Nie tylko soda i ocet — 5 ekologicznych środków czystości
Sprzątanie domu w wersji eko
Przygotowując się do sprzątania w domu, warto zaopatrzyć się w produkty takie, jak:
- Soda oczyszczona — znana jest ona ze swoich właściwości czyszczących oraz ściernych. Co więcej, jest substancją, biodegradowalną, niepalną i w pełni bezpieczną dla naszego organizmu. Soda oczyszczona z łatwością poradzi sobie z usunięciem nieprzyjemnych zapachów oraz różnego rodzaju plam.
- Ocet spirytusowy — trudno wyobrazić sobie bez niego ekologiczne sprzątanie domu. Nie tylko pomaga on w walce z plamami i przykrymi zapachami. Ocet posiada bowiem także właściwości dezynfekujące i wybielające. Co więcej, znakomicie radzi sobie z usuwaniem tłuszczu oraz pleśni.
- Cytryna — to sprawdzony patent na walkę z tłuszczem oraz plamami. Cytryna pełni również funkcję naturalnego wybielacza. Najlepiej sprawdza się ona w połączeniu z sodą oczyszczoną oraz solą.
- Sól — posiada ona właściwości dezynfekujące, ścierne oraz antyseptyczne.
- Olejki zapachowe — dodając je do ekologicznych środków czystości, sprawimy, że nabiorą one właściwości przeciwgrzybiczych oraz antybakteryjnych. Do tego celu wykorzystać można między innymi olejek lawendowy lub eukaliptusowy.
Zastanawiacie się, jak wybrać idealnego mopa do mycia podłogi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tekście, Jaki mop jest najlepszy?
Sprawdzone przepisy na ekologiczne środki do sprzątania
Wykonując porządki w domu, warto przygotować uniwersalną pastę do czyszczenia. Ten ekologiczny produkt znakomicie sprawdza się między innymi w przypadku fug. Aby go wykonać, sodę łączymy z wodą tak, aby uzyskać konsystencję papki. W przypadku uporczywych zabrudzeń, do mikstury dodać można odrobinę octu. Środek czystości nakładamy na przestrzenie pomiędzy płytkami, zostawiamy na około 15 minut, a następnie szorujemy starą szczoteczką do zębów i myjemy wodą.Podczas codziennych porządków w kuchni i łazience, wykorzystać można ekologiczny środek czystości wykonany z wody oraz octu zmieszanych w proporcji 1:1. Płyn umieszczamy w butelce ze spryskiwaczem. Wykorzystać można go na wiele różnych sposobów. Naturalny preparat świetnie sprawdzi się do mycia luster oraz szyb. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by użyć go do przecierania armatury łazienkowej oraz blatów.
Jak w ekologiczny sposób umyć okna? W tym celu mieszamy ze sobą 1 szklankę octu, 1 szklankę wody oraz 2 łyżki cytryny. Jeżeli zależy nam na tym, by szyby zyskały odporność na osiadanie kurzu, do mikstury dodać można kilka kropel gliceryny.
Marzy wam się naturalny środek do czyszczenia mebli? Nic prostszego! Wystarczy, że zmieszacie ze sobą 1 szklankę wody, 1/4 szklanki octu, 2 łyżeczki oliwy oraz 10 kropli olejku cytrynowego. Po przetarciu szafek takim płynem nabiorą one pięknego blasku, a co więcej — w pomieszczeniu zapanuje piękny zapach.
Do mycia podłóg drewnianych oraz paneli znakomicie sprawdzi się natomiast ekologiczny środek wykonany z 2 litrów ciepłej wody, 1 szklanki octu oraz 20 kropli olejku herbacianego, który posiada właściwości antybakteryjne.
Z pomocą dostępnych w każdym domu produktów takich, jak sól, soda oczyszczona, cytryna czy ocet z łatwością wykonacie niedrogie, wydajne, a co najważniejsze — ekologiczne środki czystości. Wypróbujcie ich już dzisiaj!
Warto przeczytać
Babeczki waniliowe — pyszny przepis
Babeczki waniliowe to małe, puszyste wypieki, które zachwycają swoim smakiem i bogatym aromatem. W jaki sposób upiec pyszne, wilgotne babeczki o zniewalającym waniliowym smaku? Poznaj nasz szybki i smaczny przepis!
czytaj więcejBabskie drinki – 8 propozycji nie tylko dla kobiet!
Świat drinków to nie tylko domena barmanów. Obecnie coraz więcej osób odkrywa radość z kreowania wyjątkowych napojów alkoholowych w zaciszu swojego domu, a kolorowe koktajle z różnorodnych składników zyskują na popularności nie tylko wśród kobiet. Jak przygotować eleganckie, kobiece drinki, które zasmakują nie tylko paniom? Poznaj kilka naszych propozycji!
czytaj więcej6 słodkich, rozgrzewających drinków
Zima to świetny moment na eksperymentowanie z różnymi napojami o rozgrzewających właściwościach, także tych z prądem. Rozgrzewające drinki to coś więcej niż grzane wino i wcale nie muszą być podawane na ciepło! Poznaj 6 naszych propozycji!
czytaj więcejZ czym i jak pić tequilę?
Zapewne kojarzysz tę scenę z filmu, w którym bohaterzy liżą sól, piją shoty i zagryzają je cytryną? Ten najbardziej popularny sposób serwowania tequili mixto, wymyślony w celu zwiększenia sprzedaży tego trunku na rynku międzynarodowym, to tylko jeden z wielu sposobów na jej picie. W poniższym artykule omówimy także inne interesujące sposoby na picie tequili. Sprawdź je wraz z nami!
czytaj więcejDrinki z tequilą – 6 najpopularniejszych przepisów
Tequila to alkohol o meksykańskich korzeniach, który tradycyjnie produkuje się z soku agawy niebieskiej. Produkcja tequili na masową skalę przyczyniła się do poprawy warunków życia mieszkańców regionu Jalisco, co czyni ją niezwykle ważnym elementem kultury Meksyku. Ten interesujący napój spirytusowy z agawy cieszy się międzynarodowym uznaniem i stanowi bazę dla wielu pysznych koktajli. Chcesz wiedzieć, jak je przygotować? Poznaj nasze pomysły na klasyki z tequilą!
czytaj więcejDobre whisky – czyli jakie? Na to zwróć uwagę!
Dobra whisky kojarzy się z wyrafinowaniem i luksusem, a także wysoką ceną. Ale dobra whisky nie musi być droga. Jak wybrać dobrą whisky, która zachwyci swoją złożonością i nie nadwyręży przy tym Twojego portfela? Poznaj kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
czytaj więcejPrzetwory na zimę — 39 przepisów na pikle, dżemy i konfitury, nalewki, kompoty i soki
Nadchodząca zima wcale nie oznacza końca sezonu na warzywa i owoce. Wszystkie dobroci lata można zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi przez cały rok. Przetwory są doskonałym sposobem na przemycenie smaków lata do zimowego jadłospisu. Jak zrobić wyśmienite dżemy? Co dodać do kiszonek, by zachowały swoją chrupkość? W tym artykule zebraliśmy wszystkie nasze poradniki, dzięki którym przygotujesz pyszne przetwory na zimę.
czytaj więcejKuchnia włoska. Z czego słynie?
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszała o pizzy. To przepyszne i sycące, pochodzące z Włoch danie sprawiło, że kuchnia z tego kraju stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych. Historia włoskiego gotowania i celebrowania pięknych chwil w towarzystwie jedzenia narodziła się jeszcze w czasach antycznych. Jak rozwinęła się włoska kuchnia i z czego słynie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.
czytaj więcejZdrowe potrawy wigilijne – które potrawy mają mało kalorii?
Wigilia jest jednym z tych dni, podczas których często dajemy sobie dyspensę i zajadamy się pysznymi potrawami przez cały dzień. Zapominamy o diecie i cieszymy się smakiem karpia, śledzia w śmietanie i pierogów. Czy jednak można pogodzić jedno z drugim? Mieć doskonały smak i lekkie potrawy? Oczywiście, że tak. Dania wigilijne mogą być zdrowe, lekkie i niskokaloryczne, jeśli tylko trochę się postarasz. Z chęcią Ci w tym pomożemy.
czytaj więcej