Jak zrobić dżem jagodowy?

Porady 4.08.2022

Jagody to owoce, na które się wyczekuje z utęsknieniem. Małe, pyszne, fioletowe kulki porastające lasy znakomicie sprawdzają się w ciastach, naleśnikach, bułkach, zupie owocowej, jak dodatek do mięsa, serów, ale równie często i ochoczo zjada się je na świeżo, bez żadnych dodatków. Z jagód można również zrobić pyszny dżem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak je zrobić – sprawdź przepisy z naszego artykułu.

Dżem z jagód – smak lasu zamknięty w słoiku

Przygotowanie dżemu jagodowego z własnoręcznie zebranych owoców to doskonały sposób na to, by przemycić nieco lasu do swojej spiżarni. Jagody są nie tylko smaczne, ale zawierają ogromną ilość składników odżywczych i minerałów, takich jak selen, cynk, miedź, mangan, witamina C, A, B i Pp. Jedząc dżem z czarnych jagód, wzbogacasz swoją dietę w błonnik, który znakomicie oddziałuje na cały układ pokarmowy.

Dżem jagodowy to idealny dodatek do wypieków – ciast, placków, tortów, rogalików. Sprawdza się równie znakomicie we wszelkiego rodzaju deserach, kremach, lodach, polewach. Dżem z jagód doskonale komponuje się z pieczywem, serami, mięsami, a dodany do herbaty doda jej nieco leśnego smaku.

Do jego przygotowania potrzebujesz podstawowych akcesoriów wchodzących w skład kompletu przyborów kuchennych, takich jak deska kuchenna, łyżka do mieszania, pojedynczy nóż. Jeśli przygotowujesz dżem jagodowy z dodatkiem innych owoców (np. jabłek czy wiśni), przydać się może również krajalnica do owoców,drylownica i obieraczka do owoców – z tymi akcesoriami możesz dodać do dżemu nawet dynię! Niezbędny będzie również garnek i słoiki, które z łatwością zastąpisz szczelnym pojemnikiem do przechowywania żywności (taki dżem będzie miał nieco krótszą datę przydatności do spożycia).

Świeże jagody są niskokaloryczne, natomiast dżem jagodowy tych kcal ma całkiem sporo! Istnieje jednak sposób na to, by dżem jagodowy miał tych kalorii mniej – wystarczy zastąpić cukier słodzikiem, np. erytrolem. Taki niesłodzony dżem jagodowy sprawdzi się nie tylko w roli wspaniałego deseru czy smarowidła, będzie również dobrym środkiem wspomagającym działanie leków na biegunkę. Dżem jagodowy jest bezpieczny dla dzieci oraz podczas ciąży i karmienia piersią. Skoro wiesz już tyle na temat dżemu jagodowego, czas przejść do najważniejszego, czyli przepisów! W kolejnych akapitach znajdziesz wiele ciekawych receptur i wskazówek.

Jak zrobić dżem jagodowy?

Jak zrobić dobry dżem jagodowy? To nic trudnego! Potrzebne ci będą dojrzałe czarne jagody i cukier. Gdy zależy ci na niezwykle gęstym dżemie, przypominającym wyglądem galaretkę, wzbogać przepis o cukier żelujący lub pektynę.

Żeby przygotować przetwory z jagód nie potrzeba olbrzymich umiejętności kulinarnych, wystarczy trzymać się przepisu. Dla wprawionych w przetwórstwie osób proponujemy nieco urozmaicić dżem przyprawami korzennymi, nutą wanilii czy sokiem jabłkowym. Podstawowy dżem jagodowy zrobisz w kilkanaście minut, gotując owoce wraz z cukrem, aż wyparuje z nich większość soku. Jeśli szukasz sprawdzonych przepisów na jagodowe dżemy, znajdziesz je w dalszej części artykułu.

Dżem jagodowy – prosty przepis

Przygotowaliśmy dla ciebie przepis na domowy dżem jagodowy, który zachwyci wszystkich domowników swoim smakiem. Do jego przygotowania potrzebujesz w zasadzie tylko dwóch składników – cukru oraz jagód, reszta to podstawowe akcesoria, które każdy ma w swojej kuchni. Podajemy przepis na pyszny dżem jagodowy, do którego niezbędne będą:

Przygotowanie:

Jagody dokładnie opłucz i wysusz, a następnie przełóż je do garnka. Wsyp do niego cukier i zamieszaj. Gotuj na średnim ogniu przez ok. 10 minut, po czym zmniejsz go do minimum i gotuj przez kolejne 20 minut. Gotowy dżem przełóż do słoików, zakręć i pasteryzuj w garnku wypełnionym gorącą wodą przez 10 minut.

Dżem z jagód z żelfixem

Dżem jagodowy można również przygotować z cukrem żelującym, dzięki czemu jego struktura zmieni się na gęstszą (przypominającą galaretkę). Użycie żelfixu skróci znacznie czas przygotowywania dżemu jagodowego. Chcesz dowiedzieć się jak go zrobić? Już zdradzamy ci przepis!

Składniki:

  • 3 kg jagód
  • 1 kg cukru
  • 1 saszetka żelfixu
  • Garnek
  • Słoiki

Przygotowanie:

Umyj jagody i osusz je na papierowym ręczniku. Wsadź owoce do garnka, zasyp cukrem i żelfixem. Gdy jagody puszczą sok, przełóż garnek na kuchenkę i zacznij gotować aż do wrzenia. Po upływie 5 minut, zmniejsz ogień lub moc kuchenki i gotuj 8 minut. Dżem należy przełożyć do słoików, zakręcić szczelnie i odwrócić je do góry dnem. Taki dżem będzie idealnym dodatkiem do naleśników czy racuchów.

Dżem jagodowy bez żelfiksu i bez cukru

Chciałbyś przygotować nieco lżejszy dżem jagodowy bez żelfixu i cukru? Mamy dla ciebie przepis na dżem jagodowy z pektyną i ksylitolem – składnikami, które odpowiednio zagęszczą i dosłodzą dżem. Jak przygotować pyszne, jagodowe smarowidło? Podajemy przepis:

  • 1,5 kg świeżych jagód
  • 150 ml soku jabłkowego
  • 20 g pektyny
  • 10 ml soku z cytryny
  • 200 g ksylitolu
  • Łyżka do mieszania
  • Garnek
  • Słoiki

Przygotowanie:

Jagody umyj i włóż do garnka. Wlej 200 ml wody oraz sok jabłkowy, gotuj ok. 10 minut. Następnie wymieszaj ksylitol z pektyną i wsyp do garnka. Gotuj przez 5 minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec gotowania dodaj sok z cytryny. Tak powstały dżem przełóż do słoików i pasteryzuj w garnku wypełnionym wrzątkiem przez 15 minut.

Naturalny dżem jagodowy

Jesteś fanem naturalnych smaków i posiłków „bez użycia chemii”? Przygotowaliśmy dla ciebie przepis na dżem jagodowy bez cukru, niskosłodzony. Domowy, naturalny dżem z jagód bez cukru dosładzamy miodem i zakwaszamy sokiem z cytryny. Jak zrobić dżem jagodowy bez cukru?

Składniki:

  • 0,5 kg jagód
  • 10 ml soku z cytryny
  • 150 g miodu
  • Miska
  • Łyżka
  • Garnek
  • Słoiki

Przygotowanie:

Umyj jagody, skrop je sokiem z cytryny oraz oblej miodem i wsadź do miski na noc do lodówki. Po upływie nocy odlej z nich sok i wlej do garnka. Przegotuj sok (ok. 5 minut), a następnie dodaj do niego zawartość miski. Wymieszaj dokładnie i gotuj przez kolejne 15 minut. Gdy dżem zgęstnieje, ściągnij go z kuchenki i przełóż do słoiczków. Odstaw w ciemne, chłodne miejsce albo zjedz od razu.