Pieczenie dyni – jak zrobić to dobrze?

Jak upiec dynie w piekarniku?
Odpowiedni czas, temperatura i przygotowanie dyni są w tym procesie najważniejsze. Przyda się też odpowiednia blaszka i papier do pieczenia. Dynia może mieć różną strukturę. Niektóre gatunki są bardzo twarde i mają zwarty miąższ. Inne wykazują się wodnistym wnętrzem skrywającym w sobie ogrom smaku, który już zawsze może kojarzyć ci się z typowo jesiennym obiadem. Wystarczy, że zapamiętasz tych kilka kroków, a dyniowy skarb będzie twój!
JAK PIEC DYNIĘ W PIEKARNIKU?
1. Dokładnie umyj dynię. Następnie przy pomocy ostrego, dużego noża (np. szefa kuchni) pokrój ją na kawałki (ok. 10 cm). Nie martw się! Nie muszą być równe. Takie podzielenie pieczonej dyni ma na celu przyspieszenie procesu i zapewnienie komfortu podczas dalszej obróbki.2. W trakcie krojenia dokładnie usuń pestki. Kawałki dyni wyłóż na płytkiej blaszce z papierem do pieczenia. Zrób to tak, żeby każdy z nich leżał skórką do dołu, co pozwoli na osiągnięcie najlepszego efektu pieczenia i równomiernie zmiękczenie miąższu.
3. Blaszkę wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 ℃. Na czas pieczenia ustaw program z termoobiegiem lub góra-dół. Jeśli twój piekarnik posiada inteligentny system doboru parametrów pieczenia, możesz skorzystać z tej możliwości zaprogramowanej przez producenta. Sprawdź oczywiście, czy na liście funkcji przewidziano dynię J
4. Ile piec dynię? Hmmm… To zależy od wielkości kawałków. Przyjmuje się, że czas ten powinien wynosić ok. 35 minut. Aby rozpoznać, że proces można zakończyć, po minimum 20 minutach sprawdź widelcem, czy dynia jest już miękka na tyle, że ząbki bez trudności zagłębiają się w miąższu.
5. Upieczone kawałki dyni wyjmij razem z blaszką z piekarnika i zostaw do całkowitego ostygnięcia na kuchennym blacie. Baza wielu przyszłych dań i deserów gotowa!
Co zrobić z upieczoną dynią?
Ostudzone kawałki dyni wyjętej z piekarnika najłatwiej jest przerobić na purée. Dzięki temu uzyskasz uniwersalną bazę do wielu różnych potraw. Potem wystarczy tylko znaleźć odpowiedni przepis. Zanim zaczniesz gotować i dasz upust swoim kulinarnym umiejętnościom, zrób jednak kilka rzeczy:- Z pomocą łyżki oddziel dokładnie miąższ upieczonej dyni od jej skórki
- Wrzuć miąższ do kielicha blendera i… zmiksuj go dokładnie do uzyskania gładkiej, puszystej i jednolitej konsystencji purée
- Jeśli wybrany gatunek dyni był wodnisty, możesz go zagęścić odciskając miąższ przez gazę
- Purée dyniowe możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni
- Jeśli chcesz zrobić większy zapas przełóż je do pojemników i zamroź
WARTO WIEDZIEĆ! Dynia Hokkaido posiada skórkę, która nadaje się do jedzenia. Jest też bardzo aromatyczna i świetnie zagęszcza potrawy. Ten gatunek dyni lubiany jest przede wszystkim przez osoby chcące zrobić zupę krem z dyni lub dyniowy sernik.
Jak suszyć pestki dyni?
Dobrze wysuszone pestki dyni są przepyszne. Można dodawać je do samodzielnie pieczonego chleba lub bułek. Świetnie sprawdzają się w sosach, potrawach z kaszą, sałatkach, a także jako fit przekąska. Jeśli pieczesz dynie, to zapewne masz sporą ilość świeżych pestek dyni. My nie lubimy marnować takich okazji (oraz jedzenia), więc jeśli chcesz, pomożemy ci je ususzyć do późniejszego wykorzystania. Gotowe wystarczy przesypać do słoiczka. Zanim jednak to się stanie mamy dla ciebie kilka wskazówek, jak suszyć pestki dyni z pomocą domowego piekarnika (sposób nie sprawdzi się tylko w przypadku gatunku Hokkaido):- Wyjęte z dyni pestki przełóż do dużego sitka lub cedzaka, a następnie płucz przez chwilę pod bieżącą (zimną!) wodą
- Opłukane pestki dokładnie oczyść z pozostałych włókien miąższu (by zrobić to sprawnie, weź trochę w dłonie i rozcieraj je przez chwilę)
- Tak przygotowane i dobrze oczyszczone pestki trzeba pozbawić nadmiaru wilgoci po płukaniu – nadaje się do tego np. bawełniana ściereczka lub ręcznik papierowy (rób to, aż wszystkie pestki dyni nie będą suche)
- Rozgrzej piekarnik do 90 ℃ (termoobieg). Pestki rozłóż równomiernie na blaszce z papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika na ok. 60 minut
- Mniej więcej co 10 minut warto uchylać drzwiczki piekarnika, żeby wypuścić gromadzącą się w nim wilgoć
- Po godzinie wyłącz piekarnik. Wypuść ostatnią porcję pary, zamknij ponownie i zostaw w nim blaszkę z pestkami do czasu, aż wnętrze całkowicie i samoczynnie nie ostygnie
- Pestki można przesypać nie tylko do słoika (muszą być wówczas już zimne!), ale również do papierowej torebki
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej