Jak zrobić rybę po grecku? 7 rad

Porady 19.10.2020


Ryba po grecku – z czego zrobić?

Zacznijmy od przygotowania wszystkich składników. W tym przepisie dużą rolę odgrywa zarówno samo mięso ryby, jak i odpowiednio skomponowane warzywa i przyprawy. Na pewno przyda ci się poręczna szatkownica kuchenna. Dzięki jej pomocy wszystko pójdzie sprawniej i łatwiej. W ferworze przygotowań potraw na wigilijny stół jest to bardzo ważne, gdyż pozwala skupić się na daniach wymagających więcej uwagi, jak np. odpowiednie wysmażenie karpia lub idealny smak barszczu. Jaka ryba po grecku będzie najlepsza? Jakie zioła zastosować do ryby po grecku? Jakie wino do ryby po grecku? Już radzimy, wyjaśniamy i odpowiadamy!
 


 

NAJLEPSZA RYBA PO GRECKU – SKŁADNIKI:

- ryba biała, tj. dorsz, mintaj lub morszczuk (filety, 800 g)
- marchew (500 g)
- pietruszka (150 g)
- seler (100 g)
- cebula (1 sztuka, duża lub dwie małe)
- por (mały)
- wrzątek (3 szklanki)
- koncentrat pomidorowy (100 g)
- olej roślinny
- oregano i bazylia (po pół łyżeczki)
- słodka papryka i pieprz (po pół łyżeczki)
- sól (płaska łyżeczka)
- ziele angielskie (3 sztuki)
- liść laurowy
 



Jak się robi rybę po grecku?

Jak widzisz, składników nie jest zbyt dużo, więc przygotowania ryby po grecku nie powinny również zająć wiele czasu. Na pewno nie obędzie się bez domowego kompletu ostrych noży. Jeśli na Wigilii ma spotkać się cała, duża rodzina, to dobrze oceń podane proporcje składników i ewentualnie powiększ je na miarę apetytu swoich bliskich. Wygodne smażenie całego tego mięsa możesz wtedy powierzyć swojej pojemnej brytfannie lub dużej patelni. Jeśli jej nie masz, zajrzyj tutaj i zamów jeszcze przed świętami na Tadar.pl!
 


 

JAK ZROBIĆ DOBRĄ RYBĘ PO GRECKU?

1. Filety rybne dokładnie osusz. Następnie pokrój w kawałki, przełóż je do miski i dopraw solą oraz czarnym pieprzem. Wymieszaj wszystko, aby przyprawy rozłożyły się równomiernie. Odstaw, aby składniki dobrze się ze sobą zaprzyjaźniły.

2. Obierz seler, marchew i pietruszkę. Warzywa zetrzyj drobno na tarce lub z pomocą wielozadaniowej szatkownicy. Następnie wrzuć je do garnka, zalej 3 szklankami wrzątku i dodaj szczyptę soli. Gotuj minimum przez kwadrans do 20 minut (na ten czas lekko uchyl pokrywkę naczynia). Ziele angielskie i liść laurowy dodaj 5 minut przed końcem gotowania.

3. Podsmaż kawałki ryby na patelni lub w brytfannie. Możesz uprzednio obtoczyć je w mące. Rób to partiami i zdejmuj z rozgrzanego tłuszczu, gdy będą miały złocisty kolor.

4. Nabierz nieco wywaru z garnka, w którym gotowały się warzywa i wykorzystaj go do rozrzedzenia koncentratu pomidorowego. Pół szklanki wystarczy.

5. Zeszklij przygotowaną cebulę oraz pora, krojąc je wcześniej w piórka. Dodaj do ugotowanych warzyw razem z koncentratem, ziołami i przyprawami. Zagotuj.

6. Na dno półmiska wyłóż usmażoną rybę. Przykryj mięso gorącymi warzywami. Pozostaw do ostygnięcia. W kolejnym kroku zabezpiecz naczynie folią spożywczą i włóż do lodówki.

7. Aby wszystkie smaki dobrze się połączyły, należy zostawić półmisek z rybą po grecku w chłodzie ok. 24 godziny. Dzięki temu zagęszczą się też soki z jarzyn, a całość będzie bardziej zwarta. Potrawę można podawać np. z ryżem.