Jak zrobić dżem truskawkowy?

Porady 15.08.2021

Dżem truskawkowy

Dżem z truskawek to jeden z najpopularniejszych przetworów, które przyrządzamy w zaciszu domowym. Łatwo dostępne w sezonie owoce prosto z polskich upraw nie mogą się przecież zmarnować. Dlatego, gdy mamy nadwyżkę truskawek, zwykle robimy z nich zapasy na zimę. O wielu smacznych przetworach można przeczytać w artykule: Przepisy na zimowe przetwory

Tradycyjny dżem truskawkowy domowy jest pozbawiony substancji żelujących, a czas jego gotowania wynosi kilka godzin. Długie oczekiwanie na ten przysmak zostanie jednak wynagrodzone jego aromatycznym zapachem i smakiem, którego nie sposób znaleźć na sklepowych półkach.

Równie zachwycającym dżemem jest ten przyrządzany z pigwy. Dokładny przepis poznamy w tekście: Jak zrobić dżem z pigwy? 

Dżem truskawkowy – wartości odżywcze

Niższy poziom cholesterolu i obniżone ciśnienie tętnicze, lepsza praca jelit i szybsza przemiana materii – to główne zalety jedzenia truskawek. Nic dziwnego, że truskawki w diecie osób dbających o zdrowie są pokarmem niezwykle cenionym. Przyrządzany na ich bazie dżem z truskawek naturalny to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swoją sylwetkę. W 100 gramach dżem truskawkowy ma 254 kalorie. Mowa oczywiście o dżemie wysokosłodzonym. Natomiast dżem truskawkowy niskosłodzony ma 155 kcal w tej samej porcji. Tego rodzaju dżem z truskawek bez konserwantów to dobre źródło potasu, wapnia, fosforu czy magnezu. Znajdziemy w nim także znaczne ilości witaminy C, folianów, witamin z grupy B, witaminy A i E.

Wiele witamin znajdziemy też w dżemie z czerwonej porzeczki. Oto pomysł na to: Jak zrobić dżem z czerwonej porzeczki? 

Pamiętajmy o tym, że możemy zachwycać się nie tylko smakiem świeżych owoców – w całości lub startych na tarce szklanej do owoców, ale także tych mrożonych. Warto poznać: Desery z mrożonych truskawek

Dżem z truskawek na zimę

Niemała część z nas chciałaby zatrzymać smak letnich truskawek na dłużej. Sposobem jest oczywiście zrobienie z nich przetworów. Niemal każdy z nas ma w swoich notatnikach i w kuchennych szufladach  schowany sprawdzony przepis na to, jak zrobić dżem z truskawek na zimę. Warto jednak sobie go przypomnieć. 

Należy pamiętać o tym, by dżem z truskawek na zimę pasteryzować. W przeciwnym wypadku nasze przetwory mogą bardzo szybko się zepsuć. Istotne jest odpowiednie dobranie naczynia na przetwory.

W słoikach z klipsem wyposażonych w mocną uszczelkę próżnia ma szansę utrzymać się o wiele dłużej niż w przypadku tradycyjnych słoików. Dzięki temu dżem zachowuje dłuższą świeżość i wspaniały aromat. 

Dżem z truskawek na zimę opiera się na prostym przepisie. Poniżej instrukcja, jak zrobić dżem z truskawek na zimę.

W zimie świetnie będzie smakować także dżem z jabłek. Sprawdźmy: Jak zrobić dżem z jabłek? 

Dżem truskawkowy – przepis

Do zrobienia dżemu na 5 słoików o pojemności 280 ml potrzebne nam będą 2 kg truskawek, 50 dag cukru, 2 cytryny i 30 g masła. Będzie to dżem truskawkowy z cytryną, przepis publikujemy poniżej. Umyte, pozbawione szypułek owoce umieszczamy w garnku pojedynczym o grubym dnie i dosypujemy cukier, a także wyciskamy sok z cytryn oraz dodajemy masło. Na palniku o średniej mocy umieszczamy garnek bez przykrycia. Po kilku minutach powinny zacząć się gotować. Wówczas przykręćmy palnik i zamieszajmy zawartość. Pamiętajmy, by do mieszania nie używać np. metalowej łyżki cedzakowej, gdy dżem gotujemy w garnku emaliowanym, bo możemy go w ten sposób mocno porysować i uszkodzić. Lepiej sięgnąć po drewnianą łyżkę. Nasz dżem truskawkowy gotujmy przez łącznie 6 godzin, co godzinę warto go zamieszać. Dżem nie powinien bulgotać, a raczej delikatnie się podgrzewać.

Przygotujmy dobrze umyte i wyparzone słoiki i nalewajmy dżem do ich wnętrza w taki sposób, by zostawić minimum 1 cm wolnej przestrzeni. Następnie, nasze dżemy truskawkowe – jak sugerują  przepisy – umieśćmy do góry dnem na około pół godziny do czasu wystygnięcia. Jeżeli chcemy, by dżem truskawkowy przetrwał dłużej, warto go pasteryzować. W tym celu umieśćmy słoiki w piekarniku w temperaturze 12 st. Celsjusza na 40 minut.

Znacznie szybciej przyrządzimy dżem truskawkowy z cukrem żelującym. Przepis składa się tylko z dwóch składników: 2 kg truskawek i odpowiedniej proporcji cukru żelującego – na opakowaniach znajdziemy oznaczenia, np. 2:1 to oznacza, że np. na 1 kg owoców starczy 50 dag cukru żelującego. Truskawki na desce do krojenia przedzielamy na pół i umieszczamy w garnku, zagotowujemy. W kolejnym kroku zmniejszamy ogień i dosypujemy cukier żelujący. Gotujemy, ciągle mieszając przez kilka minut. Wyłączamy palnik i mieszamy aż piana, która wytworzyła się na powierzchni, zniknie. Dżem przekładamy do słoików i postępujemy tak jak w pierwszym przepisie.

Podobnie możemy zrobić dżem z innych owoców. Podpowiedzi znajdziemy w artykułach:

Jak zrobić dżem truskawkowy?

Aby sprawić, by nasze przetwory uzyskały odpowiednią konsystencję i żeby owoce w nich zawarte puściły soki, nie będziemy potrzebować przecieraka do owoców. Wystarczy dobry przepis, np. ten powyższy, na dżem truskawkowy i będziemy już wiedzieć jak zrobić ten przysmak, by zachwycać bliskich przy stole.

Gotowy dżem truskawkowy możemy wykorzystać jako nadzienie do pączków. Więcej na ten temat przeczytamy w artykule: Czym nadziewać pączki?

Składniki na dżem truskawkowy

Podstawowy składnik na dżem znajdziemy na krzaczkach truskawek. Warto sięgać po bardzo dojrzałe, słodkie owoce. Unikajmy więc kupowania truskawek po opadach deszczu, gdyż są one mało słodkie.

Jeżeli np. wcześniej z ich wykorzystaniem robiliśmy sok w sokowniku, warto zebrać pozostałości owoców i wykorzystać je do zrobienia dżemu. Dodatkowe wskazówki znajdziemy w artykule: Jak wykorzystać owoce z sokownika?

Truskawki mają to do siebie, że nie potrzebują zaawansowanej obróbki przed ich przetworzeniem. W przeciwieństwie do innych owoców nie będzie tu potrzebna obieraczka do owoców. Wystarczy wyciąć nożem szypułki i oczywiście umyć truskawki. O tym, jak zrobić to dobrze, można przeczytać w tekście: Jak myć warzywa i owoce?

Nie zapomnijmy o dodaniu do dżemu cukru, wymierzmy odpowiednią, zgodną z recepturą na dżem, ilość z cukierniczki. Cukier możemy też zastąpić ksylitolem. W wielu przepisach wskazuje się również na to, że dżem zyskuje intensywniejszy smak, gdy dodamy do niego odrobinę masła.

Dżem truskawkowy – proporcje

Przyrządzając dżem truskawkowy, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Znając je, można dowolnie dobierać ilość składników do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli zależy nam na tym, by dżem zawierał niewielką ilość cukru, łączmy ze sobą jedną porcję cukru na cztery porcje owoców.

Jeśli robimy dżem z cukrem żelującym, czytajmy opakowania i sprawdzajmy w jakich proporcjach należy mieszać owoce z żelfixem. Zwykle są to 2:1 (owoce : żelfix) oraz 3:1. Co ciekawe, proporcje te dotyczą wszystkich owoców, niezależnie od tego, czy decydujemy się na przygotowanie dżemów z czarnej porzeczki czy z brzoskwiń.

Sprawdź przepisy na te wspaniałe przetwory: 

Dżem truskawkowy z cukrem żelującym

Dżem truskawkowy z żelfixem robi się bardzo szybko. Jeżeli jednak mamy ochotę na tradycyjny dżem truskawkowy, przepis wskazuje, że ten przetwór powinien być bez żelfixu. Należy wówczas uzbroić się w cierpliwość i gotować dżem kilka godzin. Dżem truskawkowy z pektyną to kolejny wariant tego wyrobu. Inną opcją jest dżem truskawkowy z żelatyną.

Dżem truskawkowy bez cukru

Dżem z truskawek bez cukru również może być bardzo smaczny. Wówczas na 5 słoiczków średniej wielkości będziemy potrzebować – 2 kg truskawek, szczyptę soli oraz 2 łyżki pektyny jabłkowej. Umyte i przygotowane truskawki umieszczamy w garnku, solimy i dusimy do momentu puszczenia soku. Standardowo proces ten trwa około 30-60 minut. Teraz trzeba dodać pektynę, którą należy stosować według instrukcji podanych przez producenta. Nadwyżki soku można odlać przez sitko do innego naczynia i tam rozpuścić wskazaną ilość tej substancji, a następnie dolewamy do garnka z dżemem. Przelewamy do słoików. W ten sposób uzyskamy dżem truskawkowy niskosłodzony, który zawiera mniej kalorii niż ten wysokosłodzony.

Jeśli robimy tradycyjny dżem truskawkowy to, ile cukru zastosujemy, w dużej mierze zależy od naszych preferencji smakowych. Zamiast dżemy z cukrem możemy przygotować dżem truskawkowy z ksylitolem. Równie smacznym dżemem jest ten z aronii. Pomysły na jego przygotowanie znajdziemy w artykule: Jak zrobić dżem z aronii? 

O metodach robienia dżemu bez dodatku cukru, przeczytamy w artykule: Jak zrobić dżem bez cukru?