oto jak zrobić ramen w domu. Chcąc ugotować bulion, w dużym garnkuumieść 1 kg kości wieprzowych oraz 1 kg kości drobiowych, np. korpusu z indyka. Użycie dwóch rodzajów mięs nieco urozmaici smak całej potrawy. Z kolei miłośnicy wołowiny mogą postawić właśnie na ten typ mięsa, choć wymaga on nieco dłuższej obróbki cieplnej. Zalej mięso zimną wodą, doprowadź do wrzenia, a następnie wylej wodę i ponownie włóż mięso do pustego garnka.
Przygotuj 4 cebulki szalotki oraz czosnek. Po obraniu rozgnieć je do uzyskania soku. Umieść wszystko w garnku. Następnie pokrój 1 korzeń imbiru. Obierz i pokrój dwie marchewki. Dodaj dokładnie opłukany kawałek algi konbu. Teraz czas na zalanie całości wodą i zagotowanie. Wyjmij algi i gotuj na minimalnym ogniu przez około 6 godzin. Przestudź i przecedź przez sito uzyskany wywar. Umieść ostudzoną zupę w lodówce.
Przygotuj kawałki wieprzowiny. Upiecz je w piekarniku w naczyniu żaroodpornym pod przykrywką. Obróbka cieplna powinna odbywać się w temperaturze 150 st. Celsjusza i trwać 2 godziny.
Wlej do bulionu 100 ml sosu sojowego i ok. 80 ml sake. Zagotuj. Gdy będziesz mieć gotowe wszystkie komponenty, możesz nałożyć je na talerz. Ułóż w nim makaron, grzyby, wodorosty, pokrojone jajko i kawałki pieczeni. Zalej całość bulionem i podawaj.
Czytaj także: Rodzaje makaronów – 9 najpopularniejszych rodzajów, które warto znać
Jak zrobić ramen wegetariański?
Nie jadasz mięsa i nie wiesz, jak zrobić ramen wegetariański? Postaraj się przyrządzić bulion na bazie włoszczyzny, całość gotuj przez około godzinę. Na koniec zbierz tzw. szumowiny z wierzchu. W niewielkiej ilości wywaru możesz zblanszować szpinak.
Poza tym wszystkie kolejne kroki przyrządzania tego dania są takie same, jak w przypadku klasycznego ramenu.
Czytaj także: Jak doprawić zupę? 15 trików
Jak zrobić ramen z kurczakiem?
Zostało Ci nieco tradycyjnego bulionu z niedzielnego obiadu? Zamiast przemieniać go w klasyczną pomidorową, dowiedz się, jak zrobić ramen z rosołu. Wystarczy, że zagotujesz zupę z chilli i imbirem. Następnie do małej miseczki wlej tzw. pastę miso i wymieszaj ją z odrobiną wywaru. Po uzyskaniu płynności wlej ją do potrawy i wymieszaj.
Na koniec, zamiast dekorować ramen mięsem wieprzowym, możesz sięgnąć po kawałki pieczonego kurczaka.
Czytaj także: 3 proste przepisy na makaron z kurczakiem
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej