Jakie warzywa można jeść na surowo?

Porady 20.12.2021

Surowe warzywa

Warzywa na surowo także mogą być elementem diety – nie musimy poddawać ich obróbce termicznej, by zajadać je z przyjemnością. Niektóre z nich z całą pewnością będą lepiej smakować i dostarczą nam więcej witamin oraz minerałów, gdy pozostaną surowe. Warzywa surowe są bardziej jędrne, chrupiące, ale przede wszystkim zdrowsze. Wszystko dzięki temu, iż nie zostały poddane obróbce, podczas której tracą wiele wartości odżywczych. Jednak nie w przypadku wszystkich warzyw. Niektóre po obróbce cieplnej są jeszcze zdrowsze. Dotyczy to na przykład marchwi i dyni. Zawarty w nich beta-karoten jest lepiej dostępny właśnie wtedy, gdy ugotujemy czy też upieczemy te warzywa. Podobnie jest z warzywami kapustnymi – takimi, jak brokuły czy brukselka. W tym przypadku jednak obróbka umożliwia pozbycie się szkodliwych substancji goitrogennych. Jak zatem widać, nie wszystkie warzywa są lepsze na surowo.

Czytaj także:

Warzywa surowe czy gotowane?

Warzywa na surowo czy gotowane? To pytanie z pewnością zadają sobie osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu. Witarianie, a zatem osoby, które jedzą tylko surowe warzywa i owoce, twierdzą, że obróbka termiczna niszczy wszystkie najważniejsze witaminy. Jest w tym trochę racji. Witamina C utlenia się w wysokich temperaturach i jest bardzo łatwa do wypłukania. To samo dzieje się z witaminami z grupy B oraz polifenolami. Są to bowiem witaminy rozpuszczalne w wodzie. Zatem warzywa na parze czy surowe? Okazuje się, że sprawa nie jest już taka prosta. Gotowanie na parze stanowi bowiem zdrowy sposób przyrządzania posiłków, który chroni przed utratą witamin. Jak wspomnieliśmy wcześniej, trudno orzec jednoznacznie, jakie warzywa są zdrowsze – surowe czy gotowane. Niektóre z nich potrzebują obróbki, by móc zaoferować nam to, co najlepsze.

Czytaj także:

  • Jak zdrowo się odżywiać?
  • Jak jeść tanio i zdrowo? 
  • Jak przygotować zdrowy posiłek?
  • Jak zrobić warzywa na parze?
  • Jakie warzywa można mrozić?

Czy surowe warzywa są zdrowe?

Czy jedzenie surowych warzyw jest zdrowe? Jak najbardziej. Surowe warzywa w diecie są doskonałym dodatkiem, przekąską między posiłkami, ale także elementem dań, którego nie należy się pozbywać. Lepiej chrupać paprykę na surowo niż zajadać ją w sosie. To samo dotyczy chociażby szpinaku, który poddany zbyt długiej obróbce traci wszystkie swoje właściwości. Korzystniej jest więc jeść go w sałatce na surowo. Czy surowe warzywa są ciężkostrawne? Nie. Tak samo jak warzywa gotowane – te surowe są łatwe do spalenia. Jednak w przypadku niektórych warzyw, lepiej nie ryzykować – dotyczy to m.in. warzyw kapustnych, cebuli, pora, czosnku czy kukurydzy. Jeśli masz problemy żołądkowe, lepiej nie jeść tych warzyw na surowo.

Jakie warzywa można jeść na surowo?

Warzywa, które można jeść na surowo? To dość długa lista. W ich przypadku przydadzą ci się tylko deski kuchenne, noże pojedyncze i obieraczki do warzyw i owoców. Ewentualnie warto mieć w domu także krajalnice do warzyw i owoców, by móc szatkować, kroić i przygotowywać pyszne, ładnie wyglądające przekąski. Najzdrowsze warzywa na surowo to z pewnością korzeń selera, korzeń pietruszki czy buraki. Znajdziemy w nich mnóstwo witamin i minerałów, a poza tym na surowo smakują po prostu obłędnie. Dobrze jest też zrobić z nich sok. 

Które warzywa można jeść na surowo, choć raczej się tego nie spodziewamy? To między innymi cukinia, którą zwykle zjada się głównie pieczoną czy smażoną. Na surowo można jeść też kalafiora i brokuł, jednak jak wspominaliśmy wcześniej, warto je podgotować na parze. Na surowo warto jeść też jarmuż i szpinak (te można lekko zblanszować), kapustę, a także cebulę i czosnek. W przypadku tego ostatniego skorzystaj jednak z praski do czosnku. To warzywo dopiero po rozdrobnieniu uwalnia enzymy dobre dla naszego organizmu.

Jakich warzyw nie można jeść na surowo?

Których warzyw nie można jeść na surowo? Tu oczywiście należy umieścić ziemniaki, które muszą zostać ugotowane. Inaczej czekają cię nieprzyjemne doznania - wymioty i gorączka. Jednak warzywa, których nie jemy na surowo to także dynia (niektóre odmiany) oraz rośliny strączkowe, m.in. ciecierzyca i soczewica. Warzywa niejadalne na surowo to także bakłażan. Choć tu zdania są podzielone.

Z całą pewnością warzywa, niezależnie od sposobu podania, warto dołączyć do swojej diety. Najlepiej w bardzo dużych ilościach.