Płyta indukcyjna a zdrowie – czyli co musisz wiedzieć o gotowaniu na płycie indukcyjnej
Na czym polega gotowanie na płycie indukcyjnej?
Nie każda patelnia i garnek będą działały na indukcji. Dzieje się tak, ponieważ źródłem ciepła nie jest kolejny sposób zwiększania temperatury grzałki. W płytach indukcyjnych zamontowano coś na kształt magnesów o dużej mocy. Aby naczynie się ogrzało trzeba doprowadzić do zaindukowania tzw. prądów wirowych. Jak? Przez specjalną budowę dna garnka lub patelni, w którym muszą znaleźć się tzw. ferromagnetyki (metale, na które działa magnes indukcji). Mamy zatem zjawisko czysto fizyczne. Warto przy tej okazji wspomnieć, że takie urządzenia potrzebują dużej mocy, aby poprawnie działać – nierzadko przystosowuje się pod nie istniejącą instalację elektryczną. Sprawia to, że płyta indukcyjna wytwarza tzw. pole elektromagnetyczne. Czy jest ono szkodliwe? Nad tym zastanawia się wielu użytkowników i osób chcących kupić płytę do kuchni oraz szukających alternatywy dla modeli ceramicznych lub gazowych.
Płyta indukcyjna – wpływ na jedzenie
Pomyślmy przez chwilę nad tym, co wiemy na temat promieniowania elektromagnetycznego. Wytwarza je właściwie każdy sprzęt, jaki znajduje się w domu i działa na prąd. Kuchenka mikrofalowa, telewizor, lodówka, komputer, a także nasze smartfony. Niewiele jest badań na temat wpływu tej energii na nasz organizm. Teorie również są sprzeczne. Faktem jest jednak, że producenci elektroniki z działu RTV i AGD zdają sobie sprawę z tego, że fale te powinny być rozpraszane jak najszybciej (w ramach obowiązujących standardów bezpieczeństwa i wymogów, jakie stawia otrzymanie odpowiednich certyfikatów).Jak to się ma do płyt indukcyjnych? Wytwarzane przez nie fale elektromagnetyczne również nie rozchodzą się po całej kuchni, tylko rozmywają w niewielkiej odległości od pola grzewczego. Jeśli na indukcji stoi garnek, to właśnie jego dno kumuluje niemal całą siłę i wytworzoną energię (wykorzystanie na poziomie ok. 90%). Naczynie się rozgrzewa, a jedzenie… Fale nie są w stanie do niego dotrzeć właśnie dzięki innowacyjnemu dnu, czasem również specjalnej powłoce zapobiegającej przywieraniu. Gotowanie na kuchence indukcyjnej wydaje się więc z naukowego punktu widzenia całkowicie bezpieczne dla pożywienia, a więc również zdrowia domowników zasiadających wspólnie do przygotowanego na niej posiłku.
Czy indukcja jest szkodliwa?
Zdania na ten temat są bardzo podzielone, a dogłębnych badań jest w tej dziedzinie niewiele. W takich sytuacjach tworzą się zwykle stronnictwa, a każda pogłoska i plotka urasta do ogromnej rangi i staje się niemal naukowym argumentem. Prawda jest taka, że indukcja niesie ze sobą pewne zagrożenia. Producenci nie zalecają jej stosowania osobom mającym rozrusznik serca, kobietom w ciąży, czy nawet dzieciom. W instrukcjach można znaleźć również informację o bezpiecznej odległości ciała od płyty indukcyjnej podczas gotowania. Można na tej podstawie wywnioskować, że niewłaściwe użytkowanie takiego sprzętu może być groźne i szkodliwe. Tylko czy tak nie jest z większością elektroniki? Naszym zdaniem nie warto demonizować tego innowacyjnego rozwiązania. Twojemu posiłkowi (a tym samym zdrowiu!) nic przy nim nie grozi. Oszczędzisz czas, podniesiesz wygodę gotowania i pielęgnacji kuchenki, a z uwagi na fakt, że płyta indukcyjna cały czas pozostaje zimna, twój maluch nie oparzy się kierowany ciekawością i pięknym zapachem obiadu. Ze sklepem internetowym Tadar.pl znajdziesz natomiast odpowiednie garnki, patelnie i inne naczynia na indukcję!Warto przeczytać
Babeczki waniliowe — pyszny przepis
Babeczki waniliowe to małe, puszyste wypieki, które zachwycają swoim smakiem i bogatym aromatem. W jaki sposób upiec pyszne, wilgotne babeczki o zniewalającym waniliowym smaku? Poznaj nasz szybki i smaczny przepis!
czytaj więcejBabskie drinki – 8 propozycji nie tylko dla kobiet!
Świat drinków to nie tylko domena barmanów. Obecnie coraz więcej osób odkrywa radość z kreowania wyjątkowych napojów alkoholowych w zaciszu swojego domu, a kolorowe koktajle z różnorodnych składników zyskują na popularności nie tylko wśród kobiet. Jak przygotować eleganckie, kobiece drinki, które zasmakują nie tylko paniom? Poznaj kilka naszych propozycji!
czytaj więcej6 słodkich, rozgrzewających drinków
Zima to świetny moment na eksperymentowanie z różnymi napojami o rozgrzewających właściwościach, także tych z prądem. Rozgrzewające drinki to coś więcej niż grzane wino i wcale nie muszą być podawane na ciepło! Poznaj 6 naszych propozycji!
czytaj więcejZ czym i jak pić tequilę?
Zapewne kojarzysz tę scenę z filmu, w którym bohaterzy liżą sól, piją shoty i zagryzają je cytryną? Ten najbardziej popularny sposób serwowania tequili mixto, wymyślony w celu zwiększenia sprzedaży tego trunku na rynku międzynarodowym, to tylko jeden z wielu sposobów na jej picie. W poniższym artykule omówimy także inne interesujące sposoby na picie tequili. Sprawdź je wraz z nami!
czytaj więcejDrinki z tequilą – 6 najpopularniejszych przepisów
Tequila to alkohol o meksykańskich korzeniach, który tradycyjnie produkuje się z soku agawy niebieskiej. Produkcja tequili na masową skalę przyczyniła się do poprawy warunków życia mieszkańców regionu Jalisco, co czyni ją niezwykle ważnym elementem kultury Meksyku. Ten interesujący napój spirytusowy z agawy cieszy się międzynarodowym uznaniem i stanowi bazę dla wielu pysznych koktajli. Chcesz wiedzieć, jak je przygotować? Poznaj nasze pomysły na klasyki z tequilą!
czytaj więcejDobre whisky – czyli jakie? Na to zwróć uwagę!
Dobra whisky kojarzy się z wyrafinowaniem i luksusem, a także wysoką ceną. Ale dobra whisky nie musi być droga. Jak wybrać dobrą whisky, która zachwyci swoją złożonością i nie nadwyręży przy tym Twojego portfela? Poznaj kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
czytaj więcejPrzetwory na zimę — 39 przepisów na pikle, dżemy i konfitury, nalewki, kompoty i soki
Nadchodząca zima wcale nie oznacza końca sezonu na warzywa i owoce. Wszystkie dobroci lata można zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi przez cały rok. Przetwory są doskonałym sposobem na przemycenie smaków lata do zimowego jadłospisu. Jak zrobić wyśmienite dżemy? Co dodać do kiszonek, by zachowały swoją chrupkość? W tym artykule zebraliśmy wszystkie nasze poradniki, dzięki którym przygotujesz pyszne przetwory na zimę.
czytaj więcejKuchnia włoska. Z czego słynie?
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszała o pizzy. To przepyszne i sycące, pochodzące z Włoch danie sprawiło, że kuchnia z tego kraju stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych. Historia włoskiego gotowania i celebrowania pięknych chwil w towarzystwie jedzenia narodziła się jeszcze w czasach antycznych. Jak rozwinęła się włoska kuchnia i z czego słynie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.
czytaj więcejZdrowe potrawy wigilijne – które potrawy mają mało kalorii?
Wigilia jest jednym z tych dni, podczas których często dajemy sobie dyspensę i zajadamy się pysznymi potrawami przez cały dzień. Zapominamy o diecie i cieszymy się smakiem karpia, śledzia w śmietanie i pierogów. Czy jednak można pogodzić jedno z drugim? Mieć doskonały smak i lekkie potrawy? Oczywiście, że tak. Dania wigilijne mogą być zdrowe, lekkie i niskokaloryczne, jeśli tylko trochę się postarasz. Z chęcią Ci w tym pomożemy.
czytaj więcej