Jak zamrozić rosół?

Porady 3.10.2021

Jak zamrozić rosół?

Sposoby na mrożenie rosołu są różne. Jednak najważniejszą kwestią jest jego porządne wystudzenie. Absolutnie nie możemy mrozić ciepłego rosołu. Jak mrozić rosół, aby cały proces zakończył się powodzeniem? Po ostudzeniu trzeba go przecedzić i rozlać do pojemników do przechowywania żywności. Należy ustawić je pionowo, żeby zminimalizować ryzyko wylania się płynu.

Czytaj więcej:

Czy rosół można zamrozić?

Na pytanie, czy można zamrozić rosół, odpowiedź brzmi - jak najbardziej. Mrożenie jest jedną z metod wydłużania terminu przydatności do spożycia wielu potraw. W większości proces ten nie wpływa na smak dania. Gdy wiemy już, czy można mrozić rosół, pewnie nasuną nam się kolejne pytania: czy można zamrozić rosół z mięsem albo czy można zamrozić rosół z makaronem. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Czy można zamrozić rosół z mięsem? Niestety nie. Może on wpłynąć negatywnie na smak rosołu. Co więcej, nawet po samym ugotowaniu zaleca się wyciągnięcie mięsa, ponieważ skróci ono termin przydatności do spożycia. Całkiem inną kwestią jest to, czy można zamrozić mięso z rosołu. W tym przypadku nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli gotujemy rosół na mięsie z kośćmi, warto jest oddzielić je od kości, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca w naszym zamrażalniku, ale też mięso szybciej się rozmrozi.

Na pewno przyda nam się taca do rozmrażania. Takie mięso możemy wykorzystać do zrobienia sosów, pulpetów, zapiekanek lub dodać do naszego rozmrożonego rosołu, dzięki czemu będzie jeszcze bardziej syty. Najlepsze do mrożenia mięsa okażą się woreczki do mrożenia, a w przypadku ich braku, pomocna będzie folia aluminiowa.

Sprawdź także:

Czy można zamrozić rosół z warzywami? Nie polecamy takiego rozwiązania. Czy można mrozić warzywa z rosołu?  Jeśli nie chcemy zmarnować warzyw z rosołu, możemy śmiało je zamrozić. Co prawda, nie będą nadawać się do ponownego ugotowania na nich zupy, ale mogą posłużyć nam jako podstawa do pysznego puree lub też po rozmrożeniu i pokrojeniu nożem pojedynczym będą dodatkiem do naszej zupy. Część osób, gotując rosół, rozdrabnia warzywa na krajalnicy do warzyw. Jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ w trakcie gotowania mogą się rozpaść.

Czytaj także: Jak zamrozić podgrzybki?

A czy można mrozić rosół z makaronem? W tym przypadku odpowiedź również jest przecząca. Po pierwsze ugotowanie świeżego makaronu zajmie nam mniej czasu niż jego rozmrażanie. Po drugie - istnieje ryzyko, że podczas rozmrażania nasz makaron zmieni się w nieapetyczną paćkę. Po trzecie - świeży makaron jest dużo smaczniejszy niż mrożony. Zatem lepiej się zastanowić, czy go zamrażać.

Czy można zamrozić rosół w słoiku? Można, ale podczas mrożenia płyn zwiększy swoja objętość, wobec czego nie należy napełniać słoika po same brzegi.

Warto wiedzieć:

Ile czasu można mrozić rosół?

Rosół jest jedną z potraw, którą możemy dość długo przechowywać w zamrażarce. Zatem jak długo można mrozić rosół? Nawet do sześciu miesięcy. Pamiętajmy, że raz rozmrożony nie może zostać zamrożony ponownie. Odpowiednie przechowywanie żywności jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.

Sprawdź jeszcze:

W czym mrozić rosół?

Rosół najlepiej jest mrozić w odpowiednich pojemnikach. Raczej nie powinniśmy mrozić rosołu w garnku, a to ze względu na oszczędność miejsca, ale również z uwagi na fakt, że garnek będzie zamarzać razem z rosołem, przez co podczas rozmrażania będziemy mieć problem z obciekającą wodą.

Polecamy:

W czym mrozić rosół, jeśli nie mamy szczelnych pojemników? Awaryjnie do mrożenia nadadzą się również słoiki. Jednak nie należy ich kompletnie wypełniać. Rozprężająca się ciecz może spowodować pęknięcie szkła, przez co nasz rosół nie będzie przydatny już do spożycia, poza tym czekać nas będzie dodatkowe sprzątanie.

Dowiedz się więcej:

Mrożenie rosołu – co jeszcze musisz wiedzieć?

Mrożenie rosołu jest łatwą czynnością. Planując rosół na obiad, warto przyrządzić większą ilość, aby zamrozić go na później. W ten sposób zawsze możemy mieć w zamrażarce pyszne i pełnowartościowe danie.

Sprawdź także:

Zamrażanie rosołu trwa od kilku do kilkunastu godzin. W tym czasie nie powinniśmy zaglądać do zamrażarki, by mógł jak najszybciej się zamrozić, co zminimalizuje ryzyko zepsucia. Przed samym gotowaniem rosołu warto przygotować sobie komplet przyborów kuchennych takich, jak obieraczka do warzyw, łyżka cedzakowa, deska kuchenna. Podczas studzenia rosołu przyda nam się szczególnie osłonka do żywności, dzięki której nie dostaną się do niego żadne owady.

Czytaj więcej: