Jak zrobić dżem z brzoskwiń?

Porady 10.08.2021

Dżem z brzoskwini

Dżem z brzoskwini to coś pysznego! Na szczęście w naszym kraju sezon na te owoce trwa od czerwca aż do sierpnia. Dlatego jeśli jeszcze nie mieliście okazji zrobić z nich przetworów, czas to nadrobić. I nie przejmujcie się – to nie tak kaloryczny przysmak, jak mogłoby się wydawać. Fit dżem z brzoskwiń można zrobić bez cukru czy innych substancji słodzących. Te owoce same w sobie zawierają wystarczająco dużo pektyn. Nie musicie zatem dosładzać dżemu. Jak go przygotować? Przyda wam się:

Przydadzą się oczywiście także same owoce – dwa słoiczki dżemu zrobicie z 1,5 kilograma brzoskwiń. Potrzebny będzie również sok z cytryny.

Dżem z brzoskwiń – przepis

Przepis na dżem z brzoskwiń nie należy do najtrudniejszych. Jeśli robiliście już przetwory, z pewnością nie będziecie mieli z nim problemu. Najpierw upewnijcie się, że brzoskwinie są czyste. Przekrójcie je na pół i wyciągnijcie pestkę. Możecie obrać je lub pozostawić skórkę. Dżem z brzoskwiń ze skórką nie będzie różnić się smakiem od tego bez skórki. Następnie pokrójcie lub zetrzyjcie brzoskwinie i włóżcie je do garnka z grubym dnem. Dodajcie sok z całej cytryny oraz cukier. Niektórzy decydują się na słodzenie kilograma brzoskwiń kilogramem cukru, jednak nie jest to konieczne. Na podaną przez nas ilość wystarczy dodać 400 gramów cukru. Zasypcie nim brzoskwinie i rozpocznijcie gotowanie na małym ogniu. Doprowadźcie je do wrzenia i gotujcie tak długo, aż będzie miał odpowiednią konsystencję. Może to potrwać nawet dwie godziny. Przepis na dżem brzoskwiniowy jest prosty, jednak musicie poświęcić na zrobienie tych przetworów odrobinę swojego wolnego czasu.

Przeczytajcie także:

Jak zrobić dżem z brzoskwiniami?

Wiecie już, jak zrobić dżem z brzoskwini. Istnieje jednak wiele przepisów, które nieznacznie różnią się od siebie dodatkowymi składnikami lub sposobem przygotowania. Jak się robi dżem z brzoskwiń, by był rzeczywiście dobry? To zależy od naszego gustu. Niektórzy zalecają, by dodawać do dżemu tyle samo cukru, ile owoców. Taki dżem z pewnością jest słodki, ale i mocno kaloryczny. Inni z kolei decydują się na przygotowanie go bez żadnych substancji słodzących. Niektórzy kroją brzoskwinie, inni je ścierają, dodają sok z cytryny lub z pomarańczy, a nawet wodę. Nie ma zatem jednego sposobu, jak przygotować dżem z brzoskwiń. Najważniejsze, by miał on odpowiednią konsystencję, którą zapewnia długie gotowanie. Smak jest już kwestią gustu. Pamiętajcie, że dżem z brzoskwiń bez mieszania może się przypalić. Lepiej zatem pilnujcie garnka.

Przeczytajcie także:

Co dodać do dżemu z brzoskwiń?

Wspominaliśmy już o soku z cytryny czy pomarańczy, jednak nie jest to jedyny dodatek do przetworów. Godny polecenia jest dżem z brzoskwiń z wanilią i trzeba przyznać - jest pyszny, delikatny i niezwykle aromatyczny. Nie dodawajcie jednak olejków czy cukru, a prawdziwą wanilię.

Przeczytajcie także:

Jak zagęścić dżem z brzoskwiń?

Dżem z brzoskwiń bez żelfixu to nic niezwykłego. Brzoskwinie, ze względu na dużą ilość naturalnych pektyn, gęstnieją same, bez dodatków. Możecie jednak zrobić dżem z brzoskwiń z pektyną, jeśli nie macie czasu na długie gotowanie. Pektynę znajdziecie w każdym sklepie ze zdrową żywnością.

Przeczytajcie także:

Dżem z brzoskwiń z żelfixem

Dżem z brzoskwiń z żelfixem to szybkie rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na smażenie swoich przetworów. Jak zrobić dżem z brzoskwiń z żelfixem? Dodajcie opakowanie produktu do brzoskwiń razem z cukrem i sokiem z pomarańczy. Następnie należy rozgotować owoce i doprowadzić je do wrzenia. Gotujcie przez dwie minuty, a następnie zdejmijcie garnek z płyty i mieszajcie zawartość. To sposób na pyszny dżem w dosłownie kilka minut.

Dżem z brzoskwiń bez cukru

Jak zrobić dżem z brzoskwiń bez cukru? Przepis nie różni się niczym od tego, który znajdziecie wyżej. Po prostu brakuje w nim jednego składnika. Zamiast cukru można dodać do owoców łyżeczkę soli. To ona sprawi, że brzoskwinie wypuszczą sok. Bez obawy, nie wyczujecie jej w dżemie.

Dżem z brzoskwiń to jeden z naszych ulubionych produktów. Koniecznie przygotujcie go w domu, dopóki mamy sezon na te pyszne owoce!