Jak mrozić prawdziwki?

Porady 6.10.2021

Jak mrozić prawdziwki?

Prawdziwki to prawdziwy hit jesieni. Można z nimi komponować pyszne dania mięsne, makaronowe, a także używać ich do robienia farszów. Jak mrozić prawdziwki, by ich wspaniały aromat został z nami na dłużej? Przede wszystkim należy je odpowiednio oczyścić i pokroić na mniejsze części. Przyda się z pewnością nóż pojedynczy czy obieraczka do warzyw, z pomocą których obierzemy nóżkę czy pozbędziemy się ewentualnych zanieczyszczeń. Do zamrożenia wybierajmy młode, twarde grzyby. Wybrane prawdziwki należy zamrozić maksymalnie kilka godzin po zbiorze.

Sprawdź:

Jak mrozić borowiki, by były bezpieczne w zamrażarce? Jak mrozić surowe prawdziwki? Oprócz dokładnego oczyszczenia, muszą być wymyte w zimnej wodzie. Małe zamraża się w całości. Duże prawdziwki możemy natomiast posiekać na drobne kawałki lub plastry o grubości około 2 cm, wykorzystując do tego krajalnicę do warzyw lub robiąc to ręcznie na desce kuchennej. Grzyby możemy wyłożyć na tacce pokrytej folią aluminiową. Powinny tworzyć jedną warstwę.

Następnie zamrażamy je w temperaturze -18 st. Celsjusza. Po upływie kilku godzin grzyby przekładamy do pojemników. Przede wszystkim przygotujmy odpowiedni pojemnik do przechowywania żywności. Mogą to być np. woreczki do mrożenia. Warto zwrócić uwagę na wielkość porcji w jednym woreczku. Powinna wynosić ona około 30-50 dag grzybów. Taka ilość wystarczy do przygotowania potrawy dla kilku osób.

 Czytaj także:

Czy można mrozić prawdziwki?

Mając doświadczenie w mrożeniu kurek albo rydzów, które najpierw trzeba poddać obróbce cieplnej, zastanawiamy się niekiedy, czy można mrozić grzyby prawdziwki w formie surowej. Okazuje się, że tak. Co więcej, poleca się ich mrożenie na surowo, ponieważ wtedy zachowują najwięcej smacznego aromatu.

Warto przeczytać:

Wiemy już, czy można mrozić surowe prawdziwki. Przyjrzyjmy się teraz, jak mrozić prawdziwki gotowane. Borowiki obgotowujemy w garnku na średnim ogniu przez maksymalnie pół godziny. Następnie za pomocą łyżki z kompletu przyborów kuchennych wyławiamy grzyby i osuszamy. Czy można zamrozić prawdziwki, które są jeszcze ciepłe? Nie, grzyby muszą być zimne. Wówczas dopiero nadają się do mrożenia.

Polecamy także:

Mrożenie prawdziwków. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Mrożenie prawdziwków jest bardzo prostą czynnością. Należy jednak pamiętać o zasadach przechowywania żywności. Otóż raz rozmrożonych grzybów nie powinno się ponownie zamrażać. Co więcej, mrożenie surowych prawdziwków wiąże się z koniecznością ich spożycia po maksymalnie pół roku od zamrożenia. Borowiki zamrożone po obróbce cieplnej należy zjeść maksymalnie po 2-3 miesiącach od zamrożenia. Takie grzyby można rozmrozić na tacy do rozmrażania lub od razu wrzucić na patelnię.

Sprawdź więcej:

Mrożenie surowych grzybów leśnych ma to do siebie, że takich grzybów się nie rozmraża, tylko od razu wrzuca na patelnię czy też do gotującej się wody. Czy można zamrozić surowe grzyby leśne? Tak, ale musimy pamiętać, by wybierać tylko twarde i w pełni zdrowe okazy. Jeżeli grzyb jest robaczywy czy miękki, lepiej go nie zamrażać. Zanim umieścimy grzyby w zamrażarce, chcąc je zabezpieczyć przed robakami, warto zastosować osłonkę do żywności.

Aromat i smak prawdziwków jest doceniany od pokoleń. Dobrze jest je zamrozić, by następnie dodawać te grzyby do naleśników, mięs, makaronów, zapiekanek, sosów i innych dań.

Czytaj także: