Jak zrobić domową frużelinę

Porady 9.04.2023

Jak zrobić pyszną i zdrową frużelinę w domu? Garść podstawowych informacji

Domowa frużelina doskonale smakuje w połączeniu z ciastami kruchymi, tortami, prostymi babeczkami, a także naleśnikami. Chociaż z pozoru wygląda podobnie do kisielu lub tężejącej galaretki, to jej przygotowanie nie jest aż tak proste. Frużelina powinna być zrobiona ze średnio dojrzałych owoców, które zawierają większą ilość pektyny od tych bardziej dojrzałych. 

Żelową konsystencję frużelina zawdzięcza nie tylko pektynie znanej z właściwości żelujących, ale także innym substancjom wspomagającym proces żelowania np. sproszkowanej żelatynie, skrobi ziemniaczanej czy mączce chleba świętojańskiego. 

Sezonowe owoce poddaje się obróbce cieplnej (gotując wraz z dodatkami), aż do uzyskania żelowej konsystencji. Musimy wspomnieć także o tym, że owoce podczas podgrzewania puszczają sok – te bardziej soczyste będą wymagać większej ilości żelatyny. Chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku zrobić własną frużelinę? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów.

Krok po kroku – przepis na domową frużelinę

Chcesz poznać przepis, z którego wychodzi pyszna, idealnie słodko-kwaśna frużelina? To dobrze trafiłeś! Zanim jednak przejdziemy do jej przyrządzania ważne, abyś poznał kilka ważnych wskazówek. Żeby zrobić pyszną, zdrową frużelinę, należy wybierać owoce o większej koncentracji cukru, by jak najmniej ją dosładzać. Owoce, które mają w sobie dużo soku, zawierają mniej pektyny, dlatego w przypadku przyrządzania frużeliny z truskawek czy malin powinno się zwiększyć ilość żelatyny lub innej substancji żelującej.

Najlepsza frużelina powstaje z wiśni, czereśni, jagód, borówek, porzeczek, a także truskawek i malin, ale równie dobrze możesz przygotować ją z agrestu, brzoskwiń, jabłek, gruszek czy moreli. Żeby zrobić idealną frużelinę, potrzebne Ci będą podstawowe akcesoria z kompletu przyborów kuchennych, a także solidny garnek ze stali nierdzewnej lub rondel z nienagrzewającą się rączką. Jeśli zamierzasz przygotowywać frużelinę z owoców pestkowych, koniecznie spraw sobie drylownicę, która pozwoli Ci na szybkie pozbycie się zbędnych pestek.

Frużelina bez tajemnic – jak łatwo i szybko ją przygotować w domu

Domowa, pyszna frużelina – jak ją zrobić? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Owoce używane do frużeliny powinny być średnio dojrzałe albo dopiero co dojrzałe. Przejrzałe owoce będą miały w sobie dużo wody i mało cukru, przez co frużelinę będzie trzeba mocno dosłodzić i wzbogacić o substancje żelujące. Jeśli zależy Ci na zdrowej wersji tego smacznego dodatku, przygotuj ją na bazie porzeczek. 

My przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na bajecznie pyszną frużelinę malinową. Na podstawie poniższych instrukcji możesz stworzyć frużelinę z każdego rodzaju owoców. Do zrobienia frużeliny malinowej przygotuj:

  • 250 g świeżych malin,
  • 30 g cukru,
  • 1 łyżeczkę żelatyny,
  • 10 g mąki ziemniaczanej,
  • odrobinę wody,
  • rondelek,
  • durszlak,
  • łyżkę do mieszania,
  • sito o grubszych oczkach,
  • kubek lub szklankę.

Przygotowanie:

Żelatynę rozpuść w szklance w dwóch łyżkach wody, a następnie rozmieszaj i odstaw na kilka minut do całkowitego napęcznienia. Maliny przełóż na durszlak, a następnie dokładnie umyj i wysusz.Gdy owoce będą suche, przetrzyj je przez sito, aby całkowicie pozbyć się pestek i przełóż do rondelka. Wsyp cukier do naczynia i ustaw je na kuchence. Podgrzewaj całość przez 3 minuty na małym ogniu, ciągle mieszając. Mączkę ziemniaczaną wsyp do szklanki i dodaj do niej łyżkę wody, a następnie zamieszaj aż do rozpuszczenia i dodaj do malin. Gotuj przez kolejne 3-4 minuty, w międzyczasie dodając po trochu rozpuszczoną wcześniej żelatynę. Frużelinę należy cały czas mieszać, by uniknąć przypalenia. Gotowe owoce w żelu można przełożyć do pojemnika lub słoika albo przełożyć je zaraz po wystygnięciu na pyszne naleśniki.

Domowa frużelina z owoców sezonowych – jak skorzystać z dostępnych składników

Najlepsze przetwory powstają ze świeżych, sezonowych owoców. Chociaż mrożone maliny czy truskawki są pyszne, to jednak bardziej smakują nam te świeże. W sezonowych owocach czuć smak pory roku, słońca, gleby i wody. To, w jakich warunkach dojrzewają owoce, ma olbrzymie znaczenie dla ich smaku, ilości witamin i składników odżywczych oraz koncentracji cukrów. 

Żeby przyrządzić pyszną frużelinę z sezonowych owoców, należy śledzić kalendarz sezonowości.

  1. Maj to czas truskawek i czereśni – wtedy najlepiej smakuje frużelina truskawkowa i czereśniowa. 
  2. W czerwcu najlepsza będzie frużelina wiśniowa i z czarnej porzeczki. 
  3. Z kolei w lipcu warto przygotować frużelinę z malin, a także agrestu, brzoskwini i moreli. 
  4. Sierpień to sezon na jeżyny, poziomki, jagody i borówki. Do naleśników znakomicie sprawdzi się frużelina z borówki amerykańskiej lub poziomki. 
  5. We wrześniu najlepsze będą śliwki, jabłka, gruszki, dlatego warto przygotować z nich przetwory. 

Niektóre owoce rosną i dojrzewają dłużej niż inne, a sezon na nie trwa kilka miesięcy (tak jest np. z malinami, jagodami, gruszkami i jabłkami), dlatego frużelina malinowa będzie równie pyszna w lipcu, jak i we wrześniu. Wybierz ulubione przez siebie owoce i już dziś przygotuj na ich bazie słodką frużelinę!

Czytaj także: 

Przepis babci – nalewka z czerwonej porzeczki

Co zrobić, gdy dżem jest zbyt rzadki?

Jak zrobić dżem bez cukru? 

Jak zrobić dżem z aronii?

Jak zrobić dżem jagodowy?

Konfitura i dżem z żurawiny – 3 pomysły!