Jak zrobić dżem z agrestu?

Porady 9.08.2021

Dżem z agrestu

Dżem agrestowy jest prosty do zrobienia, choć wymaga dość długiego gotowania. Wszystko zależy oczywiście od ilości agrestu, jednak ze względu na to, że owoce te zawierają dużo wody, musicie uzbroić się w cierpliwość. Niewielka porcja z kilograma owoców może gotować się nawet godzinę. Przygotujcie też kilka rzeczy niezbędnych podczas gotowania. Co wam się przyda?

Może się przydać również nóż i deska do krojenia, jeśli chcecie rozdrobnić owoce. Nie jest to jednak konieczne.

Dżem z agrestu – przepis

Jak zrobić dżem agrestowy? Przepis nie należy do najtrudniejszych. Jeśli robiliście już domowe przetwory, ten nie powinien sprawić żadnych problemów. Do zrobienia słoika dżemu przyda się kilogram owoców, a także niewielka ilość cukru. Naszym zdaniem 100 gramów wystarczy. Niektórzy podają, że na kilogram owoców potrzeba aż pół kilograma cukru. Wiele zależy oczywiście od waszych preferencji. Jeśli wolicie kwaśniejsze, bardziej naturalne przetwory, nie warto przesadzać z ilością substancji słodzących. Przepis na dżem z agrestu zaczyna się oczywiście od umycia owoców. Upewnijcie się, że są zdrowe, nie mają żadnych śladów zepsucia. Następnie wrzućcie owoce do garnka i zasypcie cukrem. Dodajcie także pół szklanki wody, by owoce zaczęły się gotować i mogły rozmięknąć. Dżem należy smażyć tak długo, aż będzie całkiem gęsty. Jak to sprawdzić? Wystarczy położyć łyżkę dżemu na talerzu, poczekać, aż ostygnie, a następnie przechylić talerzyk. Jeśli dżem nie spadnie, to znaczy, że jest już dobry. Gotowy dżem należy przełożyć do słoika.

Czytajcie także:

Jaki agrest na dżem?

Czy można przygotować dżem z agrestu zielonego? Oczywiście, jednak musimy liczyć się z tym, iż nie będzie on tak słodki, jak dżem z agrestu czerwonego. Czerwony agrest jest już dojrzały i słodszy od tego zielonego. Dlatego dżem z zielonego agrestu będzie kwaskowaty, a zatem będzie wymagał  większej ilości substancji słodzącej.

Przeczytajcie także:

Składniki na dżem agrestowy

Wiecie już, jak zrobić dżem agrestowy. Proporcje są zależne oczywiście od waszych upodobań, a także tego, ile przetworów chcecie przygotować. Możecie również urozmaicać ten przepis, dodając do niego kolejne składniki, które trochę zmienią smak. O ile w przypadku innych dżemów głównymi dodatkami są owoce, tak tutaj chętnie dodaje się przyprawy. Dżem z agrestu z miętą jest prawdziwym przysmakiem, który – dzięki orzeźwiającej mocy mięty – idealnie pasuje nie tylko do deserów, ale również do dań wytrawnych. Z kolei dżem agrest z bazylią zachwyca głębią niecodziennego smaku. Można jeść go ze wszystkim, choć najlepiej smakuje w ciastach.

Przeczytajcie także:

Jak zrobić dżem z agrestu?

Dżem z agrestu jest prosty do zrobienia – to już wiecie. Czy jednak wymaga dodatkowych czynności? Niekoniecznie, choć niektórzy decydują się na to, by robić dżem z agrestu przecierany – tu przydaje się oczywiście przecierak do owoców. Agrest najpierw jest ścierany, a dopiero wtedy gotowany. Dżem agrestowy można zrobić także z pozostałości po soku. Jeśli w domu znajdują się sokowniki, możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – najpierw zrobić sok, a następnie dżem.

Przeczytajcie także:

Dżem z agrestu z żelfixem

Dżem z agrestu z żelfixem będzie gotować się znacznie krócej. Wystarczy przetrzeć owoce, a następnie gotować je kilka minut, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Dżem agrestowy z żelfixem to z pewnością opcja dla zapracowanych osób, które nie mają czasu, by robić domowe przetwory przez długie godziny. Pamiętajcie jednak, że takie dodatki nie są konieczne – dżem sam zgęstnieje. Możecie zrobić też dżem z agrestu z pektyną, która jest naturalną substancją zagęszczającą.

Dżem z agrestu bez cukru

Jak już wspomnieliśmy, możecie przygotować dżem z agrestu z cukrem lub bez niego. Wiele zależy od tego, jakie smaki preferujecie. Agrest należy jednak do kwaśnych owoców, dlatego substancja słodząca jest polecana. Idealnym zastępnikiem cukru jest ksylitol. Dżem z agrestu z ksylitolem będzie więc zdrowszą wersją od tego z cukrem. 

Dżem z agrestu to prawdziwy rarytas. Jeśli lubicie te owoce, koniecznie sprawdźcie nasz przepis. Pamiętajcie także, by pasteryzować przetwory, zanim zamkniecie je w spiżarni. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się dżemem nie tylko latem, ale i zimą.