Jak pasteryzować dżem?

Pasteryzacja dżemu
Latem i jesienią, gdy w naszych ogrodach, na działkach i w lasach rosną pyszne owoce, sięgamy po wszelkiego rodzaju akcesoria i komplety przyborów kuchennych, takie jak: drylownice do pozbycia się pestek, obieraczki do owoców, a następnie w odpowiedni sposób je kroimy za pomocą noży pojedynczych czy krajalnicy do owoców, w celu stworzenia smacznych przetworów. Oprócz soków, chętnie przyrządzamy także dżemy, którymi za kilka tygodni będziemy się zajadać na śniadanie, podwieczorek czy kolację.
Jak przygotować dżemy z owoców z domowego ogrodu?
Aby jednak dżemy przetrwały, muszą zostać poddane procesowi pasteryzacji. Pasteryzowanie dżemu jest tradycyjną metodą na zachowanie świeżości przetworu nawet przez wiele miesięcy. To sposób konserwacji produktów spożywczych w wysokich temperaturach wahających się między 75 a 100 st. Celsjusza, w celu zniszczenia drobnoustrojów. W wyniku pasteryzacji dżemy nie tracą smaku i witamin oraz składników odżywczych. Pasteryzacja dżemów jest dość prostą i szybką czynnością. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak krok po kroku pasteryzować dżemy.
Czytaj także:
Czy pasteryzować dżemy?
Pasteryzowanie dżemów jest konieczne wówczas, gdy dżem planujemy otworzyć dopiero za kilka tygodni. Natomiast, gdy chcemy zjeść go np. na drugi dzień, nie trzeba poddawać go pasteryzacji. Wahasz się, czy pasteryzować dżem z żelfixem? Okazuje się, że zawierają one już konserwant, który pod wpływem wysokiej temperatury może sprawić, że dżem stanie się półpłynny. Dlatego nie powinno się pasteryzować przetworów z jego dodatkiem. Natomiast jeśli zastanawiasz się, czy pasteryzujemy dżemy naturalne, które robimy z myślą o kolejnych miesiącach, odpowiedź jest jednoznaczna: jak najbardziej trzeba poddawać je temu procesowi.
Należy wspomnieć, że odpowiednie przechowywanie żywności jest równie istotne, by zachować świeżość produktów. Dżem przechowujmy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.
Czytaj także:
Jak pasteryzować dżem?
Wekować można jedynie świeże składniki. Jeżeli zależy nam na tym, by pasteryzacja dżemu w słoikach zakończyła się sukcesem, zadbajmy o to, by dokładnie wyparzyć i wymyć słoiki. Naczynia nie mogą mieć uszkodzonej powłoki ani nakrętek. Składniki umieszczane w słoiku muszą być gorące. U góry słoika pozostawmy kilka centymetrów odstępu od nakrętki. Jak pasteryzować dżemy? Jednym ze sposobów jest pasteryzowanie w gotującym się garnku, a drugim pasteryzacja w piekarniku.
Jak pasteryzować dżemy? Zasada jest prosta. Wystarczy umieścić słoiki na kuchence w garnku lub w piekarniku i trzymać w wysokiej temperaturze. To, ile czasu pasteryzować dżem, zależy właśnie od wybranej metody, o czym piszemy poniżej.
Czytaj także:
- "Jak zrobić dżem z gruszek?"
- „Jak wykorzystać owoce z sokownika? - Robimy dżem!”
Ile pasteryzować dżem?
Jak długo pasteryzować dżemy? Okazuje się, że im większy jest słoik, tym ten proces może być dłuższy. Co więcej, o wiele dłużej wekuje się warzywa niż owoce. Dlatego dżem uzyskany z owoców będziemy pasteryzować krócej niż inne przetwory. Słoiki z dżemem gotowane w garnku należy pasteryzować około 20 minut. Jak długo pasteryzować dżem w piekarniku? Ten czas uzależniony jest od tego, czy wybieramy termoobieg czy też rezygnujemy z tej opcji. W pierwszym przypadku czas wynosi 20 minut. Natomiast w piekarniku bez termoobiegu podgrzewanie może trwać od 40 minut do godziny. Długość ta jest uzależniona od tego, czy zdecydowaliśmy się na umieszczenie zimnych słoików w zimnym piekarniku czy też ciepłe słoiki wkładamy bezpośrednio do rozgrzanego piekarnika.
Czytaj także: Ile czasu mogą stać weki?
W czym pasteryzować dżem?
Nie wiesz, w czym pasteryzować słoiki? Podpowiadamy. Możesz zrobić to w garnku albo w piekarniku. Wybór metody tak naprawdę zależy od naszych upodobań. Pasteryzacja dżemu w słoikach jest skuteczna, o ile słoiki są szczelne. Warto wybrać więc słoiki na dżem z klipsem albo specjalną gumką, która nie dopuści do tego, by do środka naczynia dostało się powietrze.
Czytaj także:
- „Co zrobić, gdy dżem jest za rzadki?"
- Owoce i warzywa jesienne
Pasteryzacja dżemu w garnku
Pasteryzowanie w garnku to dobry wybór, zwłaszcza gdy nasz słoik z dżemem ma gumowe uszczelnienie. Nie wolno wówczas takiego naczynia wkładać do piekarnika. Lepiej pasteryzować go w wysokim garnku, do którego wlewamy gorącą wodę. Nie może jednak sięgać ona zakrętek. Aby uniknąć potłuczenia słoików, ustawiamy je w odstępach od siebie, a na spód garnka można włożyć miękką ściereczkę. Wodę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 20 minut. Następnie na desce kuchennej rozkładamy papierowy ręcznik i układamy do góry dnem.
Czytaj także:
- "Jak zrobić dżem ze śliwek?"
- "Jak zrobić dżem z borówki amerykańskiej?"
Pasteryzacja dżemu w piekarniku
Jak pasteryzować dżem w piekarniku? Przede wszystkim dżem umieszczamy w słoikach typu twist off. Wkładamy je do zimnego piekarnika, ustawiamy na 130 st. Celsjusza i wyjmujemy dopiero po godzinie. Tak wygląda pasteryzacja w piekarniku dżemu, który chcemy zakonserwować. Natomiast jak pasteryzować dżemy w piekarniku, który już jest rozgrzany do wskazanej temperatury? Wówczas czas pasteryzacji jest krótszy i trwa około 40 minut. Słoiki należy ułożyć na blaszce wyłożonej gazą. Pamiętajmy, by naczynia nie stykały się ze sobą.
Czytaj także:
- Jak zrobić dżem z pigwy?
- „Jak zrobić dżem jagodowy?"
Nieco inaczej wygląda pasteryzacja dżemu w piekarniku z termoobiegiem. Wówczas wystarczy urządzenie grzewcze rozgrzać do temperatury 120 st. Celsjusza. Jak długo pasteryzować dżem w piekarniku tego rodzaju? Wystarczy 20 minut.
Jeżeli zastanawiamy się jeszcze, jak pasteryzować słoiki z dżemem w piekarniku, nie możemy zapomnieć o tym, by nie narażać słoików na zbyt duże szoki temperaturowe. Dlatego zimne słoiki należy włożyć do zimnego piekarnika.
Polecamy również:
- Jak i czym nadziewać pączki?
- "Jak zrobić dżem z dyni?"
Pasteryzacja dżemu może być naprawdę przyjemnym kulinarnym zadaniem. Aby jednak proces ten zakończył się sukcesem, warto stosować sprawdzone metody pasteryzacji. Smak dżemu w zimowe poranki z pewnością zrekompensuje nam wszelkie wysiłki podjęte w celu zakonserwowania tego przysmaku.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej