Jak zrobić makaron do rosołu? Przepis od Tadar

Porady 10.06.2021
 

Makaron do rosołu – najlepszy wybór

Ludzie dzielą się na tych, którzy wybierają domowy makaron do rosołu i tych, którzy potrafią zastąpić go kupnym zamiennikiem. My nie potrafimy! Zwłaszcza że ręczna maszynka do makaronu może wykonać za nas większość pracy. Jeśli zatem jesteście zwolennikami domowych makaronów, koniecznie sprawdźcie nasz przepis. W kuchni przydadzą się Wam także deski kuchenne, noże pojedyncze oraz wałki kuchenne, które pozwolą na przygotowanie makaronowego ciasta. Pomocne będą również pojemniki do przechowywania żywności, w których możecie schować gotową już pastę.
Jaki makaron do rosołu będzie najlepszy? My uwielbiamy cieniutkie nitki, jednak to, jaki makaron chcecie zajadać w domowym rosole, jest już Waszym wyborem. To samo dotyczy pytania, ile makaronu do rosołu powinno się wkładać. Nikt nie powie nam, że makaron z rosołem nie jest równie smaczny, co rosół z makaronem!
Diabetycy mogą z kolei zastanawiać się, jaki makaron do rosołu dla cukrzyka będzie najlepszy. Niestety każdy makaron w jakimś stopniu podwyższa poziom cukru we krwi. Najlepszą opcją dla diabetyków jest zatem samodzielne przygotowywanie makaronu z mąki innej niż pszenna, która jest najbardziej przetworzona. W tym przypadku istotne jest także, kiedy dodać makaron do rosołu. Powinien być on ugotowany al dente, dlatego należy wkładać go do miski na chwilę przed zalaniem gorącą zupą.
Jesteście gotowi, by poznać przepis na makaron do rosołu? Domowy sposób według Tadar będzie wymagał niewielkiej ilości składników. Upewnijcie się jednak, że macie przy sobie bulionówki oraz łyżki i łyżeczki, bo będziecie chcieli zajadać jak najszybciej!

Przepis na makaron do rosołu

Przepis na ciasto makaronowe jest naprawdę prosty. Zwłaszcza jeśli macie przy sobie akcesoria do makaronu – maszynkę, ale także garnek do gotowania makaronu. Aby przygotować domową pastę dla całej rodziny, będziecie potrzebować tylko kilku składników:
  • Mąki (2 szklanki)
  • Jajek (4 sztuki)
  • Wody (4 łyżki)
  • Przypraw
Przepis na swojski makaron do rosołu jest łatwy, jednak siła dobrze przyrządzonej pasty tkwi w cieście. Dlatego przepis na ciasto na makaron to nie wszystko. Liczy się także dobre wyrobienie ciasta oraz rozwałkowanie go.

Składniki na makaron

Jak wspomnieliśmy, składniki na makaron domowy znajdą się chyba w każdym domu. Co ciekawe – coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie makaronu bez jajek. Taki wegański przepis składać będzie się zatem z mąki, wody oraz soli. Niektórzy decydują się nawet na przygotowanie makaronu z warzyw – jednak sprawdzą się one znacznie lepiej w połączeniu z ulubionym sosem, niż zupą. Wiecie już, jakie składniki na makaron są niezbędne. A co z przyprawami?

Przyprawy do makaronu

Główna przyprawa do makaronu to oczywiście sól. Jednak i tutaj niewiele Was ogranicza. Jeśli chcecie, by makaron wyróżniał się smakiem, możecie dodać do ciasta na przykład bazylię lub lubczyk, które idealnie dopasują się do smaku rosołu. Koniecznie dowiedzcie się także, jakie przyprawy do rosołu warto dodać, by zupa była pyszna i aromatyczna!

Ciasto na makaron

Przepis na ciasto na makaron do rosołu jest prosty i każdy, nawet początkujący kucharz, powinien sobie z nim poradzić. Ciasto makaronowe przygotowujemy z mąki, którą należy przesiać przez sito na stolnicę i dodać szczyptę soli. W tak usypanej górce tworzy się małe wgłębienie, do którego należy wbić całe jajka i wlać odrobinę wody. Oczywiście ciasto na makaron bez jajek nie będzie ich potrzebowało. Konieczne jest jednak zwiększenie ilości wody do około 100 mililitrów. Ciasto na makaron swojski wyrabia się przez kilka minut – tak długo, by było gładkie. Idealne ciasto na makaron będzie sprężyste, nieprzyklejające się do palców. Tak przygotowaną masę odkładamy na około pół godziny. Następnie ciasto na makaron jajeczny czy też bezjajeczny dzielimy na cztery części. Każda z nich musi zostać rozwałkowana. Ciasto na makaron do maszynki można włożyć już na tym etapie, by był on jak najcieńszy. Jeśli nie mamy maszynki, tak przygotowane ciasto kroimy na pasy o szerokości około 5 centymetrów i układamy je na sobie. Teraz wystarczy makaron podzielić na cienkie paseczki.

Jak zrobić makaron do rosołu?

Teraz wiecie już, jak zrobić dobry makaron do rosołu. Czy jednak wiecie, jak go ugotować? Przede wszystkim makaron gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie, dokładnie pilnując, by nie wykipiał. Tajnikiem tego, jak ugotować makaron do rosołu, jest regularne mieszanie. W ten sposób pasta się nie sklei. Jeśli chcecie wiedzieć, „Co zrobić, żeby makaron się nie sklejał?”, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na blogu. Zajrzyjcie także do tekstu “Ile kalorii ma makaron?” – to może Was zadziwić!
Makaron gotuje się przez dwie-trzy minuty od momentu wypłynięcia, by był on lekko twardawy (al dente). Czy płukać makaron do rosołu? To częsta praktyka, jednak nie jest konieczna. W ten sposób makaron traci ciepło i sól, którą do niego wrzuciliśmy. Nie musicie wiedzieć, jak gotować makaron krok po kroku. Robi się to dokładnie tak samo, jak w przypadku makaronu suchego.
Teraz wiecie już, jak się robi makaron do rosołu. Przygotujcie talerze, wazy do zupy i chochle. Przydadzą się podczas rodzinnego obiadu. A jeśli chcecie poznać przepis na domowy rosół z szybkowaru, koniecznie zajrzyjcie na naszego bloga!