Zupa grzybowa z mrożonych grzybów – jak ją przygotować?

Porady 4.12.2023


Zupa z mrożonych grzybów leśnych – pierwsze kroki

Mamy nadzieję, że znasz już nasz wcześniejszy wpis o tym jak oczyścić grzyby i w czym je przechowywać. Dzięki temu przygotowanie zupy z mrożonych podgrzybków, prawdziwków, borowików, czy też kurek ma o wiele większe szanse na powodzenie. Przepisy na potrawy z grzybów leśnych zajmują ważne miejsce w naszych domowych segregatorach z przepisami i plikach na kuchennym tablecie. Po pierwsze, najlepiej sprawdzi się przepis na zupę z mrożonych i suszonych grzybów. Dzięki temu osiągniesz głębszy aromat posiłku i wykorzystasz pełen potencjał najbardziej wyrazistych gatunków. Po drugie, warto poznać kilka trików na to, jak doprawić zupę. Trzecim krokiem, który gwarantuje ci sukces, jest dobór odpowiedniej pojemności naczynia do gotowania. Może to czas na zmianę w twojej kuchni lub nowy zakup – sprawdź, których garnków pojedynczych brakuje w twojej kolekcji. Do zrobienia zupy grzybowej z mrożonych grzybów z makaronem lub ziemniakami przyda się taki o pojemności co najmniej 4 litrów.


Jak zrobić zupę grzybową z mrożonych grzybów?

Uwielbiamy dania z grzybów. To jedna z sezonowych przyjemności dla podniebienia, która w naszym rankingu stoi zaraz obok przetworów letnich i dyniowych receptur na zimę. Zupę grzybową z mrożonych grzybów możesz zrobić… na rosole. Jak? Z naszą pomocą. Chętnie łączymy pożywne posiłki ze wskazówkami jak nie marnować jedzenia, więc wcale nie musisz wylewać domowego bulionu warzywno-drobiowego. Daj mu nowe życie i obudź wspomnienia poranków spędzonych w lesie. Czujesz ten przyjemny aromat? Talerze porcelanowe i ceramiczne pozwolą ci nadać mu odpowiednią oprawę.
 



SKŁADNIKI – ZUPA GRZYBOWA Z MROŻONYCH GRZYBÓW LEŚNYCH NA ROSOLE:

- mrożone grzyby (ok. 600 g borowików, kurek, podgrzybków, prawdziwków itp.)
- bulion (minimum 1 litr)
- duża cebula (1 sztuka)
- ziemniaki (400 g)
- marchew (250 g)
- czosnek (3-4 ząbków)
- masło (3 łyżki)
- śmietana 30% (3-4 łyżek)
- mąka pszenna (1 łyżka)
- majeranek, suszony koperek, sól i pieprz (po 1 płaskiej łyżeczce)
 



Sposób na zupę grzybową z mrożonki – przepis

Warto dodać, że w tej wersji możesz użyć także zarówno świeże jak i suszone grzyby (ok. 100-120 g). Koniecznie zerknij tylko na naszego bloga, bo możesz się tam dowiedzieć jakie grzyby można suszyć. Temat ten rozwijamy również we wpisie „Jak suszyć grzyby – nie tylko w piekarniku”. A teraz do dzieła. Pora na grzybowy sukces, czyli esencjonalną zupę grzybową z mrożonych grzybów leśnych. Łyżki w dłoń!
 



JAK PRZYGOTOWAĆ ZUPĘ GRZYBOWĄ Z MROŻONYCH BOROWIKÓW, PRAWDZIWKÓW, KUREK ITP.?

1. Najpierw wyjmij grzyby z zamrażalnika, rozmroź je naturalnym sposobem, wylej powstałą wodę, a grzyby pokrój na kawałki.

2. Posiekaj drobno cebulę i podsmaż ją na 2 łyżkach masła. Ząbki czosnku pokrój w plasterki i także podsmaż z już lekko zeszkloną cebulą. W tym samym czasie wrzuć też grzyby – przyda się duża patelnia!

3. Po ok. 15-20 minutach smażenia na małym ogniu dodaj koperek, sól i pieprz. Połącz składniki z przyprawami i zdejmij z palnika.

4. W garnku rozgrzej bulion drobiowo-warzywny. W tym czasie obierz i pokrój w kostkę ziemniaki wraz z marchewką. Wrzuć do rosołowego bulionu i gotuj powoli przez kwadrans (oczywiście pod przykryciem).

5. Po 15 minutach przełóż do garnka zawartość patelni. Wsyp również przygotowany majeranek. Wymieszaj składniki i gotuj przez 5 minut.

6. Roztop na patelni po grzybach z cebulką łyżkę masła. Dodaj dwie łyżki gotującego się bulionu oraz mąkę pszenną. Mieszaj energicznie aż powstanie zasmażka.

7. Zasmażkę połącz ze śmietaną i od razu przelej do garnka z zupą grzybową z mrożonych grzybów leśnych. Zamieszaj i zostaw na 2 minuty na małym ogniu. Smacznego!