Jak zamrozić fasolkę szparagową?

Porady 1.07.2024

Czy można zamrozić fasolkę szparagową?

Czy można zamrozić fasolkę szparagową? Oczywiście, że tak. Większość warzyw i owoców można z powodzeniem mrozić. A zamrażanie fasolki szparagowej nie jest skomplikowane. Pamiętaj, że potrzebujesz do tego kilku akcesoriów. Przydadzą się na przykład woreczki do mrożenia. Innym sposobem jest mrożenie warzyw, owoców czy też mięsa w pojemniczkach, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie żywności. Pojemnik do przechowywania żywności czasem może zajmować zbyt dużo miejsca w zamrażalniku. Woreczki do mrożenia wydają się zatem lepszym rozwiązaniem. 

Czytaj także:

Jak przygotować fasolkę szparagową do zamrożenia?

Nie wiesz, jak przygotować fasolkę szparagową do zamrożenia? Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy kilka czynności. Przede wszystkim zacznij od przebrania fasolki. Pomoże ci w tym deska kuchenna – wysyp fasolkę na deskę i wybieraj te egzemplarze, które są ładne, wyglądają na soczyste i zdrowe. Po przebraniu umyj warzywa. Dobrze je osusz i pozbądź się końcówek oraz łyków. W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się nóż – wystarczy odcinać końcówki i delikatnie szarpnąć, by pozbyć się łyków. Czasem może okazać się pomocna obieraczka do warzyw. Młode fasolki nie mają na szczęście tych zdrewniałych części, wtedy wystarczy pozbyć się tylko końcówek. Jeśli chcesz, możesz także pociąć fasolkę na mniejsze części. Przyda się do tego krajalnica do warzyw bądź też zwykły nóż. Taki komplet przyborów kuchennych jest niezastąpiony podczas mrożenia jakichkolwiek produktów spożywczych. 

Czytaj także:

Jak zamrozić fasolkę szparagową?

Jak mrozić fasolkę szparagową? Przepis na mrożenie fasolki szparagowej jest banalnie prosty, jednak wymaga kilku czynności. Umyta i oczyszczona fasolka musi teraz przejść przez tak zwane blanszowanie. To nic innego, jak obróbka termiczna. Do blanszowania przyda ci się garnek, w którym zagotujesz osoloną wodę. Niektórzy decydują się na chwilowe blanszowanie fasolki szparagowej w garnku do gotowania na parze. Również jest to dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie masz go w domu, nic nie szkodzi. Możesz z łatwością przygotować fasolkę do mrożenia, korzystając ze zwykłego garnka.

Jak mrozić fasolkę szparagową, by była chrupiąca i zachowała swój kolor? Na to pytanie odpowiedzią jest blanszowanie. To proces, który pozwala zachować smak warzyw bądź owoców. Dzięki temu zamrożone fasolki po odmrożeniu nadal będą tak pyszne, jak przed zamrożeniem. Poza tym obróbka termiczna przed mrożeniem przyspiesza obróbkę po rozmrożeniu. Właśnie dlatego fasolka z zamrażalnika szybciej jest gotowa w zupach lub w innych daniach. Właściwie wystarczy ją tylko rozmrozić. Blanszowanie czasem polega jedynie na zlaniu warzyw wrzątkiem, a następnie gwałtownym ich ochłodzeniu. Jednak w przypadku fasolki zaleca się gotowanie jej przez około trzy minuty. Dopiero po tym czasie możesz przelać ją do durszlaka i potraktować bardzo zimną wodą.

Czytaj także:

Jak zamrozić fasolkę szparagową na zimę? 

Jak zamrozić fasolkę szparagową na zimę? Jeśli wszystkie powyższe czynności zostały przez ciebie wykonane, teraz możesz przejść do mrożenia. Fasolka po blanszowaniu jest wilgotna, dlatego musisz dokładnie ją osuszyć. Jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej zlepi się ona w lodowe bryły. Poza tym może stracić swoją jędrność. Niektórzy radzą, by osuszoną fasolkę szparagową poddać wstępnemu mrożeniu. Przyda się do tego taca do mrożenia, na której możesz rozsypać warzywa. Fasolkę mrozi się przez godzinę – po tym czasie jest już poddana wstępnej obróbce. Możesz zacząć przesypywać ją do worków do mrożenia. Mówiliśmy, że mrożenie fasolki szparagowej na zimę jest proste.

Czytaj także:

Jak zamrozić fasolkę szparagową bez blanszowania?

Jak zamrozić fasolkę szparagową bez blanszowania? Lepiej tego nie robić. Może wydawać ci się, że na takie rzeczy, jak obróbka termiczna fasolki szkoda czasu. Jednak to nieprawda. Fasolka jest dzięki temu jędrna, chrupiąca i zachowuje piękny kolor. Masz więc pewność, że po rozmrożeniu będzie smaczna. Jeśli zastanawiasz się, jak zamrozić fasolkę szparagową na zimę bez blanszowania, zawsze możesz spróbować tej metody bez poddawania warzyw obróbce termicznej. Wystarczy je umyć i obrać, a następnie włożyć do woreczków. Nie zalecamy jednak tej metody.

Mrożenie fasolki szparagowej – na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Mrożenie fasolki szparagowej jest prostą czynnością, która nie powinna zająć ci więcej, niż kilkanaście minut. Pamiętaj tylko, że mrożenie fasolki szparagowej na surowo nie jest zalecane. Warzywa nie są wtedy tak ładne i chrupiące, choć oczywiście nadal są zdatne do jedzenia. Mrożenie fasolki powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Optymalna temperatura w zamrażalniku wynosi -18 stopni. Dzięki temu zamrożone warzywa można przechowywać nawet do dwunastu miesięcy. W takich warunkach mrożenie fasolki przebiega szybko i bezproblemowo.

Dzięki mrożeniu fasolki szparagowej możesz cieszyć się jej smakiem już po sezonie.