Jak zrobić dżem z pigwy?

Porady 8.08.2021

Dżem z pigwy

Dżem z pigwowca to nie lada specjał, choć pigwa ma dość kwaskowaty, żeby nie powiedzieć gorzki smak. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wykorzystywać ją do różnego rodzaju przetworów. Zwłaszcza że dżem pigwowy jest akurat prosty do zrobienia. Gotowanie zajmuje co prawda trochę więcej czasu, niż w przypadku innych owoców – pigwa jest dość twarda. Nadal jednak nie wiąże się to z całodniowym przesiadywaniem w kuchni. Co się przyda do zrobienia dżemu z pigwy?

Aby zrobić dżem z pigwowca do herbaty, musicie mieć także pigwę – na około 1,5 litra dżemu potrzebujecie trochę ponad dwa kilogramy pigwy.

Dżem z pigwy – przepis

Jak zrobić dżem z pigwy? Przepisy są proste i nie zawierają skomplikowanych czynności czy wyszukanych składników. Przepisy na dżem z pigwy różnią się tylko kilkoma szczegółami. Niektórzy zalecają, by owoce obierać. Inni z kolei zauważają, że to właśnie w skórce kryje się najwięcej dobrego. Dżem z pigwy można przygotować także z pokrojonych lub startych owoców. Wiele zależy od tego, jak będzie wam wygodniej. Nie bójcie się eksperymentować w kuchni. Przepis na dżem z pigwy nie jest z pewnością czymś, czego należy przestrzegać rygorystycznie. Jeśli robiliście już jakieś przetwory, poradzicie sobie także z pigwą.

Dżem z pigwy – jak zrobić?

Jak zrobić dżem z pigwy gruszkowej? Banalnie prosto. Przede wszystkim wyłóżcie pigwę na sitko i dokładnie umyjcie. Wybierzcie także te owoce, które są dojrzałe i zdrowe. Nie chcemy przecież, by cokolwiek zepsuło nam smak dżemu. Obierzcie owoce i pokrójcie je w ćwiartki, by usunąć gniazda nasienne. Następnie pokrójcie je w kostkę. Możecie także zetrzeć owoce. Teraz włóżcie je do garnka z grubym dnem. Pigwę zalejcie szklanką wody oraz szklanką cukru. Możecie zastąpić cukier inną substancją słodzącą, na przykład ksylitolem. Następnie gotujcie dżem tak długo, aż zgęstnieje. Zwykle trwa to około godziny. Pamiętajcie, by regularnie mieszać owoce, bo te mogą przywrzeć do garnka. Wiecie już, jak zrobić dżem z pigwowca. Teraz poznajcie inne składniki, które można do niego dodać.

Przeczytajcie także:

Składniki na dżem z pigwy

Znacie już składniki na dżem z pigwy. Proporcje, które podaliśmy, wystarczą na około 1,5 litra dżemu. Jeśli chcecie, możecie je dowolnie zmieniać. Dodanie mniejszej ilości cukru z pewnością sprawi, że dżem będzie bardziej kwaśny. Jednak jeżeli taki smak wam odpowiada, nie zmieniajcie go. Zamiast tego, podbijcie go dodatkami. Dżem z pigwy z cytryną będzie smakować jeszcze ciekawiej. Będzie bardziej kwaskowaty i orzeźwiający. Idealny jako nadzienie do pączków, ale także jako dodatek do ciast. Wolicie trochę słodszą opcję? Postawcie na dżem z pigwy z pomarańczą. Będzie on miał niezwykle świeży smak z nutką słodyczy, którą można podbić kandyzowaną skórką pomarańczy. A może jakaś opcja świąteczna? Polecamy dżem z pigwy z cynamonem, który jest idealny do herbat, a nawet grzańców. Jeśli nie stronicie od korzennych smaków, koniecznie takie wypróbujcie. Możecie przygotować także dżem z pigwy z miodem, który będzie słodki, a jednocześnie dużo zdrowszy od tego słodzonego zwykłym cukrem.

Przeczytajcie także:

Dżem z pigwy po zlaniu soku

Być może zastanawiacie się, co zrobić z owocami pigwy po zlaniu soku, gdy przygotowujecie nalewkę lub sok (tutaj oczywiście niezastąpione będą sokowniki). Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zrobienie dżemu. Takie owoce również są odpowiednie. Wymagają też krótszego gotowania, gdyż są już miękkie. Łatwiej odparuje z nich woda. Dżem z pigwy po zlaniu soku jest równie pyszny, co ten przygotowany ze świeżych owoców. Pamiętajcie jednak, że jeśli słodziliście sok, owoce są już słodkie. Dżem z pigwy po nalewce również jest niezwykle smaczny, jednak z pewnością nie nada się jako deser dla dzieci.

Przeczytajcie także:

Dżem z pigwy bez obierania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, możecie przygotować dżem z pigwy bez obierania jej ze skórki. Zmięknie ona pod wpływem temperatury. Dodatkowo to właśnie w skórce znajduje się najwięcej witamin i błonnika.

Dżem z pigwy z żelfixem

Możecie przygotować także dżem z pigwy z żelfixem, jednak z pewnością nie jest to konieczne. Pigwa posiada naturalne pektyny, które odpowiadają za gęstnienie przetworów. Jeśli jednak obawiacie się, że dżem nie będzie miał oczekiwanej konsystencji, wsypcie opakowanie żelfixu do garnka wraz z owocami. Robiąc dżem z pigwy z cukrem żelującym bądź żelfixem, pamiętajcie o mieszaniu dżemu, by nie przywarł do ścianek i nie przypalił się.

Przeczytajcie także:

Dżem z pigwy bez cukru

Dżem z pigwy bez cukru jest możliwy do zrobienia – nie potrzebujecie go, by dżem zgęstniał. Jednak pamiętajcie, że będzie on wtedy bardziej kwaskowaty. Najlepszym sposobem jest jest dodawanie cukru stopniowo do dżemu. W ten sposób możecie wybrać taką ilość, jaka najbardziej wam odpowiada. Zamiast cukru możecie dodać do przetworów także miód lub inną substancję słodzącą.

Mamy nadzieję, że już niebawem przekonacie się, jak pysznie smakuje dżem z pigwy, a także jak łatwo można go zrobić.