Prawdziwki – jak wyglądają, gdzie i kiedy rosną?

Porady 29.08.2023

Prawdziwki – podstawowe informacje

Jesień to w naszym kraju czas grzybobrania. Wiedzą o tym nawet maluchy, które w przedszkolach śpiewają piosenki o tych darach natury: „kurki, rydze i maślaki, borowiki i kozaki nazbieramy dziś”. Wśród wszystkich wymienionych grzybów, to właśnie borowiki szlachetne, potocznie określane jako prawdziwki, to prawdziwi królowie lasu.

Grzyby prawdziwki to źródło wielu składników odżywczych, które można znaleźć zarówno w kapeluszu, jak i w nóżce. Witamina A, C, E, PP, E, witaminy z grupy B, fosfor, magnez, selen, żelazo to zaledwie część wartościowych substancji w tym grzybie.

Czytaj także: Co zrobić z prawdziwków?

Okazuje się, że to również skarbnica łatwo przyswajalnych białek składających się z egzogennych aminokwasów. Z tego powodu borowiki szlachetne mogą stanowić część diety wegetariańskiej. Sprawdzą się również w diecie mięsnej. Mogą być wykorzystane do sosu czy farszu, a także zaserwowane z makaronem albo w zupie. Wystarczy oczyścić je z pomocą obieraczki i usmażyć na patelni.

Czytaj także:

Jak wyglądają borowiki?

Zastanawiasz się, jak wyglądają borowiki szlachetne? Pierwszym wyróżnikiem prawdziwka jest jego ciemnobrązowy kapelusz. Jego kształt z czasem staje się bardziej wypukły. Rurki młodych grzybów mają biały kolor, a starszych okazów – oliwkowozielony.

Jeżeli nie wiesz, czy zebrałeś prawdziwki, możesz porównać zdjęcia ze specjalistycznych atlasów grzybów.

Czytaj także:

Gdzie rosną prawdziwki?

Zacznijmy od tego, kiedy rosną prawdziwki. Sezon na borowiki szlachetne trwa od lipca do listopada. W tym czasie warto szukać ich w lasach. Wówczas wystarczy zabrać ze sobą nóż, który umożliwi ich bezpieczne wycięcie wiaderko, do którego zbierzesz okazy.

Zbierając grzyby, trzeba uważać, by nie zniszczyć grzybni, bo wtedy nigdy już w tym samym miejscu grzyby nie odrosną.

Czytaj także:

W jakich lasach rosną prawdziwki?

Nie wiesz, w jakich lasach rosną prawdziwki? Okazuje się, że spotkasz je zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych czy mieszanych. Najwięcej borowików szlachetnych można znaleźć w okolicach sosen, świerków, dębów oraz buków.

Czytaj także: Jak mrozić grzyby?

To właśnie z tymi gatunkami borowiki szlachetne wchodzą w mikoryzę. Współpraca polega tu na obustronnych korzyściach. Grzyb umożliwia drzewu pobieranie substancji odżywczych z gleby. Natomiast prawdziwek otrzymuje cukry, których sam nie potrafiłby wytworzyć.

Czytaj także: Jak zamrozić podgrzybki?

Prawdziwki – jak rozpoznać?

Okazuje się, że prawdziwki łatwo pomylić z innymi grzybami, m.in. z goryczakiem żółciowym, szatanem, czyli borowikiem szatańskim czy też z borowikiem sosnowym.

Jeżeli nie wiesz, czy znalazłeś prawdziwki, pierwszym krokiem do tego, jak rozpoznać grzyby jest sprawdzenie rurek pod kapeluszem. Te, u prawdziwka wyróżniają się białawym albo żółtym kolorem. Z kolei u szatana mają różowy kolor.

Czytaj także:

Zwróć również uwagę na siateczkę. U borowika szlachetnego będzie ona biała i delikatna. Natomiast goryczak żółciowy charakteryzuje się ciemną siateczką o dużych oczkach.

Jeżeli nie jesteś pewien, jakie grzyby znalazłeś, udaj się z nimi do stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie możesz skorzystać z pomocy grzyboznawcy lub klasyfikatora grzybów. Pamiętaj, by nie spożywać grzybów, co do których nie masz pewności, czy są jadalne i bezpieczne.

Czytaj także: Rodzaje prawdziwków – 7 najpopularniejszych odmian borowika