Jak mrozić szpinak?

Porady 7.10.2021

Jak mrozić szpinak?

Jak mrozić szpinak? Należy najpierw zadbać o to, by warzywo dokładnie umyć. Pamiętajmy, by każdy listek został dobrze oczyszczony. Podzielmy szpinak na małe porcje. Przechowywanie żywności w mniejszych pojemniczkach to wygodniejsza i bardziej ekologiczna opcja, ponieważ podczas gotowania możemy od razu zużyć całą zawartość konkretnego woreczka czy foremki. Nie zostawiamy nic na później, więc nie marnujemy jedzenia.

Warto przeczytać:

Jak zamrozić szpinak na zimę, by móc go potem wykorzystać do różnych dań? Nie zapomnijmy o tym, że szpinak możemy przygotować do zamrożenia w różnorodnych formach: od wersji purée po całe liście. Zastanówmy się więc, w jakiej postaci zamrozimy to warzywo.

Jak mrozić szpinak z ogródka? Przede wszystkim powinniśmy dokonać selekcji już na etapie zbierania go z grządki. Wybierajmy tylko młode, niewielkie liście. Powinny być też pozbawione plam. W trakcie przygotowywania szpinaku do zamrożenia należy pozbyć się łodyg. Niektórzy zastanawiają się, jak się mrozi szpinak, by zachował swój kolor czy jędrność. Otóż warunkiem sukcesu jest blanszowanie.

Poniżej przedstawiamy metody na to, jak zamrozić szpinak.

Czytaj także:

Jak mrozić szpinak świeży?

Wielu miłośników warzyw sezonowych zastanawia się, jak mrozić szpinak świeży. Przede wszystkim należy pamiętać, by dokładnie go umyć, a do mrożenia wybierać mniejsze listki. Grubych łodyg pozbędziemy się za pomocą noża pojedynczego. Zanim zajmiemy się obróbką warzywa, przyda się nam osłonka do żywności albo folia aluminiowa do przykrycia, by zabezpieczyć szpinak np. przed owadami.

Chcąc zachować walory smakowe, kolor, a także właściwości odżywcze świeżego szpinaku, warto pamiętać o blanszowaniu. Blanszowanie należy przeprowadzić wówczas, gdy planujemy przechowywać szpinak przez więcej niż 14 dni. Kolejne kroki, jak zamrozić szpinak są proste. Warzywo blendujemy, siekamy lub zamrażamy całe liście.

Polecamy również:

Jak mrozić szpinak nowozelandzki?

Szpinak nowozelandzki od tego tradycyjnego różni się wyglądem oraz sposobem uprawy. Warzywo to ma liście w kształcie poszarpanej strzałki. Jak mrozić szpinak nowozelandzki? Odpowiedź jest banalna. Jeśli mamy do dyspozycji szpinak nowozelandzki, stosujemy te same wskazówki, jak byśmy mieli mrozić szpinak tradycyjny. Roślina może zostać zamrożona w całości, w wersji posiekanej lub purée.

Szpinak nowozelandzki wykorzystuje się do tych samych potraw, co zwykły szpinak. Dlatego często jest po prostu zamiennikiem tradycyjnej odmiany.

Czytaj też:

Jak mrozić szpinak w liściach, a jak rozdrobniony?

Uwielbiacie naleśniki albo pierogi ze szpinakiem? Koniecznie zamroźcie je w wersji zblendowanej lub rozdrobnionej. Jak mrozić szpinak rozdrobniony? Najpierw dokładnie oczyszczamy liście, następnie można zblendować je na jednolitą masę lub pokroić na krajalnicy do warzyw, albo posiekać na desce kuchennej i umieścić w pojemnikach do przechowywania żywności. Możemy też wykorzystać do tego foremki, a po zamrożeniu przełożyć kawałki szpinaku do woreczków do mrożenia.

Miłośnikom makaronów i omletów z dodatkiem szpinaku, polecamy zamrożenie tego warzywa w całości. Jak mrozić szpinak w liściach? Po umyciu i pozbyciu się ogonków, warzywo należy zblanszować – sposób blanszowania przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Szpinak jest na tyle łatwy w oczyszczeniu, że nie musimy używać do tego obieraczki do warzyw.

Czytaj również:

Jak przygotować szpinak do mrożenia?

Zasady dotyczącego tego, jak przygotować szpinak do mrożenia, przedstawiliśmy powyżej. Aby odpowiednio przeprowadzić tę czynność, nie można zapomnieć o blanszowaniu szpinaku do mrożenia, które polega na umieszczeniu go na 3 minuty w garnku we wrzątku, a następnie wyłowieniu szpinaku za pomocą narzędzi z kompletu przyborów kuchennych i przelaniu go zimną wodą. Dzięki temu zachowamy składniki odżywcze w warzywie.

Przygotowanie szpinaku do mrożenia po blanszowaniu wiąże się również z koniecznością całkowitego wystudzenia warzywa. Trzeba pamiętać, by przed przełożeniem szpinaku do mrożenia do pojemniczków, był on całkowicie zimny. Mrożony szpinak można przechowywać w zamrażarce nawet rok. Gdy będziemy mieć ochotę na szpinak, wystarczy wrzucić go na patelnię lub na tacę do rozmrażania.

Szpinak może przydać się jako dodatek do pierogów, naleśników, makaronów, omletów i wielu smacznych potraw.

Polecamy: