Garnek do gotowania makaronu — co musisz o nim wiedzieć?

Polecane produkty 9.12.2019


Idealny garnek do makaronu, czyli jaki?

Jakiego rodzaju garnek do gotowania makaronu spaghetti sprawdzi się najlepiej? Najczęściej ma on postać wysokiego garnka, wykonanego ze stali nierdzewnej lub aluminium naczynia o głębokim, grubym dnie. Warto, by pokryte było ono nieprzywierającą powłoką i gwarantowało równomierne rozchodzenie się ciepła. W górnej części garnka do spaghetti znajduje się metalowe sitko z 2 uchwytami, w którym umieszcza się makaron. Taka konstrukcja garnka z wkładem do gotowania makaronu sprawia, że po jego ugotowaniu można go z łatwością wyjąć i odcedzić, a pozostałą w dolnej części naczynia wodę wykorzystać do zagęszczenia sosu. Garnek do gotowania ziemniaków i makaronu przeważnie sprzedawany jest w zestawie wraz ze szklaną pokrywką, która nie tylko pozwala na bieżące monitorowanie procesu gotowania pasty, lecz również przyspiesza go. Wybierając garnek do makaronu, szczególną uwagę warto zwrócić na jego uchwyty. Powinny one umożliwiać swobodne chwycenie rozgrzanego naczynia, bez obaw o poparzenie dłoni.
 

Jak krok po kroku powinno wyglądać gotowanie makaronu spaghetti?

Gotowanie spaghetti z pomocą specjalnego garnka przebiega szybko oraz sprawnie. Wkład do gotowania makaronu oraz odpowiednio wyprofilowane dno sprawiają, że pasta posiada odpowiednią konsystencję i zachwyca swoim smakiem. Jak ugotować idealny makaron? Pierwsza kluczowa kwestia to odpowiednia ilość wody. W garnku powinno znajdować się jej tyle, by po wrzuceniu spaghetti, makaron znajdował się około 1 centymetr pod jej powierzchnią. Przyjmuje się, że na 100 g makaronu potrzebny będzie 1 litr wody. Aby uchronić spaghetti przed klejeniem się, do wody dodać można 1 łyżkę oliwy. W momencie, gdy woda zacznie wrzeć, wsypać należy do niej sól. Na 100 g makaronu przypadać powinna 1 jej łyżeczka.
 
Idealny makaron to taki, który ugotowany został al dente. Określenie to pochodzi z języka włoskiego i oznacza „niedogotowany”. Spaghetti al dente jest lekko twarde, jędrne i stawia zębom delikatny opór. Aby uzyskać taki efekt, gotować powinno się je krócej, niż jest to podane na opakowaniu. Czas gotowania makaronu tego typu wynosi średnio między 4 a 8 minut. Dlaczego warto przyrządzać makaron al dente? Jest on zdrowszy od tego ugotowanego w sposób tradycyjny, a to ze względu na niższy indeks glikemiczny.
 

Garnek do gotowania makaronu to nie wszystko. Jakie gadżety do spaghetti warto kupić?

Aby przyrządzić idealne spaghetti, poza garnkiem z wkładem do gotowania makaronu warto się również zaopatrzyć w praktyczne akcesoria. Jednym z nich jest cedzak do makaronu. Jak z niego korzystać? Cedzak należy umieścić w zlewie, a następnie wlać do niego całą zawartość garnka. Następnie chwytamy go i potrząsamy, by pozbyć się nadmiaru wody. Cedzaka użyć można również w inny sposób. Zamiast w zlewie, wkładamy go do garnka z gotującym się makaronem, dociskamy go dnem do zawartości garnka, trzymając równocześnie oba naczynia za uchwyty, przechylamy i wylewamy wodę. Co, jeżeli ugotowaliśmy makaron, a nie mamy cedzaka? Wówczas należy włożyć rękawice ochronne, chwycić garnek do gotowania makaronu spaghetti wraz z pokrywką, przytrzymując ją pod kątem i ostrożnie wylać wodę przez szczelinę.
 
Żaden miłośnik kuchni włoskiej nie obędzie się także bez łyżki do makaronu. Z jej pomocą z łatwością nałożyć można odpowiednią ilość makaronu na talerz. Takie gadżety kuchenne produkuje się zarówno ze stali nierdzewnej, jak i tworzyw sztucznych.
 
Jakie inne przybory do gotowania makaronu znaleźć powinny się w każdej kuchni? Odpowiedź na to pytanie przynosi nasz blog.
 
Odpowiednio dopasowany garnek do gotowania makaronu to gwarancja codziennych sukcesów w przyrządzaniu smacznych dań kuchni włoskiej.