Jak zamrozić podgrzybki?

Porady 2.10.2021

Czy można zamrozić podgrzybki?

Podgrzybki to grzyby, które jak najbardziej można zamrozić. Czy jednak przed mrożeniem trzeba poddać je obróbce termicznej? Czy można mrozić surowe podgrzybki? Tak, możemy je mrozić na różne sposoby - zarówno na surowo, jak i po poddaniu obróbce cieplnej.  

Warto przeczytać: Jak przechowywać masło?

Jedną z metod obróbki termicznej jest blanszowanie grzybów. Proces ten omówimy w dalszej części artykułu. Wiemy już, czy można zamrozić podgrzybki. Teraz sprawdźmy, jak to zrobić.

Czytaj także:

Jak mrozić podgrzybki?

Wyjaśnijmy teraz, jak zamrozić podgrzybki. Podgrzybki trzeba umieścić w uprzednio przygotowanym wrzątku na około 3 minuty, a następnie wyłowić i odcedzić za pomocą, np. cedzaka z kompletu przyborów kuchennych. Teraz musimy zadbać o to, by grzyby wyschły. Nie wolno zamrażać mokrych grzybów.

Sprawdź też:

Jeżeli decydujemy się na zamrożenie grzybów na surowo, po wcześniejszym posiekaniu ich na kawałki, rozkładamy je na tacy wyłożonej folią aluminiową, wkładamy na kilka godzin do zamrażarki, a następnie wyjmujemy i dzielimy na paczki.

Umieszczamy je w pojemniku do przechowywania żywności, a następnie dokładnie go oznaczamy. Wpisujemy datę zapakowania oraz gatunek grzyba.

Polecamy:

Dbajmy o odpowiednie przechowywanie żywności w zamrażarce. Aby grzyby zachowały świeżość, nie powinny mieć dostępu do powietrza, dlatego najlepiej umieścić je w specjalnych woreczkach do mrożenia. Warto uprzednio odpowiednio poporcjować grzyby, by w jednym woreczku znajdowało się 30-50 dag.

Sprawdź również:

Mrożenie podgrzybków – co jeszcze musisz wiedzieć?

Przygotowując podgrzybki do mrożenia, warto od razu pokroić je na takie kawałki, które będziemy mogli natychmiast po wyjęciu z zamrażarki wykorzystać do przygotowania ulubionych potraw. Z tego powodu warto oczyścić je i obrać ich nóżki z wykorzystaniem obieraczki do warzyw. Następnie możemy pokroić je na plastry nożem pojedynczym na desce kuchennej lub przyspieszyć tę pracę, używając do tego krajalnicy do warzyw.

Polecamy: Jak oczyścić grzyby i w czym je przechowywać?

Mrożenie podgrzybków zawsze powinniśmy zacząć od selekcji grzybów. Odrzucamy okazy, które są miękkie czy robaczywe. Do zamrożenia wybieramy grzyby zdrowe, pozbawione uszkodzeń. Zamrozić grzyby powinniśmy tego samego dnia. W czasie ich przygotowywania warto je przykryć osłonką do żywności.

Dowiedz się więcej:

Podgrzybki mrożone po wyjęciu z zamrażalnika możemy bezpośrednio wrzucić na patelnię lub do garnka.

Mrożenie grzybów podgrzybków może odbywać się w zwykłej zamrażarce, obowiązkowo w temperaturze minimum -18 st. Celsjusza. Czas przechowywania grzybów w zamrażalniku wynosi około 6-8 miesięcy. Po rozmrożeniu nie wolno ich na nowo zamrażać. Do tego, by rozmrozić grzyby, może przydać się taca do rozmrażania.

Podgrzybki są często spotykane w naszych lasach. Po grzybobraniu warto część zebranych okazów zamrozić, by dodać je do ulubionych potraw.

Polecamy: