Jakie grzyby można suszyć?

Porady 22.08.2020

Czy maślaki można suszyć?

Suszenie grzybów przywiezionych z lasu odbywa się w wielu domach. Sposobów, jak zrobić to bardziej efektywnie i dokładnie – także, żeby suszone grzyby nie zepsuły się podczas przechowywania – jest kilka. Wiele jednak zależy od gatunku grzyba. Zdecydowanie najtrudniej jest uzyskać odpowiedni efekt z tzw. maślakami. Nie jest to niemożliwe, ale często okazuje się, że suszenie maślaków wymaga całkiem sporo pracy. Najłatwiej jest z młodymi okazami. Im bardziej dorodny maślak, tym ma większą wilgotność. Nic dziwnego, że wielu grzybiarzy woli przygotować z nich na świeżo sos lub inną potrawę. Warto też pamiętać, że ususzone maślaki tracą wiele ze swojego charakterystycznego zapachu. Jeśli więc suszyć grzyby to lepiej te, które się do tego bardziej nadają – zawsze przyda się natomiast duża miska to ich oczyszczania i płukania.

Suszenie grzybów – rydze, kanie i opieńki

Maślaki to nie jedyne gatunki grzybów, które pojawiają się często w koszykach polskich grzybiarzy. Ściółka krajowych lasów obfituje także w wiele innych okazów, które idealnie urozmaicą twoją domową listę przepisów sezonowych. Wśród nich są między innymi szlachetne rydze, przepyszne kanie i oczywiście opieńki. Pytanie jednak brzmi, czy można je suszyć? Sprawa nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Rydze kategorycznie nie powinny być przeznaczone do suszenia. Najlepiej zjeść je lub przetworzyć. Dlaczego? Grzyby te mają dużo białka, które w procesie suszenia ulega degradacji. Zachodzący wówczas proces przyczynia się natomiast do uwolnienia wielu toksyn. Zupełnie inaczej sprawa ma się z kaniami. Te nadają się bardzo dobrze do suszenia i tracą w tym procesie minimum smaku oraz aromatu. Jeśli zaś chodzi o tzw. opieńki, nie ma przeciwskazań, by je suszyć, ale trzeba się liczyć z tym, że utracą one wówczas wiele swoich naturalnych walorów. Suszone opieńki warto więc dodawać do mieszanek grzybowych – same z siebie nie wzbogacą zbytnio twoich dań.

Co jeszcze, czyli jakie grzyby można suszyć?

Wybierając grzyby do suszenia, warto wiedzieć, które nadają się do tego najlepiej. Tylko wówczas okazy zebrane w lesie lub kupione na straganie mają szansę pokazać swój pełen potencjał. O tym, jak prawidłowo suszyć grzyby pisaliśmy już na naszym blogu. Na pewno muszą być zdrowe, jędrne i dokładnie oczyszczone. Większe trzeba pokroić przez suszeniem. Małe okazy nadają się do tego w całości. Jeśli więc zastanawiasz się, które grzyby warto najbardziej suszyć (np. w piekarniku), to koniecznie wybierz:

  • Borowiki
  • Podgrzybki
  • Koźlarze

Czy rydze można suszyć?

Rydze to jedne z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych grzybów, jakie zbierzesz w polskich lasach. Można przyrządzać je na wiele sposobów. Równie pyszne będą więc duszone, pieczone oraz smażone rydze. Suszenie tych grzybów nie jest jednak dobrym pomysłem.

Jak już wspomnieliśmy, rydze zawierają duże ilości białka, z powodu którego w procesie suszenia stają się toksyczne. Czy można suszyć rydze, by przemienić je w tzw. mączkę grzybową (uzyskasz ją domowym sposobem, drobno mieląc lub zgniatając suszone grzyby)? Lepiej nie ryzykować. Choć mączka rydzowa jest bardzo aromatyczna, a dodana do potraw wyraźnie poprawia ich smak, zawiera te same toksyny, co ususzone w kawałkach rydze. Dodawanie jej nawet w niewielkich ilościach nie będzie więc korzystne dla Twojego zdrowia.

Jakie grzyby suszyć zamiast rydzów? Świetnie sprawdzi się wiele innych gatunków leśnych, a nawet hodowlanych! O wiele więc lepiej to właśnie nimi wypełnić po brzegi przygotowane szczelne pojemniki na żywność.

Czytaj także:

Czy można suszyć kanie?

Czy kanie można suszyć? Jeśli zastanawiasz się jakie grzyby do suszenia nadają się najlepiej, koniecznie weź pod uwagę kanie! To jedne z tych gatunków grzybów, które nie tracą swoich walorów smakowych w procesie suszenia. Dania, do których dodasz suszone kanie, od razu staną się smaczniejsze i bardziej aromatyczne!

Suszone kanie zamknięte w pojemniki na żywność szklane, przewiązane kolorową wstążką będą trafionym prezentem dla wielu przyjaciół i znajomych. Jeśli więc zamierzasz wykorzystać suszone grzyby w formie upominku, do pojemnika włóż malutkie kanie w całości albo pokrojone w plastry kapelusze.

W domu przyda Ci się również mączka grzybowa, czyli sproszkowane kanie. Będą idealnym dodatkiem do zup i sosów. Mączkę przechowuj tak, jak grzyby suszone w kawałkach: w szczelnych pojemnikach lub słoikach. Bardzo dobrze sprawdzają się np. pojemniki ceramiczne oraz pojemniki na żywność plastikowe.

Czy można suszyć pieczarki?

Jakie grzyby można suszyć poza kaniami? Do suszenia świetnie nadają się… pieczarki! Choć są łatwo dostępne, bo w sklepach znajdziesz je przez cały rok, warto pokusić się także o ich ususzenie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że suszone pieczarki stają się o wiele bardziej aromatyczne niż świeże! Idealnie zastąpią więc w potrawach wigilijnych grzyby leśne. Suszenie pieczarek będzie świetną alternatywą dla osób, które obawiają się jedzenia grzybów leśnych. Pieczarki spokojnie można dodać też do uszek i pierogów podawanych kobietom w ciąży albo małym dzieciom.

Przy okazji dobrze jest wiedzieć, że pieczarki schną szybko, a ich suszenie nie jest trudne. Jeśli więc nigdy przedtem nie suszyłeś grzybów, spróbuj zacząć właśnie od suszenia pieczarek.

Czytaj także:

Czy można suszyć podgrzybki?

Czy podgrzybki nadają się do suszenia? Oczywiście! Tak jak kanie, po wysuszeniu podgrzybki także zachowują wszelkie walory smakowe i aromatyczne. Co więcej, namoczone znów stają się sprężyste i jędrne – niemal jak świeże grzyby.

Suszenie podgrzybków, w miarę możliwości, przeprowadź więc przy wykorzystaniu całych grzybów. Jeśli jednak są zbyt duże i cały proces trwałby zbyt długo, pokrój grzyby. Przygotuj duże deski do krojenia oraz komplety noży. Te akcesoria ułatwią Ci zadanie – zwłaszcza gdy zebrałeś bardzo wiele podgrzybków! Na większych deskach łatwiej rozłożyć grzyby. Jeśli masz przy tym do wyboru kilka noży różnej wielkości, z pewnością od razu znajdziesz najbardziej odpowiedni do rozmiarów krojonych grzybów.

Czy można suszyć mrożone grzyby?

Świeże grzyby do suszenia nadają się zazwyczaj znakomicie. A grzyby mrożone? Raczej nie suszy się mrożonych grzybów. Przede wszystkim przed zamrożeniem większość gatunków grzybów jest obgotowywana lub smażona. Nie są to więc świeże grzyby – i nieco inaczej się zachowują.

Po drugie, rozmrożone grzyby powinieneś poddać obróbce cieplnej. Usmaż je, ugotuj, uduś albo upiecz. Suszenie, zwłaszcza domowymi sposobami, nie jest tym samym, co obróbka w wysokiej temperaturze. Na suszonych po rozmrożeniu grzybach mogłyby więc namnażać się bakterie. 

Lepiej od razu po zbiorach zdecydować, czy grzyby suszyć, czy mrozić i wybrać tylko jeden z tych sposobów.

Czytaj także:

Suszone grzyby to pyszny dodatek do wielu dań – zwłaszcza jeśli wiesz, na które gatunki postawić. Z naszym przewodnikiem na pewno będzie Ci o wiele łatwiej! Po tegorocznych zbiorach przeznacz więc część okazów do suszenia, a potem ciesz się aromatycznymi zupami i sosami!