Jak zamrozić rydze?

Porady 4.10.2021

Czy można mrozić rydze?

Miłośnicy grzybów często zastanawiają się, czy można mrozić rydze. Odpowiedź jest jednoznaczna. Można to robić, ale zachowując pewne zasady. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że rydze, podobnie jak np. kurki, to grzyby blaszkowe. Tego typu grzybów nie powinniśmy zamrażać surowych, ponieważ mogą zgorzknieć. Dlatego zanim włożymy je do zamrażalnika, najpierw musimy je obgotować lub podsmażyć. Ta zasada dotyczy zwłaszcza dużych okazów.

Warto przeczytać:

 

Jeżeli więc ktoś zadaje sobie pytanie, czy można zamrozić świeże rydze albo czy można mrozić rydze surowe – musi wiedzieć, że takie grzyby można uprzednio poddać obróbce cieplnej. Dzięki temu pozbędziemy się goryczkowego smaku. Jeżeli jednak zależy nam na mrożeniu surowych grzybów, wybierajmy do tego tylko młode rydze i nie moczmy ich w wodzie.

Wiemy już, czy można zamrozić rydze, teraz przejdźmy do tego, jak to zrobić.

Czytaj także:

Jak zamrozić rydze?

Należy pamiętać, że zamrażanie jakichkolwiek grzybów to proces. Najpierw trzeba je dokładnie oczyścić za pomocą noża. Najlepiej zacząć od oskrobania nóżki, róbmy to delikatnie np. używając obieraczki do warzyw czy nożyka. Potem musimy oczyścić daszek z zabrudzeń i przekroić kapelusz. Podczas czyszczenia rydzów przeznaczonych do zamrożenia wystarczy, że kapelusz przetrzemy szmatką. Następnie większe sztuki możemy poprzecinać na mniejsze kawałki na desce kuchennej. Aby grzyby podzielić na równe części, możemy także do ich krojenia wykorzystać krajalnicę do warzyw.

Przy tej okazji zapraszamy do lektury artykułów:

 

Zanim rydze trafią do zamrażalnika, obgotujmy je dosłownie 2-3 minuty w garnku z wrzątkiem. Podczas gotowania zamieszajmy zawartość naczynia, wykorzystując do tego akcesoria z  kompletu przyborów kuchennych.

Jak zamrozić rydze? Po wyjęciu ich z wody trzeba je dokładnie osuszyć. Następnie rozkładamy je na spożywczej folii aluminiowej. Umieszczamy je w pojemniku przykrytym np. osłonką do żywności na 8-10 godzin w zamrażarce z ustawioną jak najniższą temperaturą. Następnie należy je wyjąć i popakować w pojemniczkach lub torebkach przeznaczonych do tego celu. Do zamrażania rydzów przydadzą się woreczki do mrożenia, które należy dokładnie opisać.

Jak mrozić grzyby rydze surowe? Przede wszystkim nie moczymy takich grzybów w wodzie. Przecieramy je wilgotną szmatką, wysuszamy i postępujemy z nimi dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy mrozimy rydze gotowane, a więc po kilku godzinach w zamrażarce umieszczamy w pojemnikach do mrożenia.

Czytaj także:

Mrożenie rydzy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Już wiemy, że mrożenie rydzy nierzadko wiąże się z koniecznością ich wcześniejszego ugotowania. Uprzednio obgotowane rydze mrożone można dodać do potrawy bez ich wcześniejszego rozmrażania, co nie jest możliwe w przypadku surowych mrożonych grzybów. Świeże grzyby należy przed wymieszaniem z jedzeniem dokładnie rozmrozić na tacy do rozmrażania i dobrze wypłukać.

Gdy pakujemy rydze, w jednym opakowaniu powinny znajdować się grzyby, które zebraliśmy tego samego dnia.

Sprawdź też:

Jeśli chodzi o mrożenie grzybów, rydze gotowane mogą przetrwać w zamrażarce nawet rok. Natomiast okres ważności grzybów surowych wynosi jedynie pół roku. Pamiętajmy o zachowaniu zasad przechowywania żywności i o tym, by dokładnie opisywać każdy pojemnik do przechowywania żywności. W ten sposób unikniemy ryzyka zatrucia się jedzeniem nieprzydatnym do spożycia. Rozmrożone grzyby należy zjeść do 2-3 godzin i nie zamrażać ponownie.

Czytaj także: