Jak mrozić kurki?

Porady 5.10.2021

Czy kurki można mrozić?

Po grzybobraniu w wielu domach trwa dyskusja na temat tego, czy kurki można mrozić? Oczywiście, możemy to robić, choć po rozmrożeniu mogą mieć one nieco gorzki smak. Jest i na to rozwiązanie. Zanim je zamrozimy, warto grzyby blanszować. Wysoka temperatura sprawi, że po wyjęciu z zamrażalnika będą bardzo smaczne i pozbawione goryczki.

Wiemy już, czy można mrozić kurki, przyjrzyjmy się teraz jak to zrobić.

Czytaj także:

Jak mrozić kurki?

Oto sposób na to, jak mrozić kurki, by były smaczne. Najpierw należy dokładnie je oczyścić, np. z piasku oraz runa leśnego. Możemy użyć do tego noża pojedynczego. Kurki są na tyle delikatnymi grzybami, że nie musimy do ich czyszczenia używać obieraczki do warzyw.

Nie powinniśmy myć grzybów pod bieżącą wodą. Lepszym pomysłem jest umieszczenie kurek po oczyszczeniu w misce, zasypanie ich łyżką soli oraz zalanie ciepłą wodą. Kurki wypłyną na powierzchnię, pozostawiając zanieczyszczenia na dnie. Po kilku minutach wyławiamy grzyby łyżką durszlakową lub innym narzędziem z kompletu przyborów kuchennych.

Polecamy:

 

Jak mrozić grzyby kurki, by zachowały swój smak? Zanim przejdziemy do zamrażania kurek, musimy poddać je blanszowaniu. Szczegółowe zasady obróbki cieplnej omawiamy w dalszej części artykułu. Następnym krokiem będzie odczekanie, aż przestygną oraz wyschną. Możemy pozostawić je na desce kuchennej wyłożonej papierowymi ręcznikami lub folią aluminiową.

Kurki dzielimy ze względu na ich rozmiar i w taki sposób porcjujemy. Możemy też poszatkować je za pomocą krajalnicy do warzyw lub zamrozić w całości. Grzyby, których jeszcze nie zapakowaliśmy, warto przykryć osłonką do żywności, aby nie przyciągać owadów.

Warto wiedzieć:

Następnie przygotowujemy woreczki do mrożenia, w których umieszczamy grzyby. Przechowywanie żywności powinno przebiegać wedle ściśle określonych reguł. W jednym pojemniku umieszczamy grzyby zebrane tego samego dnia. Dokładnie oznaczamy datę zamrożenia, by nie przechowywać kurek w zamrażarce zbyt długo. Okres przydatności do spożycia to maksymalnie 6-8 miesięcy. Zastanawiasz się, jak zamrozić kurki? Pakuj je tak, by za jednym razem wykorzystać całe opakowanie.

Sprawdź także:

Blanszowanie kurek do mrożenia

Blanszowanie kurek do mrożenia trwa zaledwie kilka minut. Najpierw napełniamy garnek wodą, dodajemy odrobinę soli lub cukru i zagotowujemy wodę. Następnie przygotowujemy sitko, do którego wrzucamy grzyby. Trzymamy je w gorącej wodzie przez około 3 minuty. W procesie blanszowania grzybów chodzi o ich sparzenie, ale nie ugotowanie.

Kurki mrożone blanszowane powinny zostać przelane zimną wodą. Mrożenie kurek po blanszowaniu może nastąpić dopiero wówczas, gdy grzyby wyschną.

Czytaj także:

Mrożenie kurek - co jeszcze musisz wiedzieć?

Mrożenie kurek nie jest bardzo wymagającym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, by poddać je obróbce cieplnej. Oprócz blanszowania można gotować je na parze, dusić na maśle lub przysmażyć na patelni. Kurki przeznaczone na mrożenie powinny być zebrane tego samego dnia. Woda, w której je blanszujemy jest solona lub słodzona, by zabezpieczyć ścianki grzyba przed rozpadem i zagwarantować ich jędrność.

Kurki do mrożenia nie mogą być mokre, ponieważ posklejają się w procesie zamrażania. Dlatego w pojemniku do przechowywania żywności powinny znaleźć się jedynie dokładnie wysuszone okazy.

Dowiedz się więcej:

Jak już zostało wskazane na początku, mrożenie kurek surowych spowoduje, że będą gorzkawe. Co więcej, zbyt długie przechowywanie w zamrażalniku nawet gotowanych grzybów może skutkować ich nieprzyjemnym smakiem. Grzybów, które przed zamrożeniem zostały poddane obróbce cieplnej, nie musimy rozmrażać. Wystarczy wsypać je na patelnię i usmażyć. Jeżeli jednak chcemy rozmrozić kurki, możemy użyć do tego tacy do rozmrażania.

Warto przeczytać: