Jak zrobić dżem z gruszek?

Porady 3.06.2022

Dżem z gruszek – dlaczego warto go przygotować?

Gruszki to wyjątkowe owoce, które jako jedne z niewielu zawierają jod – substancję pozytywnie wpływającą na pracę tarczycy. Poza tym w gruszkach można znaleźć magnez, fosfor, żelazo, sód, a także przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia.

Dżem z gruszek na zimę to więc doskonały sposób na to, by dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Takie przetwory możesz wykonać zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Pytanie tylko do czego można dodawać dżem z gruszek. Taka konfitura to nie tylko świetny dodatek na kanapkę, do naleśników czy ciasta, ale też smakowite uzupełnienie wielu dań mięsnych albo ryżu czy makaronu.

Czytaj także:

Czy można zrobić dżem z gruszek?

Wiele osób ma wątpliwości – co np. widać w dyskusjach na forach internetowych – czy z gruszek przetwory w ogóle wyjdą. Oczywiście, że tak. Trzeba jednak pamiętać, by na dżem wybierać te odmiany gruszek, które są bardziej twarde i mniej soczyste. Wówczas nie rozpadną się w trakcie gotowania.

Przetwory z gruszek warto robić w sierpniu i we wrześniu. To wtedy owoce są zwykle najtańsze. Jeżeli masz ochotę na dżem z gruszki, dołóż do niego inne owocowe dodatki, np. jabłko czy żurawinę. Smak dżemu urozmaicisz również dzięki cynamonowi czy imbirowi.

Czytaj także:

Jak zrobić dżem z gruszek?

Jeżeli chcesz przyrządzić klasyczny dżem z gruszek, potrzebne Ci będą takie składniki jak:

  • 2 kg gruszek,
  • sok z 2 cytryn,
  • 60 dag cukru.

Przygotowanie:

Jak zrobić dobry dżem z gruszek? Wybierz zdrowe owoce. Następnie za pomocą obieraczki do owoców pozbądź się skórki. Owoce możesz pokroić tradycyjnie na desce kuchennej używając do tego noża pojedynczego lub użyć krajalnicy do owoców.

Kawałki gruszek przełóż do garnka, a następnie skrop je sokiem z wyciśniętych cytryn. Dolej około dwóch szklanek wody. Gotuj całość przez około 15 minut. To moment, gdy do zagotowanych owoców możesz dosypać cukier. Dżem powinien być gotowany do czasu wyparowania wody. Gorący dżem możesz przełożyć do słoików i zapasteryzować.

Wskazówka dotycząca tego, jak zrobić pyszny dżem z gruszek: Uważaj, by owoce się nie przypaliły. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, przede wszystkim wybieraj naczynia z grubym dnem, które są bardziej odporne na przypalenia – znajdziesz takie w sklepie Tadar.pl, np. garnek emaliowany powidlak Tadar 15 l/30 cm. Poza tym zadbaj także o regularne mieszanie owoców podczas gotowania. Przydatne okażą się tu komplety przyborów kuchennych.

Poniżej wskażemy, jak zrobić dżem z gruszkami z dodatkiem innych, smacznych owoców.

Czytaj także:

Jak przygotować dżem z gruszki szybciej?

Istnieje kilka sposobów na to, by przyspieszyć czas przygotowania dżemu z gruszek. Chcąc skrócić czas obróbki cieplnej tego przysmaku, możesz przygotować go w takich wersjach jak:

  • dżem z gruszek z żelatyną, 
  • dżem z gruszek z cukrem żelującym,
  • dżem z gruszek z żelfixem.

Zastosuj pierwotny przepis na dżem z tego artykułu. Na początku gotowania dodaj wybrany składnik, np. żelfix, zgodnie z instrukcją od producenta. Następnie gotuj całość przez kilka minut. Dżem z gruszek gotowy!

Czytaj także: Jak zrobić dżem ze śliwek?

Dżem z gruszek z galaretką

Gdy chcesz wzmocnić smak tego przetworu, rozwiązaniem jest np. dżem z gruszek z galaretką – do jego przygotowania będziesz potrzebować około 3,5 kg gruszek, 2 cytrynowe lub 2 agrestowe galaretki (po 7,5 dag), 7 łyżek cukru, 0,25 szklanki wody. Pokrojone, obrane i wydrążone gruszki należy gotować wraz z odrobiną soku z cytryny przez godzinę. W połowie gotowania dosyp cukier. Na koniec wszystkie składniki zblenduj, po czym dosyp 2 galaretki. Wymieszaj i gotuj przez kolejne 15 minut. Gotowy dżem przełóż do słoiczków.

Wskazówka: Jeżeli chcesz, by galaretka stężała, przechowuj dżem w lodówce lub innym chłodnym miejscu.

Czytaj także:

Dżem z gruszek bez cukru

Zdrową alternatywą jest konfitura z gruszek bez cukru. To przysmak, który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy dbają o swoją sylwetkę. Aby przyrządzić dżem gruszkowy bez cukru, postępuj według przedstawionego przepisu, rezygnując po prostu z tego dodatku.

Możesz także zamienić cukier np. na ksylitol. Stosuj go wedle wskazówek na opakowaniu.

Czytaj także:

Dżem z gruszek i wiśni – przepis

Jeżeli chcesz urozmaicić dżem, możesz dołożyć do niego wiśnie. Do pozbycia się pestek użyj drylownicy. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami w przepisie na dżem z gruszek, dokładając obok gruszek również wiśnie.

Dżem o takiej niespotykanej kompozycji smakowej doda charakteru deserom, kanapkom, a także będzie smakować doskonale jako dodatek do pieczeni.

Przyrządzony przysmak warto zapasteryzować. Jak przeprowadzić ten proces? Zatroszcz się o odpowiednie przechowywanie żywności. Przede wszystkim na początku wybierz nieuszkodzone słoiki na dżem. Wyparz je dokładnie. Jeżeli decydujesz się na słoiki z wekiem, możesz je zdezynfekować, gotując szklane naczynie we wrzątku przez 10 minut, natomiast uszczelki z gumy przelewając jedynie wrzącą wodą.

Czytaj także:

Do pasteryzacji używaj dokładnie wysuszonych słoików. Włóż do nich gorący dżem, a następnie mocno zakręć i gotuj przez 20 minut w garnku z wrzącą wodą. Zadbaj o to, by ilość wody nie sięgała do nakrętek słoików.

Możesz też zdecydować się na sposób znany naszym babciom, tzn. do dobrze wyparzonych, gorących słoików nakłada się równie gorące przetwory i szczelnie zakręca. Następnie bardzo szybko słoiki przykrywa się dokładnie kocem lub kołdrą. Po kilku godzinach słoiki powinny się zawekować.

Słoje z dżemem przechowuj w suchym miejscu, bez dostępu do światła.

Czytaj także:

Dżem z gruszek i jabłek

Interesującym sposobem, by przełamać rutynę, jest przyrządzenie dżemu z różnych owoców. Doskonale smakowo z gruszkami komponują się jabłka. Dżem z gruszek i jabłek na zimę to prawdziwa bomba witaminowa.

Czytaj także: Jak zrobić dżem z jabłek?

Przepis na dżem z gruszek i jabłek opiera się na tych samych zasadach, co klasyczna receptura dżemu gruszkowego. Jedyną różnicą jest dodanie podobnej ilości jabłek na początku gotowania. Oczywiście, zanim połączysz swoje owoce, zadbaj o to, by zarówno gruszki, jak i jabłka były zdrowe, dobrze umyte, obrane i pozbawione gniazd nasiennych.
 

Czytaj także: