Jak zrobić kociołek na ognisku?

Porady 28.07.2021

Kociołek na ognisko

 
Kociołek z ogniska to dla wielu osób powrót do dzieciństwa, gdy mieli możliwość obserwacji rodziców i innych dorosłych próbujących zgotować im kulinarną ucztę na ognisku. Dania z kociołka myśliwskiego są bowiem wpisane w naszą kulturę. Otóż, porębski kociołek do ogniska z  pieczonkami, inaczej prażonkami, został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kociołek w ognisku można wykorzystać do przyrządzenia dań również z innych krajów świata czy kultur. Powszechnie znane są kociołki węgierskie, których korzenie – jak sama nazwa wskazuje – są na Węgrzech.
 

Jaki kociołek na ognisko?

 
Potrzebny Ci kociołek na ognisko i nie wiesz jaki wybrać? Po pierwsze zastanów się, jak duże porcje chcesz przygotowywać w tym naczyniu. Zwykle poleca się dwa typy kociołków myśliwskich. Są to: kociołek na ognisko 10 l i nieco mniejszy kociołek na ognisko 8 l.
 
Pamiętaj jednak, że w wyborze kociołka na ognisko liczy się nie tylko pojemność, ale także rodzaj tworzywa, z którego jest wykonane naczynie. Warto zwrócić uwagę również na to, czy kociołek jest podwieszany, czy raczej umieszcza się go wewnątrz ogniska.
O innych interesujących propozycjach dań, które można przyrządzić w ognisku, przeczytasz w poradniku: Co można upiec na ognisku?
 

Kociołek na ognisko – żeliwny czy emaliowany?

 
Do przyrządzania potraw na ognisku można stosować specjalnie przystosowane do tego naczynia żeliwne, jak i emaliowane. Kociołek na ognisko żeliwny wymaga po użyciu każdorazowego natłuszczenia. Danie w takim naczyniu równomiernie się nagrzewa, a jego smak jest bardzo dobry. Kociołek żeliwny do gotowania na ognisku prezentuje się niezwykle okazale i zachęca do długiej biesiady. Równie interesujący jest kociołek na ognisko emaliowany, w którym można znacznie dłużej przechowywać potrawę jedynie zabezpieczając jego otwór folią aluminiową i umieszczając w chłodnym miejscu. Emalia nie wpływa na smak potraw i nie wchodzi w nimi w żadne reakcje chemiczne, przez co jedzenie zachowuje swój pierwotny, szlachetny stan. Jednocześnie emalię można łatwiej uszkodzić niż żeliwo, dlatego trzeba uważać podczas konserwacji tego naczynia.
 

Kociołek żeliwny na ognisko wiszący

 
Kociołek na ognisko wiszący nie tylko efektownie wygląda, ale również zapewnia dużą przestrzeń pomiędzy paleniskiem, a dnem naczynia. Zapobiega to przypaleniu jedzenia, a temperatura w kociołku rozprowadza się równomiernie.
Przed pierwszym skorzystaniem z kociołka należy go odpowiednio przygotować. Wskazówki dotyczące tej kwestii znajdziesz w artykule: Kociołek myśliwski — jak przygotować go do użycia i w nim gotować?
 

Jak zrobić kociołek na ognisku?

 
Chcesz poznać przepis, dzięki któremu dowiesz się, jak przygotować kociołek na ognisku? Oto nasza propozycja na 8 porcji tego dania. Przygotuj takie składniki jak: 0,5 kg ziemniaków, 20 dag boczku, 30 dag kiełbasy, 0,5 sztuki kapusty, 30 dag pieczarek, 1 sztukę papryki, 2 łyżki tłuszczu, np. smalcu/margaryny, 2 cebule, 1 sztukę marchewki. Na desce kuchennej pokrój nożem mięso i warzywa. Niech kawałki warzyw mają kształt plasterków, a mięsa kształt kostki. Kapustę poszatkuj. Pozostaw liście do wyłożenia wnętrza garnka. Paprykę pokrój na paseczki. Następnie wysmaruj kociołek tłuszczem, a środek wyłóż liśćmi kapusty. Rozłóż plasterki ziemniaków, marchewki, pieczarki, odrobinę poszatkowanej kapusty. Dodaj odrobinę czosnku i cebuli, następnie mięso. Sięgnij po przyprawniki z pieprzem i dopraw każdą warstwę potrawy według uznania. Nakładaj według tej kolejności kolejne warstwy. Na wierzchu umieść liście kapusty.
 
Wielu z nas, zastanawiając się, jak zrobić kociołek z ogniska, popełnia błąd polegający na włożeniu naczynia do pełnego ognia. Nie powinniśmy w taki sposób postępować. Jeżeli nie wiesz, jak przyrządzić kociołek na ognisko, zawieś go w taki sposób, by naczynie nie dotykało bezpośrednio ognia. Podobnie w przypadku stojącego kociołka na nogach. Zadbaj o to, by płomienie nie opalały bezpośrednio kociołka. Niech ogień znajduje się jedynie pod kociołkiem. Oto nasza podpowiedź jak zrobić dobry kociołek na ognisku.
 
Do mieszania czy wyjmowania zawartości kociołka przydadzą Ci się odpowiednie akcesoria do grilla. Poznaj je lepiej, czytając: Akcesoria na grilla — 5 najpotrzebniejszych!
 

Gotowanie w kociołku na ognisku

 
Potrawy z kociołka na ognisku zwykle mają o wiele bardziej intensywny smak niż te pochodzące z patelni. Dlatego jesteś miłośnikiem pieczonych ziemniaków, cebuli czy boczku, koniecznie przygotuj swój obiad w kociołku.
 
Sztuka przyrządzania ziemniaków – nawet tych w kociołku – wbrew pozorom nie jest taka łatwa. Dlatego jeżeli chcesz wydobyć z nich aromat, skorzystaj ze wskazówek: Jak zrobić ziemniaki z ogniska.
 
Poznaj inne dania jednogarnkowe, do których możesz dodać ziemniaki, czytając artykuł: 13 potraw z ziemniaków, które ugotujesz w jednym garnku.
 
Mamy nadzieję, że już wiesz, co dodać do kociołka na ognisko, by zachwycić jego smakiem.