Rodzaje i gatunki serów – przewodnik Tadar.pl

Porady 24.09.2020


Sery żółte – rodzaje

Różne rodzaje sera żółtego są chyba najszerzej znane, gdyż też najczęściej można się na nie natknąć w popularnych sieciach sklepów. Wielu, gdy myśli o żółtym serze, ma w głowie goudę, ementaler, czy też edamski. Jeśli jednak dokładniej przyjrzymy się półce z nabiałem, z pewnością trafimy również na masdamer, parmezan, mimolette, czy cheddar. Każdy z nich świetnie nadaje się na deskę serów. Dlaczego? Mają różną twardość i stopień słoności. Charakteryzują ich też różne smaki, które świetnie pasują do wina czerwonego, białego lub różowego. Wystarczy pokroić.


Sery podpuszczkowe – co o nich wiemy?

Niewiele osób zna to pojęcie. Jest ono jednak chyba najszersze w branży serowarskiej. Mieszczą się w nim niemal wszystkie rodzaje sera, które używamy na co dzień – kroimy ulubionymi nożami do śniadania, serwujemy gościom na drewnianych deskach do krojenia lub trzemy z pomocą domowej tarki do zapiekanek i potraw z makaronem. Warto jednak wiedzieć, że sery podpuszczkowe to tak naprawdę:
 
  • sery miękkie (np. żółte i pleśniowe typu camembert, owcze, kozie, czy też brie)
  • sery twarde (typu szwajcarskiego, włoskiego, a nawet bałkańskiego jak mozzarella czy nasz krajowy oscypek)
  • sery topione
  • sery twarogowe
 


Ser – mniej popularne rodzaje

Ulubione gatunki sera to rzecz gustu. Dla jednych będą to słone sery pleśniowe z wyłączeniem sera camembert. Inni stracą głowę dla rodzajów długo dojrzewających lub tych mających wyjątkowy smak (np. lekko słdki z nutami orzechowymi). Nie każdy nóż będzie odpowiedni do każdego rodzaju sera – coś o tym wiemy. Na nie każdej desce serów ułożysz poszczególne jego gatunki. W przypadku takiej przystawki liczy się różnorodność oraz dopasowanie m.in. do podanego wina. Niektóre nazwy serów niewiele mówią zwykłemu konsumentowi w pierwszej chwili. Są mniej popularne, ale to nie znaczy, że mniej smaczne. Do takich rodzajów serów należą te: kwasowe, kwasowo-podpuszczkowe oraz zwarowe (jak np. ricotta).