Jak zrobić dżem z dyni?

Porady 3.08.2022

Dynia jest niezwykle zdrowym warzywem, które kojarzy nam się z jesienią. Kryje w sobie olbrzymie ilości substancji odżywczych i witamin. Warzywo to wykorzystuje się w kuchni do przygotowywania zup, gulaszy i ciast, ale mało kto wie, że można przyrządzić z niej pyszne przetwory takie jak pikle czy dżemy. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować pyszny dżem dyniowy? Sprawdź zebrane przez nas przepisy i zainspiruj się!
 

Dżem z dyni – smak jesieni zamknięty w słoiku

Dynia jest warzywem polecanym przez dietetyków z uwagi na niską kaloryczność oraz bogactwo substancji odżywczych – witamin z grupy A, C, B1, B2 oraz minerałów (żelaza, fosforu, wapnia). Na sklepowych półkach znajdziemy kilka różnych rodzajów dyni – dynię piżmową, zwyczajną, olbrzymią i hokkaido. Czy z dyni można zrobić dżem?

Oczywiście! Ze wszystkich gatunków dyni można przyrządzić dżemy i konfitury, chociaż proces przygotowywania nieco się różni z uwagi na wielkość warzywa i grubość jego skórki. Przykładowo dynia hokkaido charakteryzuje się cienką, jadalną skórką, która dodaje walorów smakowych, dlatego w powstałych z niej przetworach znajdziemy to warzywo w całości, razem ze skórką. Do przyrządzenia dżemów z dyni piżmowej i olbrzymiej skórkę należy obrać. Czego jeszcze potrzebujesz do przygotowania pysznego dżemu z dynią?

Ten smakołyk zawiera zwykle dwa składniki – dynię oraz cukier. W przypadku osób na diecie i diabetyków dżem dyniowy stosuje się zamiennik cukru w postaci innej substancji słodzącej – miodu, erytrolu lub ksylitolu. Jeżeli chcesz, żeby twój naturalny dżem z dyni był nieco gęstszy, możesz dodać do niego pektyny albo żelfixu.

Jak dokładnie robi się dżem z dyni? Do jego przygotowania potrzebne ci będą podstawowe elementy z kompletu przyborów kuchennych, takie jak deska kuchenna i ostry, pojedynczy nóż. Do owoców i warzyw o niezwykle twardej skórce sprawdzi się również obieraczka, a w przypadku owoców pestkowych również drylownica. Jeśli chcesz maksymalnie przyspieszyć czas przygotowywania dżemów i innych przetworów, powinieneś zaprzyjaźnić się z krajalnicą do owoców i tarką z grubymi oczkami. Do zrobienia dżemu będzie ci również potrzebny duży garnek z nieprzywierającym dnem oraz słoiki na dżem.

Dżem z dyni będzie doskonałym wyborem na zimę – dodany do potraw, rozgrzewających herbat i wypieków, dostarczy ci sporo wartości odżywczych. Do czego podawać dżem z dyni? Rzecz jasna do wszystkich ciast, gofrów, naleśników, owsianki, a także do mięs, serów i gulaszy.
 

Jaka dynia na dżem?

Jaka dynia jest najlepsza na dżem? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na przetwory dyniowe nadaje się kilka gatunków dyni. Poza wymienionymi przez nas dyniami hokkaido, piżmowymi, olbrzymimi i zwyczajnymi, do dżemu możesz użyć również dyni Lunga di Napoli która, choć wyglądem przypomina cukinię, kryje w środku pyszny, pomarańczowy miąższ. Taka dynia jest jednak trudno dostępna, dlatego polecamy ci korzystanie z tych, które znajdziesz w każdym warzywniaku – hokkaido oraz piżmową.

Nie wiesz jak się zabrać do robienia dżemów? Nic nie szkodzi! W kolejnych akapitach znajdziesz niezawodne przepisy na dyniowe dżemy, które zasmakują całej rodzinie!
 

Dżem z dyni hokkaido

Dżem z dyni hokkaido to rarytas! Dynia z tego gatunku charakteryzuje się niezwykle gładkim miąższem o orzechowym smaku. Możesz dodać do niej w zasadzie wszystkie możliwe przypraw — zarówno zioła, jak i przyprawy korzenne takie jak cynamon, gałka muszkatołowa, goździki czy kardamon. Ten gatunek dyni doskonale dogaduje się z owocami cytrusowymi, dlatego warto dodać ich dżemu.

Dynia hokkaido charakteryzuje się niezwykle cieńką skórką, dlatego przygotowując z niej dżem, nie ma konieczności jej obierania. Poszukujesz łatwego przepisu na dżem z dyni hokkaido? W kolejnych akapitach znajdziesz przepis na pyszny dżem z tego rodzaju dyni.
 

Dżem z dyni piżmowej

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dżem z dyni piżmowej, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka cennych wskazówek, które pomogą ci przygotować pyszny dżem z dyni piżmowej. Musisz wiedzieć, że ten rodzaj dyni ma kilka odmian.

Najbardziej znane są Muscat oraz Butternut, które charakteryzują się nieco odmiennym smakiem i aromatem. Odmiana Muscat jest nieco słodsza i bardziej miękka od Butternut, jej skórka jest zielonkawa, a po ugotowaniu rozpada się na nitki. Odmiana Butternut kształtem przypomina gruszkę bądź butelkę, a w środku znajdziemy malutkie gniazdo nasienne z pestkami. Jej miąższ jest twardszy, a jego smak można określić jako maślano-orzechowy.

Dynia ta doskonale komponuje się owocami (np. w wersji dżemu z dyni piżmowej i jabłek albo pomarańczy), a także wanilia, miodem i przyprawami korzennymi. Doskonały dżem z dyni piżmowej możesz zrobić również z dodatkiem świeżego ziela tymianku!
 

Jak zrobić dżem z dyni?

Zachodzisz w głowę, jak się robi dżem z dyni? Już wyjaśniamy! Dżem z dyni (jak i z innego rodzaju warzywa czy owocu) uzyskuje się podczas gotowania i wymieszania się ugotowanego miąższu z cukrem. Brzmi prosto, czyż nie? Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak krok po kroku zrobić pyszny, aromatyczny dżem dyniowy.
 

Przepis na dżem z dyni

Dżem z dyni to doskonałe rozwiązanie, jeśli zmęczyło cię już jedzenie jej pod postacią puree i zupy. Do jego przygotowania możesz użyć dyni w kawałkach, startej oraz w wersji zblendowanego puree. Wybór zależy wyłącznie od Ciebie!

Jeśli szukasz prostego przepisu na dżem z dyni, to trafiłeś w dziesiątkę. Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na dżem z dyni i pomarańczy, który zrobisz w zaledwie pół godziny! Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 1 kg dyni hokkaido
  • 2 pomarańcze
  • 1 cytryna
  • Saszetka żelfixu
  • 0,4 kg cukru
  • Szczypta cynamonu
  • Deska do krojenia
  • Ostry nóż
  • Garnek
  • Słoiki

Przygotowanie:

Dynię umyj, przekrój i wyciągnij ze środka pestki oraz miękki miąższ. Oczyszczoną dynię pokrój w drobną kostkę i włóż do garnka. Na spód dodaj kilka łyżek wody, aby warzywo nie przywarło do dna garnka. Całość gotuj do miękkości przez 15 minut, następnie dodaj sok z pomarańczy oraz cytryny, cynamon i znów gotuj przez 10 minut. Gdy całość się nieco zredukuje, dodaj cukier i żelfix i gotuj przez kolejne 5 minut. Taki gorący dżem przełóż do słoików i zakręć.
 

Dżem z dyni z galaretką

Dżem z dyni z galaretką – brzmi trochę dziwnie, ale gwarantujemy, że to połączenie jest warte grzechu. Słodka, nieco orzechowa dynia połączona z galaretką rozsmarowana na chrupiącym toście to istna poezja. Dżem z dyni można zrobić w zasadzie z każdą galaretką – pomarańczową, brzoskwiniową, cytrynową. Spróbuj przygotować ten z naszego przepisu, a przekonasz się sam, jak pyszne potrafi być takie połączenie. Jak zrobić dżem z dyni i galaretki? Już spieszymy z pomocą!

Składniki:

Przygotowanie:

Dynię obierz ze skóry, następnie usuń gniazdo i pestki. Pokrój ją w małe kostki i przedłuż do garnka. Do garnka wlej 400 ml wody, a następnie wrzuć do niego dynię. Warzywo gotuj aż do momentu, gdy zmięknie. Następnie dodaj cukier i galaretki. Całość podsmażaj przez 25 minut, a po upływie tego czasu zapraw kwaskiem cytrynowym. Tak przygotowany dżem możesz przełożyć do pojemnika i zjeść go zaraz po ostygnięciu lub wsadzić do czystych słoików, zapasteryzować i cieszyć się jego smakiem podczas zimowych wieczorów.
 

Dżem z dyni z żelfiksem

Dżem z dyni przygotowuje się niezwykle łatwo, ale często nie udaje się go doprowadzić do mocnego zredukowania. Jak zagęścić dżem z dyni, żeby jego konsystencja przypominała galaretkę? Można wykorzystać do tego cukier żelujący – dżem z dyni z żelfiksem będzie niezwykle gęsty, a proces przygotowywania będzie nieco szybszy. Mamy dla ciebie przepis na pyszny dżem z dyni i jabłek z żelfixem i nie zawahamy się nim podzielić!

Składniki:

  • 2 kg dyni
  • 1 kg jabłek
  • 1,5 kg cukru
  • Łyżeczka cynamonu
  • 1 saszetka żelfiksu
  • Nóż
  • Deska do krojenia
  • Garnek
  • Słoiki

Przygotowanie:

Dynię obierz i pozbaw ją pestek, te samą procedurę wykonaj w przypadku jabłek. Składniki pokrój w drobną kostkę i wrzuć do garnka. Dodaj do nich cynamon. Następnie dodaj do składników nieco wody i zacznij gotować. Gdy dynia i jabłka nieco zmiękną, dodaj do nich cukier oraz żelfiks. Całość gotuj przez ok. 8 minut. Gotowy dżem przełóż do słoików, zakręć i odwróć je do góry dnem.
 

Dżem z dyni bez cukru

Mocno słodkie dżemy nie należą do twoich ulubionych? Nic nie szkodzi. Dżem z dyni można przygotować również bez użycia cukru, dosładzając go owocami – pomarańczami lub jabłkami. Jak zrobić dżem z dyni, jabłek i pomarańczy bez cukru? Potrzebujesz do tego kilku składników:

  • 1,5 kg dyni
  • 0,5 kg jabłek
  • 2 duże pomarańcze
  • 1 kg erytrolu
  • 50 g pektyny
  • Garnek
  • Nóż
  • Deskę
  • Słoiki

Przygotowanie:

Dynię, jabłka i pomarańcze obierz ze skóry i pokrój w kostkę. Wrzuć dynię oraz jabłka do garnka i podsmażaj przez 10 minut, a następnie dodaj pomarańczę. Całość gotuj przez 20 minut i odstaw do lekkiego przestygnięcia. Następnie zblenduj składniki do uzyskania gładkiej konsystencji i dodaj pektynę oraz erytrol. Takie puree gotuj przez kolejne 10 minut i gotowe! Przełóż dżem do słoików i ciesz się jego smakiem.

 

Czytaj także:

Przetwory na zimę — 3 pyszne przepisy

Jak wykorzystać owoce z sokownika? - Robimy dżem!

Jak zrobić dżem z pigwy?

Jak zrobić dżem bez cukru?

Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?

Jak zrobić dżem z jabłek?

Jak zrobić dżem z agrestu?

Jak i czym nadziewać pączki?

Owoce i warzywa jesienne

Zasady przechowywania warzyw i owoców

Ile czasu mogą stać weki?

Jak przechowywać domowe przetwory?

Jak pasteryzować dżem?

Jak zrobić dżem z gruszek?

Jak zrobić dżem z borówki amerykańskiej?

Jak zrobić dżem jagodowy?

Co zrobić, gdy dżem jest za rzadki?