Jak zrobić dżem bez cukru?

Dżemy bez cukru
Dlaczego warto robić dżemy bez cukru? Przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Dżem bez cukru dla cukrzyków to wybawienie – sposób na to, by cieszyć się ulubionymi owocami w zdrowszej wersji. Pamiętajmy jednak, że przetworzone owoce zawsze mają wyższy indeks glikemiczny od tych, które nie zostały przetworzone. Zatem jeśli nie musimy dodawać cukru, nie róbmy tego.
Dżem bez cukru – przepisy
Domowy dżem bez cukru to prawdziwy przysmak. Nie musimy go dosładzać, jeśli owoce same w sobie są słodkie lub po prostu lubimy ich smak. Idealnym przykładem jest dżem truskawkowy. Przepis na dżem bez cukru nie różni się od tego z cukrem – po prostu nie dodajemy jednego składnika. Przyda się zatem garnek emaliowany lub inny garnek pojedynczy, nóż i deska do krojenia, przecierak do owoców lub tarka szklana do owoców i słoik z klipsem. Owoce połóżcie na sitko i oczyśćcie. Następnie przekrójcie lub zetrzyjcie i wrzućcie do garnka z grubym dnem. Do owoców dodajcie łyżeczkę soli. To ona odpowiada za konserwację truskawek. Czekajcie, aż owoce się zagotują, a następnie smażcie je tak długo, aż otrzymacie pożądaną konsystencję. W przypadku kilograma truskawek może trwać to około godziny. Im więcej owoców, tym dłuższy czas smażenia. Pamiętajcie także, by mieszać owoce, które mogą przywrzeć do garnka.
Przeczytajcie także:
- Jak wykorzystać owoce z sokownika?
- Przepisy na zimowe przetwory
- Jak myć warzywa i owoce?
- Jak zrobić dżem truskawkowy?
Czy można zrobić dżem bez cukru?
Czy zatem można zrobić zdrowy dżem bez cukru? Oczywiście, bez żadnych problemów. Musicie jednak pamiętać, że dżem, który ma być bezpieczny dla naszego układu pokarmowego, powinien powstać w otoczeniu cukru. Jeśli nie chcemy dodawać białego cukru, innym popularnym sposobem jest wykorzystanie naturalnych węglowodanów znajdujących się w owocach. Uwalniają się one właśnie dzięki niewielkiej ilości soli. Ten proces nazywa się janginizacją i umożliwia zrobienie dżemu w znacznie zdrowszej wersji.
Przeczytajcie także:
- Jak zrobić dżem z jabłek?
- Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?
- Jak zrobić dżem z aronii?
- Jak zrobić dżem z pigwy?
Jak zrobić dżem bez cukru
Dżem bez cukru – jak zrobić taki produkt? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zwrócić uwagę, ile dżemów bez dodatku cukru zalega na naszych półkach sklepowych. Czy faktycznie nie ma w nich cukru? Zagęszczony sok z jabłek lub winogron, syrop owocowy, koncentrat jabłkowy to najczęstsze triki stosowane przez producentów. Nie znaczy jednak, że po ich spożyciu będziemy bardziej fit. Warto postawić natomiast na erytrol i ksylitol - to substancje naturalne występujące w przyrodzie i z powodzeniem zastąpią kaloryczny i niezdrowy cukier. Piszemy o nich więcej w dalszej części artykułu. Zamiast substancji żelującej lepiej jest sięgnąć po naturalny agar - to wegańska substancja uzyskiwana z glonów.
Przeczytajcie także:
- Jak zrobić dżem z agrestu?
- Jak zrobić dżem z wiśni?
- Jak zrobić dżem z brzoskwiń?
- Jak zrobić dżem z czerwonej porzeczki?
Dżem bez cukru z solą
Dżem z solą to najlepsza opcja dla cukrzyków. Dzięki temu, że nie dokładamy do przetworów żadnych substancji słodzących i korzystamy wyłącznie z naturalnych cukrów, zawierają dużo mniej węglowodanów, niż inne dżemy. Indeks glikemiczny takich produktów nadal jest jednak wyższy, niż IG surowych owoców.
Dżem z pektyną
Jeśli obawiacie się, że dżem nie zgęstnieje, jeśli nie dodacie do niego cukru, zawsze możecie przygotować dżem z pektyną bez cukru. Dżem na pektynie nadal jednak zawiera naturalne cukry pochodzące z owoców. Upewnijcie się zatem, że korzystacie z pektyny tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to konieczne. Niektóre owoce zawierają tyle pektyn, że dodawanie tej substancji nie jest w ogóle potrzebne. Dobrym przykładem są na przykład jabłka, śliwki, banany, brzoskwinie czy mirabelki.
Dżem z ksylitolem
Cukier to nie jedyna substancja słodząca, z której możecie skorzystać, robiąc dżem. Dżemy z ksylitolem stają się coraz popularniejsze. I nie ma w tym nic dziwnego. Ksylitol, czyli cukier brzozowy, jest niskokaloryczną i w pełni naturalną substancją. Nie wymaga insuliny do metabolizowania, dlatego jest najlepszym słodzikiem dla osób chorujących na cukrzycę. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem przeciwpróchniczym. Jeśli zatem boicie się, że zęby waszych pociech mogą ucierpieć na jedzeniu słodkich dżemów, przetwory z ksylitolem z pewnością nie powinny was martwić. Naturalnymi słodzikami są również stevia, inulina oraz erytrytol. Wszystkie te substancje mogą z powodzeniem zastąpić cukier podczas przygotowywania przetworów na zimę. Dżem słodzony ksylitolem bądź innym słodzikiem będzie równie smaczny, jak ten posłodzony cukrem.
Dżem bez cukru zrobiony samodzielnie to świetna alternatywa dla sklepowych produktów i dobry pomysł na zdrowe i smaczne przetwory.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej