Zupa krupnik. Sprawdzony przepis od babci

Porady 18.03.2023

Krupnik to polska zupa, która zaliczana jest do kręgu swojskich, bardziej tradycyjnych. Ziemniaki, kasza jęczmienna, mnóstwo marchewki, por, a także liść laurowy (a najlepiej kilka) to składniki, które tworzą ten wyjątkowy wywar. Większość osób kojarzy smak krupniku z dzieciństwem i obiadami u babci. Jeśli chcesz przypomnieć sobie, jak smakował krupnik babci, koniecznie przygotuj zupę, wykorzystując nasz super przepis!

Jak zrobić tradycyjny krupnik?

Jak powstaje najlepsza zupa krupnik? Przepis w każdym domu może być nieco inny, ale pewne rzeczy są niezmienne. Smak tej zupy bierze się z długiego gotowania i odpowiednich, pieczołowicie dobranych składników.

Rzecz jasna moglibyśmy przekazać wam prosty przepis na krupnik, który robi się szybciej od tradycyjnej wersji, ale wolimy zdradzić wam przepis na krupnik z babcinego przepiśnika, by przywołać Wasze dziecięce wspomnienia.

Nasz przepis na krupnik tradycyjny (lub staropolski) opiera się na świeżych, dobrych jakościowo składnikach takich jak swojskie ziemniaki, kasza perłowa, żeberka (możesz też zrobić pyszny krupnik na wędzonym boczku), spora ilość cebuli, por, seler i marchewka.

Do przyrządzenia tej zupy potrzebny jest wywar z ugotowanych żeberek i włoszczyzny, do którego dodaje się resztę kluczowych składników (kaszę i pokrojone w kostkę ziemniaki) i ogrom przypraw. Nie zapomnij ziela angielskiego i ewentualnie natki pietruszki. Wyjątkowego smaku nadadzą też liście laurowe.

Co jeszcze dodać do krupniku, żeby osiągnąć niesamowity smak jak u babci? Tego dowiesz się z kolejnego akapitu.

Co dodać do krupniku, żeby był smaczny?

Zastanawiasz się, co dodać do krupniku, żeby jego smak i aromat zniewalały? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybór składników jest tu kluczowy. Zacznijmy od samego bulionu, bo bez niego zupa nie będzie zupą.

Najsmaczniejszy wywar do krupniku uzyskuje się na podwędzanych żeberkach wieprzowych lub schabie. We wczesnej, staropolskiej kuchni zupę gotowano także na gęsinie. Chcesz podkręcić trochę jej smak? Dodaj do zupy drobiowe podroby, np. serduszka lub żołądki. Jeśli zależy ci na bardziej zawiesistej zupie, poza żeberkami dodaj do niej chrząstki z kurzych łapek.

Na dobry wywar składają się również warzywa. Aby osiągnąć złocisty kolor bulionu, koniecznie podpiecz warzywa w piekarniku, aż staną się delikatnie zwęglone. Chcesz nadać bulionowi wyrazistszego smaku? Możesz pokusić się o dodanie garści suszonych grzybów.

Jarzyny z wywaru najlepiej jest zostawić w zupie, dlatego przed gotowaniem warto pokroić je na drobną kostkę lub plasterki. Jeśli już jesteśmy przy warzywach, nie możemy pominąć ziemniaków. Ziemniaki nadają zupie odpowiedniej gęstości, dlatego dobrze jest wybierać konkretne odmiany np. typ A lub AB.

Nie jesteś pewien, jakie przyprawy do krupnika dodawała babcia? Z radością zdradzimy Ci, czym doprawić krupnik, by smakował tak jak w dzieciństwie – zielem angielskim, liściem laurowym i lubczykiem. Nie zapomnij również o sporej ilości soli oraz pieprzu, a także o posypaniu zupy natką pietruszki. Można też pokusić się o dodanie łyżki świeżo siekanego koperku zamiast pietruszki.

Jaka kasza na krupnik będzie najlepsza? W przeszłości do zupy używano głównie kaszy jęczmiennej perłowej (ewentualnie pęczak) lub gryczanej niepalonej, ale babciom pewnie zdarzało się gotować krupnik z kaszą manną albo kaszą gryczaną paloną. Każdy rodzaj kaszy wzbogaci zupę krupnik swoim smakiem i aromatem, dlatego decyzję o jej wyborze zostawiamy Tobie.

Krupnik – przepis

Zdradziliśmy Ci już kilka sekretów, które sprawią, że Twój krupnik będzie jeszcze lepszy. Poznaj recepturę na nasz krupnik na żeberkach – przepis, który zachwyci cię swoim smakiem.

Składniki:

  • 0,5 kg żeberek wieprzowych wędzonych,

  • 80 g boczku,

  • 100 g mięsa z udka kurczaka,

  • 1 włoszczyzna (marchew, kawałek pora, kawałek selera, pietruszka),

  • 1 duża cebula (jeśli nie przepadasz za jej smakiem, to wystarczy Ci mała cebula),

  • 3 ziemniaki typu AB,

  • 3 l wody (jeśli chcesz zrobić bardziej treściwy wariant, wykorzystaj 2 litry wody),

  • 3 liście laurowe,

  • kilka ziarenek ziela angielskiego,

  • świeżo mielony pieprz,

  • sól,

  • świeży lubczyk,

  • grzyby suszone (wystarczy dosłownie 10 g),

  • natka pietruszki,

  • sól,

  • 180 g kaszy wiejskiej lub perłowej.

Akcesoria:

Przygotowanie:

Na suchej patelni podsmaż boczek wraz z mięsem z kurczaka i odstaw na bok. Żeberka umyj i pokrój na kawałki. Włóż je do garnka i zalej zimną wodą, a następnie gotuj pod przykryciem przez 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu dodaj boczek i kurczaka i dalej gotuj.

Warzywa umyj, obierz, a potem pokrój w drobną kostkę. Cebulę opali nad ogniem, aż skórka się lekko zwęgli. Warzywa możesz upiec w piecu, ale my polecamy podsmażyć je na patelni w tłuszczu z wytopionego boczku. Gotowe jarzyny wrzuć do garnka, a następnie dodaj przyprawy i lubczyk.

Całość gotuj przez kolejne 20 minut, aż bulion przybierze złocisty kolor. Pokrój ziemniaki w kostkę, a następnie dodaj je do zupy wraz z kaszą. Zmniejsz moc palnika na minimalną i pozwól zupie się gotować przez kolejne 20-30 minut. Gdy ziemniaki i inne pokrojone warzywa zmiękną, pyszny krupnik jest gotowy. Przelej zupę do głębokich talerzy lub misek i sowicie posyp natką pietruszki.

Składniki na dobry krupnik – dostosuj zupę do swoich preferencji

Składniki na dobry krupnik tradycyjny są umowne – do tej zupy można dodać dosłownie każdy rodzaj tłustego i bardziej dietetycznego mięsa, a także wiele rodzajów warzyw. Niektórzy dodają do krupnika również śmietanę, a kaszę jęczmienną zamieniają na gryczaną. Podany przez nas przepis możesz dowolnie zmodyfikować a zupa i tak będzie pyszna w smaku. Ja uwielbiam krupnik, a Ty?

czytaj także:

Zupa z serków topionych – przepis na serową zupę krem

Zupa grzybowa z mrożonych grzybów – jak ją przygotować?

Jak doprawić zupę? 15 trików

4 rozgrzewające zupy na zimowe dni

Jak zrobić zupę z dyni? Przepis i praktyczne wskazówki