Kratka do studzenia ciast – warto ją mieć!


Jak studzić ciasto, żeby nie opadło?

To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu amatorów wypieków. Czasem chodzi o zbyt rzadkie ciasto. Możliwe też, że przepis jest źle napisany – nietrafione proporcje lub odmierzanie składników przy pomocy szklanek, łyżek itp. Wymiar formy do pieczenia również nie bez powodu podaje się w recepturach. Jeśli włożysz do piekarnika przepełnioną blaszkę z ciastem, to pomimo tego, że wyrośnie, po wyjęciu równie szybko opadnie. Jak więc studzić poprawnie upieczone ciasto, żeby nie podzieliło losu wypieków powstałych ze złych decyzji? Zwróć przede wszystkim uwagę na:
- wyjęcie formy do pieczenia ciasta z piekarnika bezpośrednio po upieczeniu (zostawienie blaszki do ciasta w środku może zbytnio wysuszyć wypieki); chyba że przepis mówi inaczej,
- zaopatrzenie się w dużą i stabilną kratkę do studzenia ciasta,
- studzenie dwuetapowe (najpierw w formie, a potem na kratce do studzenia już po wyjęciu z blaszki).


Blachy do pieczenia a kratka do studzenia ciast

Zależność pomiędzy studzeniem w formie do pieczenia a na kratce do ciasta jest widoczna. Przede wszystkim chodzi tu o długość stygnięcia wypieków. Kratka do studzenia ciast i ciasteczek robi to nie tylko szybciej, ale i bardziej równomiernie. Dzięki temu łakocie z domowego piekarnika zachowują swoją smakowitą strukturę i nie stają się miejscami suche. Oba rozwiązania mogą jednak ze sobą współpracować. Po prostu blachy do pieczenia warto stosować do studzenia wstępnego (ok. 30 – 60 min), a kratkę do całkowitego. Foremkę, po wyjęciu z piekarnika możesz też postawić na kratce. Pozwoli ci to uniknąć uszkodzenia blatu oraz nie trzeba będzie angażować w cały proces dodatkowych akcesoriów kuchennych jak deska do krojenia lub podkładka pod gorące garnki, patelnie i inne naczynia. Wiesz, że kratki do studzenia ciast i ciasteczek sprawdzają się również bardzo dobrze podczas ozdabiania wypieków, np. płynną czekoladą?


Kratka do studzenia wypieków – kiedy nie pomoże?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, poprawne studzenie ciast i ciasteczek to tylko jeden z elementów, który gwarantuje, iż zachowają one swój apetyczny kształt. Wiele zależy jednak od tego, jak zostały przygotowane, czyli od małych, lecz bardzo ważnych detali znanych profesjonalnym cukiernikom i niejednej, wieloletniej pani domu. Nawet najlepsze akcesoria do pieczenia ciast i najwyższej jakości blachy do wypieków nie pomogą, jeśli:
- w trakcie wyrabiania ciasta będziesz zmieniać kierunek mieszania,
- nie przygotujesz odpowiednio użytej blachy do pieczenia ciast (z pomocą tłuszczu, czy też papieru do pieczenia),
- podczas dodawania suchych składników nie przesiejesz odmierzonej ilości mąki,
- zbyt krótko lub zbyt długo będziesz wyrabiać ciasto,
- nie pozbędziesz się pęcherzyków powietrza z formy do ciasta przed włożeniem do piekarnika (wystarczy delikatnie ostukać dłonią jej brzegi),
- często będziesz otwierać piekarnik w trakcie pieczenia (zwłaszcza na początku procesu),
- po upieczeniu nie pozwolisz ciastu ostygnąć na kratce do studzenia wypieków, a zamiast tego spróbujesz je od razu pokroić.